reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

17“ LCD monitor SAMPO PD-80A na druhý pohled

29.5.2001, Petr Klabazňa, recenze
17“ LCD monitor SAMPO PD-80A na druhý pohled
Na četné dotazy našich čtenářů ohledně LCD monitoru Sampo PD-80A jsme se tentokráte rozhodli k ne individuálním odpovědím, ale jednotlivé záležitosti uvést do samostatného článku. Pokud jste se tedy chtěli na něco zeptat, odpověď naleznete právě zde...
Kapitoly článku:
V úvodu mi dovolte ve stručnosti uvést co bude obsahem následujícího článku. Především další pohled na tento LCD monitor (podotýkám, že opět subjektivní), také nebude chybět popis některých zajímavých funkcí, které určitě potěší, a konečně se podíváme na monitor za pomocí funkcí z testovacích utilit. Tolik úvodem a pojďme do toho!

Specifikace a technické parametry:
Technickou specifikaci naleznem přímo u výrobce, v manuálu a nebo v předchozí recenzi – „Monitor SAMPO PD-80A je opravdovou cenovou bombou“ (na každý pád ji doporučuji alespoň prolítnout a nebo lépe pročíst, neboť se na mnohé zde uvedené záležitosti budu odkazovat v této recenzi). Tedy v každém Ale přeci jen uvedu stručnou charakteristiku výrobce: Monitor Sampo PD-80A je doporučen pro grafické aplikace a také CAD/CAM. A dále také základní technickou specifikaci.

Základní technické parametry:
Model Sampo PD-80A
Typ displeje 17.0" TFT barevný LCD
Rozteč bodů 0.264 mm
Maximální rozlišení 1280 x 1024
Jas 200 cd/m2 (typicky)
Poměr kontrastu 200:1 (typicky)
Počet barev 16.7 mil (24 bit)
Čas odezvy 34 ms
H frekvence 31.5 KHz ~ 80 KHz
V frekvence 56.0 Hz ~ 85.0 Hz

A zde se hned zastavíme poprvé, a sice u počtu výrobcem uváděných barev. Jeden ze čtenářů měl jisté výhrady k počtu zobrazitelných barev. 16.7 M ve 24 bitech je opravdu mnoho, nicméně je to údaj výrobce. Ano máte zajisté pravdu, že v praxi lidské oko není schopno rozlišit takovouto barevnou škálu. Z toho plyne, že kontrola tohoto výrobcem uvedeného parametru (tvrzení výrobce) by si vyžádala podrobnější laboratorní měření...

Na druhý pohled:
Tentokráte je balení poněkud vybavenější: kromě samotného monitoru (je opravdu tak těžký, jak se o něm proslýchá) je ve zvláštní menší krabičce signálový kabel, externí síťový zdroje se síťovým kabelem a ještě manuál (formátu A5, čeština ovšem chybí). Žádnou disketu či instalační CD nenacházím...

První zapnutí a nastavení
Z manuálu (a také z tech. specifikace) vyplývá, že maximální rozlišení je 1280 x 1024. Tedy začneme s tímto nastavením. A také se podíváme na změny barevné hloubky (postupným ubíráním barev). Pro následující „pokusy“ jsem zvolil grafickou kartu Matrox (testovanou konfiguraci uvedu pro zájemce dále). A jelikož má karta dual-head (výstup pro dva monitory) asi toho náležitě využiji také (pro srovnání). LCDčko připojuji na primární „monitorový“ výstup a na EIZO FlexScan F56 17“ CRT vybyl sekundární výstup na monitor. Zapínám počítač a také LCD Sampo (je to opravdu jen tlačítko). První obrázky nejsou nic moc, ale již nám nabíhají okna .. nastavuji rozlišení na 1280 x 1024 @ True color. Obrázek se podstatně zlepšuje, ale ještě tomu přeci jen něco chybí. A již jsem v OSD menu, volím funkci „Adjust“ a nechávám elektroniku monitoru pracovat. Za pár vteřin je obraz jako „obrázek“.

Testovaná konfigurace (informativně):
základovka FIC
procesor Intel Celeron 600
paměť RAM 128 MB PC 133
grafika Matrox G450 16MB dualhead
disk Seagate 20 GB
CD-ROM 36x

Nyní nastává ten pravý okamžik na kontrolu nastavení. Spouštím Nokia test (pro zasvěcené jistě nemusím představovat, ostatním doporučím recenzi monitoru 15" LCD monitor ViewSonic VP151, kde se dozvíte více).

Tento prográmek je speciálně určen pro LCD displeje, čemuž také odpovídá skladba menu. Nejprve tedy čistotu barev. Všechny tři složky nevykazují jediný vadný bod. To mne docela překvapuje (výrobce obvykle udává maximální procentuelní podíl špatných bodů umístěných mimo střed – ve středové oblasti totiž nesmí být žádný), protože má displej v tomto rozlišení 1280 x 1024 >> 1.3mil bodů. A vyrobit displej bez jediného vadného?, nebo má snad Sampo tak velmi přísnou výstupní kontrolu? A na záležitosti typu, kdy u některých CRT monitorů se se změnou jasu/kontrastu mění také velikost obrazu, můžeme také zapomenout. Je na čase si pohrát s množstvím barev...

Je a nebo není 16 mil. barev na LCD monitor hodně?
Z původního nastavení True Color (24 bit) tedy snižuji na 65 tisíc (High Color, 16 bit). A pozadí vypadá zcela stejně jako v pravých barvách. Pro jistotu tuto změnu zkouším v grafickém programu PhotoShop a obrázkem typu PCD (Kodac Photo CD), a také bez zjevné změny. Pokračuji dále a z nabídky volím 256 barev. Potvrzuji a tady již spatřuji velké změny, obraz je ovšem stále velmi kvalitní (ale se známkami barevných „map“ způsobených snížením počtu barev). A dál se nejede, na 256-ti barvách nabídka končí. Ještě, že tak, na obrazovku s 16-ti barvami by se nedalo koukat vůbec.

Z uvedeného tedy vyplývá, že pro spolupráci s tímto LCD monitorem Sampo má smysl na grafickém adaptéru nastavit High Color (65 tisíc barev, přesně 65536). Nastavení High Color můžeme malinko poznat i na zvýšení rychlosti. Barvy tedy nastavuji na 65 tisíc a pokračuji změnou rozlišení...

Poznámka autora:
Po takovéto změně rovněž doporučuji monitor opět automaticky nastavit („AUTO ADJUST“). Tato funkce totiž nezahrnuje jen rozměrová nastavení, ale i optimalizaci barev.

Není 1.3 milionů bodů příliš hodně
Což odpovídá maximálnímu rozlišení 1280 x 1024 bodů. Změním nastavení na 1024 x 768 bodů. Obraz nevypadá nikterak valně a tak spoléhám na automatické nastavení, které se v tuto chvíli zdá být jediným řešením. Již se na něj dá bez problému koukat a také webové stránky vypadají trošku jinak – písmo je o poznání tučnější (širší). Při pozornějším pohledu se nemohu zbavit dojmu mírně snížené ostrosti v přechodech mezi dvěma sousedními barvami (docela bych to nazval mírným rozmazáním). Vyzkouším ještě menší rozlišení 800 x 600 a uvidíme. I zde po automatickém donastavení není obraz ideální (nebo snad mám vysoké nároky?). A to jsem ještě neviděl režim VGA (640 x 480). Ale v rozlišení VGA se již kvalita zobrazení nezhoršila.

Rozhodně tedy doporučuji nastavit maximální rozlišení a problémy typu malých písmenek řešit jinak nez sníženým rozlišením. V aplikacích např. zvolit větší zoom pro zobrazení a v microsoftím Exploreru zvolit větší font, ale to bych již nechal na umu každého individuálně (samozřejmě, že můžeme v praxi narazit na zlomyslnou aplikaci).

Z předchozího nastavování nám tedy vychází jako optimální rozlišení maximální, tedy

1280 x 1024 bodů při High Color.
reklama