Průlom v bionice: pacienti používají umělé ruce jako své vlastní

Průlom v bionice: pacienti používají umělé ruce jako své vlastní
, , aktualita
Lidé, kteří ztratili svou končetinu, mají naději na daleko lepší život díky průlomu v bionice. Ten umožňuje pacientům, aby používali umělé ruce stejně jako vlastní, čili aby je ovládali nervy.reklama
Tyto výsledky přinesl výzkum na Johns Hopkins University, která na něm spolupracuje s americkou agenturou DARPA. Ta hledá, vyvíjí a financuje nové nadějné technologie, které mají najít využití především v armádě. Ovšem řada takových technologií si stejně dříve či později najde cestu do civilního světa a tato by rozhodně měla být jednou z nich.

Pacienti, kteří v rámci experimentu dostali nové bionické ruce, s nimi tedy mohou pracovat jako s vlastními. To díky operačnímu zákroku, který spojil senzory a vůbec elektroniku ruky s nervy, jež ovládaly ztracenou končetinu a její svaly. V téměř všech případech byl pacient po zákroku schopen ovládat konkrétní prst, který chtěl a především nepotřeboval dlouhou dobu na to, aby si zvykl. Prakticky ihned tak mohl svou novou ruku používat.

Využití umělých rukou má také jeden velký problém, a sice zpětnou vazbu, která nám poskytne informaci o tom, jak velký tlak vyvíjíme. Jinými slovy, je potřeba, aby člověk s takovou rukou byl schopen zvednout třeba kelímek s vodou, aniž by mu vyklouzl, nebo se rozmáčknul a na to je potřeba velmi přesně korigovat sílu. Právě v tomto ohledu je nová technologie také úspěšná, neboť pacienti dokázali i cítit, za který prst je někdo chytil a především díky tomu mohli své umělé ruce ihned efektivně využívat. Senzorový systém ještě nyní není dokonalý, ale rozhodně můžeme říci, že potřebná technologie už existuje a nyní už se může jen zlepšovat.

Příští verze končetin by mohly zajistit i jiné vjemy a to především o teplotě. Tyto vjemy by přitom nemusely být spojeny s bolestí, takže pokud by to samotná ruka vydržela, mohl by člověk s její pomocí otestovat teplotu pánve, aniž by pocítil bolest, což je pro člověka se všemi končetinami na místě poněkud obtížné si představit. Napojení hardwaru na lidské nervy nabízí i jiné možnosti. Však proč by musely být vjemy tvořeny jen lokálně, když je možné, aby je ruka pouze simulovala a potřeba data přijímala třeba bezdrátovým rozhraním. Další cesty využití pak otevírá možnost spojit se s rukou pomocí elektrod připevněných na hlavě, čili v podstatě každý by si takové zařízení mohl vyzkoušet i bez chirurgického zákroku.

Motivace agentury DARPA je přitom zřejmá. Záměrem je zajistit kvalitnější život veteránům, kteří přišli o část těla. Ovšem je také jasné, že tato technologie má potenciál zasáhnout i průmysl nebo přinést nové možnosti zábavy, především ve spojení s virtuální realitou.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře