Raspberry Pi 2 dostalo hardwarovou akceleraci OpenGL

Raspberry Pi 2 dostalo hardwarovou akceleraci OpenGL
, , aktualita
Majitelé mikropočítače Raspberry Pi 2 se mohou těšit z dárku v podobě nového experimentálního ovladače pro OpenGL, který nabídne hardwarovou akceleraci tohoto API. Výsledkem je především mnohem vyšší výkon.reklama
Raspberry Pi 2 si můžeme u nás jako Model B s 512 MB operační paměti koupit již za 1000 Kč s daní, takže jde o levný mikropočítač, který sám o sobě potřebuje už jen úložné zařízení v podobě Micro SD karty a pak samozřejmě i potřebné periferie a zobrazovací zařízení pro naše účely, pokud je tedy budeme vyžadovat. Nyní se mohou majitelé těšit i z toho, že GPU VideoCore IV v procesoru může být využito pro hardwarovou akceleraci OpenGL, což dříve zajišťoval pouze software. Kvůli tomu bylo vykreslování grafiky pod OpenGL pomalé a nefungovalo spolehlivě. Z blogu se tak dočteme, že hardwarově akcelerovaná grafika umožní i hraní některých her renderovaných pod OpenGL, což dříve nebylo možné.

Novou aktualizaci pro systém Raspberry Pi 2 si můžete již sami stáhnout a přesvědčit se, že obsahuje také vylepšené standardní aplikace, jako jsou Sonic Pi, Scratch, Mathematica a Node-RED. Jsou tu také nové verze knihoven pro WiringPi (rozhraní GPIO), Python a Java, opravy různých chyb, vylepšená kompatibilita USB audia i Main Menu editor a také možnost přetaktování přímo z GUI (Raspberry Pi Configuration).


Experimentální podpora OpenGL tedy zdaleka není jedinou novinkou nové verze softwaru a že nejde o konečnou verzi, musíte si akceleraci nejdříve zapnout. Raspberry Pi 2 ji má zatím jako jediný k dispozici a je třeba poznamenat, že může jít o zdroj dalších problémů. Ovšem výhody poznáte třeba z přiloženého videa, které ukazuje OpenGL demo GLXGears. To bez akcelerace běží při 23 snímcích za sekundu s nesprávně zobrazenými barvami a problikáváním obrazu, přičemž s akcelerací je to 60 FPS a bez problémů se zobrazením.

Krom toho všeho se objevila další novinka, a sice portovaný operační systém Tizen 3.0 od Samsungu, který tedy může pracovat pod Raspberry Pi. Samsung doufá, že tak získá více vývojářů aplikací pro svůj systém, který běží na různých mobilních zařízeních či televizorech.

Zdroj: Raspberry Foundation

Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik