První smrtelná nehoda Tesly při řízení autopilotem

První smrtelná nehoda Tesly při řízení autopilotem
, , aktualita
Stejně jak nejsou dokonalí lidé, nejsou dokonalé ani stroje. Automobily Tesla Model S mají za sebou první nehodu při řízení autopilotem, při které umřel řidič vozu. Stalo se tak poprvé za 130 milionů ujetých mil s vozy Tesla.reklama
Dříve nebo později k tomu muselo dojít. Chyby na silnicích dělají jak lidé, tak i stroje a nyní došlo k první nehodě vozu Tesla v režimu autopilota, při které umřel řidič vozu (v té chvíli byl spíše v roli pasažéra). NHTSA už incident, který se stal 7. května na Floridě, vyšetřuje. Jde o první takto vážnou nehodu, kterou vozy Tesla zaznamenaly v režimu autopilota za celkových 130 milionů mil, které už byly těmito auty v autonomním režimu najety. Připomeňme, že americký průměr smrtelných nehod je 94 milionů mil na jedno usmrcení, celosvětově je to pak jen okolo 60 milionů mil. Tesla je tak i přes tento incident na první pohled bezpečnější než řízení lidmi, na druhou stranu je nutno říci, že autopilot se používá zatím zejména na dálnicích, tedy ve specifickém provozu a nelze tato čísla přímo srovnávat.

Tesla vrazila do nákladního auta s návěsem, který přejížděl přes silnici (kolmo k Tesle). Tesla ale mířila přímo pod návěs, tedy vysoký volný prostor za koly tahače a před koly návěsu. Bílou stěnu návěsu si nevšimlo ani auto, ani řidič v něm a vůbec nebrzdilo. I když je návěs relativně vysoko nad zemí, pořád je také dost nízko na to, aby do něj Tesla narazila čelním sklem. Malé množství deformačních zón pak způsobilo smrt pasažéra. Stačilo jen, kdyby byl tahač trochu pomalejší nebo rychlejší a auto narazilo do kol. V takovém případě by auto brzdilo, narazilo v nižší rychlosti a více deformačních zón by lépe pohltilo náraz. Bohužel, v těchto případech se na "kdyby" nehraje.

Mrtvý řidič byl velkým fanouškem Tesly (autu dal i jméno Tessy) a jejím cílům. Strávil svůj život jako technik u námořnictva a věnoval se inovacím v různých technologiích. Paradoxní je na tom navíc to, že měsíc před touto nehodou mu totéž auto správnou funkcí zachránilo život, kdy do něj málem z boku najel náklaďák. Tentokrát se to už bohužel nepovedlo.

Zdroj: teslamotors.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře