www.svethardware.cz
>
>
>

První snímek od největšího radioteleskopu na jižní polokouli

První snímek od největšího radioteleskopu na jižní polokouli
, , aktualita
Jihoafrickou republikou provozovaný teleskop MeerKAT přinesl první snímek, který zveřejnil samotná ministryně vědy a technologií. Dokázal tím, že MeerKAT je, nebo spíše teprve bude největší a nejlepší radioteleskop na jižní hemisféře.reklama
MeerKAT, jenž se původně jmenoval Karoo Array Telescope, se bude skládat 64 napevno umístěných jednotek, jejichž talíře mají průměr 13,5 metru. Ty dokáží zachytávat rádiové vlny s délkou od 3 do 30 centimetrů a celkově budou pracovat ve dvou oblastech. Vnitřní bude hustěji osazena dvěma třetinami talířů a ve vnější jich bude zbývající třetina. Ještě se starým názvem tento teleskop pracoval už v roce 2011, ale tehdy měl k dispozici jen 7 talířů a na 64 se rozrostou až v příštím roce Tím bude ukončena první fáze a za dva roky přijdou fáze dvě a tři, které přinesou rozšíření frekvenčního spektra, ve kterém bude moci teleskop pracovat. Nyní jde ale zatím o oslavu dokončení prací na Array Release 1 (AR1) sestávající ze 16 talířů, k nimž by se měl zbytek postupně připojit.
Meerkat - mimochodem i jiný název pro surikaty žijící právě na jihu Afriky


MeerKAT se na úvod zaměřil na malou oblast oblohy, a to pouze 0,01 procent z jím viditelné části nebe, kde se ukázalo přes 1300 vzdálených galaxií. Postupně to bude ještě lepší, protože jak bylo uvedeno, nyní je v akci 16 talířů v rámci AR1, pak k nim přibyde dalších 16 (AR2) a ke konci příštího roku se teleskop rozroste na 64 (AR3). Jihoafričtí vědci si jsou jistí, že v této podobě už půjde o světově nejlepší teleskop svého druhu, a to až do nástupu SKA (Square Kilometre Array), do nějž bude MeerKAT integrován.

Jihoafrická republika se tak stává významnou zemí mezi těmi, které disponují vlastním zařízením pro průzkum vesmíru. Aktuálně má k dispozici více než 200 mladých vědců, inženýrů a techniků, kteří pracují na výstavbě a obsluze MeerKAT. A co tedy můžeme vidět na prvním zveřejněném snímku pořízeném tímto teleskopem? Jedná se o černou díru, která do mezihvězdného prostoru chrlí horký plyn.

Zdroj: Astronomy
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře