www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeon RX 480 představen: přes 5 TFLOPS za 199 USD

Radeon RX 480 představen: přes 5 TFLOPS za 199 USD
, , aktualita
Raja Koduri, šéf radeonové divize ve společnosti AMD, představil světu novou kartu Radeon RX 480 s čipem Polaris 10. Na trh přijde koncem tohoto měsíce s cenou 199 USD a nabídne výkon více než 5 TFLOPS vhodný i pro VR.reklama
Dnes ráno si Raja Koduri s sebou na pódium vzal nový Radeon RX 480 s čipem Polaris 10 a poprvé jej ukázal veřejnosti. Ta si jej bude moci koupit od 29. června za cenu 199 nebo 229 dolarů. Karet totiž přijde na trh více druhů, které budou rozlišeny nastavenými takty (výchozí a přetaktované) a také kapacitou paměti 4 nebo 8 GB. Dle očekávání nejde o velký a výkonný grafický čip, i když rozhodně to také není žádné ořezávátko.

Raja Koduri slíbil, že Radeon RX 480 nabídne v single precision (FP32) výkon přes 5 TFLOPS, což znamená, že bude podstatně výkonnější než GTX 980 a zhruba na úrovni Radeonu R9 390. Po přetaktování bychom se snad mohli dostat na úroveň karty R9 390X, jež dosahuje 5,9 TFLOPS.

Radeon RX 480 je vybaven 36 CU (Compute Units) a dosud platilo, že každá CU se skládá ze 64 shaderů nebo z jednoho procesorového jádra v případě APU. Polaris 10 by tak měl využívat 2304 shaderů a dále 256bitové rozhraní s paměťmi od firmy Samsung na 8 Gbps (jde tedy o GDDR5) s propustností 256 GB/s a kapacitou 4 nebo 8 GB. Jde tak o stejný paměťový systém, jaký využívá také nová GeForce GTX 1070 s výkonem 5,8 TFLOPS a pokud stačí jí, pak novému Radeonu jistě také.

Dle serveru techPowerUp by RX 480 měl pracovat na taktu 1266 MHz.

Polaris 10 je dle očekávání 14nm GPU, díky čemuž si celá karta odnesla ve specifikacích TDP 150 W (postačí 6pinový přídavný konektor), což je opět stejné jako u GTX 1070 a mělo by to znamenat, že energetická účinnost nového Radeonu by měla být o něco nižší, ale nijak dramaticky. Dramatický je ale rozdíl v ceně, který rozhodně neodpovídá výkonnostnímu rozdílu mezi RX 480 a GTX 1070. Ten totiž činí 150 až 180 dolarů dle kapacity pamětí.

AMD uvádí, že jen díky 14nm výrobnímu procesu se podařilo zvýšit efektivitu nových GPU 1,7násobně, přičemž nové technologie, respektive architektura GCN 4.0 zajistila dokonce až 2,8násobné zvýšení efektivity. Za to mohou přepracované shadery, nová technologie pro kompresi dat (snížení nároků na propustnost paměti) nebo vylepšený hardwarový scheduler nebo robustní prefetch (předvýběr) instrukcí známý především z procesorového světa. AMD také mluví o jistém Primitive Discard Accelerator, pod čímž by se mohla skrývat podpora dodatečných funkcí API DirectX 12 jako Conservative Rasterization. To ještě uvidíme.

Radeon RX 480 přijde s klasickým chladičem s radiálním ventilátorem, který bude foukat vzduch přímo ven, ale nereferenční verze budou samozřejmě k dispozici také. Vzadu také můžete vidět jeden port HDMI 2.0 a pak tři další DisplayPort 1.4. AMD také prezentovalo dvě tyto karty běžící v CrossFire, jež byly srovnány s GeForce GTX 1080, která stojí třikrát více než základní 4GB model RX 480 a i v 8GB verzích je tato sestava výrazně levnější. Jak to dopadlo, ukazuje následující obrázek.

Koduri také nezapomněl poznamenat, že RX 480 bude vhodná karta pro aktuální VR headsety, jež pro dobrý zážitek vyžadují kartu s výkonem 3,5 TFLOPS, a tak je zřejmé, že nový Radeon přiblíží VR hraní daleko více lidem.

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře