www.svethardware.cz
>
>

První silicenové tranzistory slibují výrazně rychlejší počítače

První silicenové tranzistory slibují výrazně rychlejší počítače
, , aktualita
Inženýrům z Univerzity v Texasu se podařilo vyrobit vůbec první silicenové tranzistory. Jedná se tak o podobný materiál jako grafen, čili velmi tenký materiál, který však není vyroben z uhlíku, ale z křemíku.reklama
Pokusy s využitím materiálu z jedné vrstvy atomů nejsou nijak nové. Už známe využití uhlíku pro grafen, cín pro stanen a nyní se pracovníkům z Univerzity v Texasu podařilo vyrobit první funkční tranzistory ze silicénu, čili vrstvičky křemíku. Jedná se o první krok na cestě k výrazně rychlejším počítačům, a to díky pozoruhodně rychlému přepínání nových tranzistorů.

Silicén je tedy materiál vyrobený z jednoatomové vrstvičky křemíku, což má jako obvykle dopad ve velmi zajímavých vlastnostech takového materiálu. Silicen má podobné elektrické vlastnosti jako grafen, a to především to, že umožní elektronům pohyb téměř bez odporu. Výzkumníci ale v silicenu vidí potenciál především díky tomu, že křemík je dnes běžně používaný prvek ve výrobě počítačových čipů, čili elektronický průmysl by se mohl na výrobu čipů ze silicénu daleko lépe a levněji přizpůsobit, než kdyby se adaptoval na grafen.

Prozatím je ale výroba jednoatomové vrstvičky křemíku velmi složitá a výsledný materiál je zatím nestabilní, ovšem pokud bude zvládnuta, budoucí čipy by se měly odměnit vysokým výkonem, malými rozměry a také velmi vysokou efektivitou, čili poměrem výkonu a spotřeby. Zmíněnou nestabilitu se inženýři snaží vyřešit pomocí vytvoření silicenu na vrstvě stříbra pokrytého oxidem hlinitým. Výsledný materiál pak mohou vzít a umístit na wafer z oxidu křemičitého, a to vrstvou stříbra nahoru, takže silicen je uzavřen uvnitř. Wafer je pak opracován a vytvořeny jsou na něm výsledné tranzistory, ovšem výsledný čip zatím vydrží fungovat pouze ve vakuu. Tato metoda výroby silicénových tranzistorů tedy nemá vyhlídky na to, aby byla nasazena v průmyslu, takže se nyní hledají nové.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu
Pokud existuje nějaká oblast spojená s PC trhem, kterou v nejbližších letech čeká prudký a stabilní růst, jsou to SSD. A zvláště ta, která jsou určena pro rozhraní PCI Express, jichž je na trhu naštěstí stále více. Co je tedy dle odhadů čeká do roku 2020?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek