www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD A10-7800: úsporný skoro hi-end

AMD A10-7800: úsporný skoro hi-end
, , recenze
Společnost AMD si podobně jako Intel připravila několik nových procesorů, kterými doplní stávající generaci. V případě AMD jde o nové Kaveri, z nichž si vyzkoušíme úspornější 65W model A10-7800, který ale slibuje velmi slušný výkon.reklama

AMD "Kaveri Refresh"Nejnovější APU jsme zkoumali před půl rokem v recenzi AMD Kaveri: Steamroller a GCN ukazuje drápky a od té doby se v tomto ohledu nabídka AMD nezměnila, až nyní. AMD před několika týdny oficiálně představilo tři nová APU, a to A10-7800, který si dnes vyzkoušíme, a pak i A6-7400K a A4-7300. A co je u nich nového? Z hlediska architektury v podstatě nic, stále jde o verze původních Kaveri vybavené stejnou architekturou HSA s jádry Steamroller a GCN, které tvoří výpočetní jednotky CU (Compute Unit). Nicméně nové modely slibují vyšší energetickou efektivitu a v případě A10-7800 rovněž možnost nastavení hodnoty TDP, a to buď 65 W nebo 45 W, což bude mít samozřejmě vliv i na výkon. Stejnou věc nicméně sliboval i procesor A8-7600, který byl představen s prvními modely Kaveri, ale dosud se nedostal na trh. Nový A10-7800 jej tak nejspíše předhoní.

Co nám tedy nabídne nové APU AMD A10-7800? Vše důležité naleznete v této tabulce.


Model
A10-7800
Stream Procesory512
Takt CPU3,5 až 3,9 GHz
Takt GPUaž 720MHz
Podpora pamětíaž 2133MHz s AMP (AMD Memory Profiles)
Typické TDP 45W (volitelné v BIOSu), 65W (výchozí)
KompatibilitaSocket FM2+, sockety A88X, A78, A55
HSA Heterogeneous Computing 12 Compute Cores (4 CPU + 8 GPU), hUMA + hQ
AMD TrueAudio Technology ano
Podpora API DirectX 11.2
Mantle
OpenCL 1.2
OpenGL 4.4


Specifikace řadí náš A10-7800 hned za nejvýkonnější model, A10-7850K. Jeho výhodou je dle specifikací pouze to, že procesorová jádra u něj pracují na frekvenci 3,7 až 4 GHz takže o 200 až 100 MHz výše, za což si vezme o 30 W více. Procesor A10-7800 by tak neměl být výrazně pomalejší, ale zato by měl být o poznání úspornější, a to především při nastavení na 45 W. Otázkou je, kam pak klesne jeho výkon, ovšem dle starších testů procesoru A8-7600, který také umožňuje změnu TDP, by zvláště ve hrách neměl výkon výrazně poklesnout. Nechejme se tedy překvapit, jak tomu bude v našem případě.

AMD pak ve svých materiálech zmiňuje to samé, co jsme se mohli dozvědět už při představení prvních APU Kaveri, takže jinak se nezměnilo nic. Nebudeme tedy zdržovat a podíváme se na testovací sestavu a pak už na samotné testy, respektive jejich výsledky.

AMD A10 X4 7800
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek