www.svethardware.cz
>
>
>

Raspberry Pi: mikropočítač s již 2,5 miliony prodaných kusů

Raspberry Pi: mikropočítač s již 2,5 miliony prodaných kusů
, , aktualita
Miniaturní počítače si získávají čím dál větší oblibu, a to ne pouze díky iniciativě velkých výrobců, jako je Intel nebo velcí výrobci spotřebitelského hardwaru. Raspberry Pi je toho důkazem.reklama
Na jedné straně tu tedy máme velké firmy a jejich počítače NUC, BRIX, Edge a další modely, jež jsou založeny na miniaturních základních deskách, které jdou v poslední době daleko za hranice formátu Micro-ITX. Tam ještě před několika lety dominovala spíše společnost VIA Technologies, ale ta se nikdy plně nevěnovala spotřebitelským produktům a v poslední době ani nedokáže držet krok se stále vyšším výkonem úsporných procesorů a APU.

Velké firmy ale získaly jiné konkurenty, a to různé nadace a veřejností financované projekty, mezi něž patří třeba nové Tango PC nebo právě Raspberry Pi Foundation. Ta nyní oznámila, že se prodalo již na 2,5 milionu těchto počítačů, což je tak trochu i dárek k jejich narozeninám. Prodávat se totiž začaly již 29. února 2012. V první den prodeje bylo přitom udáno na 100000 těchto zařízení a nadace od té doby získala prostředky pro financování různých open source projektů.

Poněkud užitečnější dárek dodala společnost Broadcom, která zveřejnila plnou dokumentaci ke grafickému čipu VideoCore IV využitému v těchto počítačích, a to pod BSD licencí. Chyběl především otevřený kód příslušných grafických ovladačů, s čímž měli problém linuxoví vývojáři, kteří tak nemohli opravovat chyby a upravovat jejich funkčnost. Některé části ovladačů týkající se multimédií však zůstanou veřejnosti uzavřeny. V souvislosti s tím nadace vypsala odměnu na 10000 USD pro toho, který jako první ukáže fungující Quake III pracující dostatečně rychle, tedy s přiměřeným počtem snímků za sekundu.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik