Raspberry Pi 3 je tu, co nabídne?

Raspberry Pi 3 je tu, co nabídne?
, , aktualita
Raspberry Foundation připravila již třetí verzi svého mikropočítače, kterou bude prodávat pod označením Raspberry Pi 3. Cena byla nastavena na 35 dolarů, takže se podívejme, co za ně dostaneme.reklama
Raspberry Pi 3 přichází přesně čtyři roky poté, co byl na trh vypuštěn původní 256MB Raspberry Pi Model B, čili šlo logicky také o přestupný 29. únor roku 2012. Od té doby se objevila řada dalších modelů a úspěch této nadace vzbudil zájem jiných výrobců, kteří začali vyrábět své vlastní verze. Nicméně Raspberry je stále vysoce úspěšné, což dokládá i fakt, že model Raspberry Pi 2 je v domovské Velké Británii se třemi miliony kusy nejlépe prodávaný počítač všech dob. I samotná Raspberry Pi Foundation se během čtyř let rozrostla a nyní už ji netvoří hrstka dobrovolníků, ale desítky kmenových zaměstnanců plus ti z Code Club.
- klikněte pro zvětšení -


Raspberry Pi 3 se tak již dostává na trh s cenou 35 dolarů, což je stejná částka, za niž se stále prodává Raspberry Pi 2. Základem se stal 64bitový procesor se čtyřmi jádry ARM Cortex-A53 na 1,2 GHz, který má být desetkrát výkonnější v porovnání s čipem v první verzi. To tedy dle benchmarku SysBench, přičemž v reálném světě můžeme očekávat nárůst výkonu 2,5x (jednovláknové aplikace) až 20x (NEON video kodeky). Dále tu máme integrovanou Wi-Fi 802.11n s Bluetooth 4.1 a mluví se o naprosté kompatibilitě se staršími Raspberry Pi 1 a 2.

Raspberry Pi 3 je tedy vybaveno novým SoC, což je konkrétně Broadcom BCM2837 s VideoCore IV 3D (ve 3D je takt zvýšen o 50 MHz na 300 MHz). Ten má stejnou základní architekturu jako předchozí BCM2835 a BCM2836, což znamená, že na novém hardwaru budou fungovat staré projekty a využít půjde i stejné tutorialy. Nárůst výkonu zajistí především přechod z 32bitového a 900MHz CPU ARM Cortex-A7 na novější 64bitové a 1,2GHz CPU.

Co se týče Wi-Fi, v tomto ohledu se také dbalo na zpětnou kompatibilitu s ohledem na formát a rozmístění prvků a jedinou změnou je pozice stavových LED, které musely ustoupit anténě. Toto bezdrátové řešení už získalo schválení v řadě zemích, aby se Raspberry Pi 3 mohlo ihned dostat na co nejvíce trhů. Všechna fyzická rozhraní se jinak nachází na ve stejných pozicích a mají stejné rozměry a funkčnost, což platí i pro napájení z 5V adaptéru s konektorem micro USB. Ovšem nyní již výrobce doporučuje využít 2,5A adaptér, pokud tedy plánujete více vytížit konektory USB zapojením zařízení s vyšší spotřebou.

Raspberry Pi 3 je tedy již oficiálně v prodeji a k dispozici je už příslušný image systému Raspbian včetně jednoduché instalace NOOBS. Stále jde o 32bitový systém a až později bude rozhodnuto, zda se vyplatí přechod na 64bitový. Nástup nového Pi 3 neznamená, že by se nadace chystala starší verze stahovat z trhu. Jejich ceny zůstanou stejné, takže Raspberry Pi 2 Model B se bude stále prodávat za 35 dolarů.
  • SoC: Broadcom BCM2837
  • CPU: 4× ARM Cortex-A53, 1,2GHz
  • GPU: Broadcom VideoCore IV
  • RAM: 1GB LPDDR2 (900 MHz)
  • Síť: 10/100 Ethernet, 2.4GHz 802.11n wireless
  • Bluetooth: Bluetooth 4.1 Classic, Bluetooth Low Energy
  • Karty: microSD
  • GPIO: 40pinový header
  • Porty: HDMI, 3,5mm analogový audio-video jack, 4× USB 2.0, Ethernet, Camera Serial Interface (CSI), Display Serial Interface (DSI)

Co se týče Raspberry Pi 3 Model A, ten přijde ve formátu Model A+ na trh někdy v průběhu tohoto roku. Za několik měsíců také nastoupí Compute Module 3 založený na BCM2837, který je již téměř připraven.

Zdroj: Raspberry Foundation
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik