Raspberry Pi Zero: mikropočítač za pouhých 150 Kč

Raspberry Pi Zero: mikropočítač za pouhých 150 Kč
, , aktualita
Raspberry Pi Foundation si připravila svůj doposud nejlevnější mikropočítač, a to Raspberry Pi Zero. Přijde nás na 4 libry, 5 dolarů, a v přepočtu tedy cca 150 Kč a jde také o nejmenší z celé nabídky mikropočítačů této nadace.reklama
Raspberry Pi Zero je tedy zajímavý především svou nízkou cenou, ale i svými rozměry: 65 x 30 x 5 mm. I přes to všechno je ale tento model vybaven silnějším procesorem, než měl originální model Raspberry Pi a může posloužit jako základ pro počítač, na němž poběží systém kompatibilní s architekturou ARM. Jako obvykle se vyrábí přímo ve Walesu a může spolupracovat s dalšími modely Raspberry Pi a dalšími doplňky.

Raspberry Pi Foundation tak dle slov svého zakladatele Ebena Uptona pokračuje ve svém snažení zpřístupnit programovatelné počítače všem a každému. Firma je v tom poměrně úspěšná, neboť její starší modely využívají miliony lidí. První se přitom objevil v roce 2012 a dnes je v nabídce několik modelů v ceně 20 až 35 dolarů. Zero v ceně 5 dolarů tak může přinést ještě větší úspěch.

Raspberry Pi Zero je založen na jednojádrovém procesoru Broadcom BCM2835 s 1GHz jádrem ARM11, který má být o 40 % výkonnější než čip v prvním Raspberry Pi. Dále tu máme 512MB paměti LPDDR2 SDRAM, slot pro kartu Micro SD, konektor Mini HDMI s výstupem až 1080p/60 Hz, dva Micro USB pro napájení a připojení dalšího zařízení, neosazený 40pinový GPIO header (jinak identický s headery na Model A+/B+/2B), rovněž neosazený je výstup kompozitního videa. Čili máme tu základ hotového mikropočítače, k němuž potřebujeme ještě kartu pro data a příslušné periferie plus napájení.

Zákazníci ve Spojeném království mají možnosti svůj Raspberry Pi Zero získat společně s prosincovým číslem časopisu The MagPi, tedy ne všech, ale v 10.000 nákladu. My si jej budeme muset koupit, ale za takovou cenu to snad nikoho nebude bolet. Musíme jen počkat, až se tento model dostane i k nám, což by nemělo trvat dlouho, protože v anglických obchodech už je k dostání od dnešního dne.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře