www.svethardware.cz
>
>
>
>

Chieftec UC-02B: na motivy klasického desktopu

Chieftec UC-02B: na motivy klasického desktopu
, , recenze
Levná skříň UC-02B se vrací ke kořenům klasického desktopového počítače z devadesátých let, který sloužil také jako podstavec pro CRT monitory. Ovšem Chieftec ji pochopitelně nabízí v moderní podobě pro aktuální hardware.
Kapitoly článku:reklama
Kde koupit Chieftec UC-02?
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
A rovněž nám tato skříň nemá sloužit jako podstavec monitoru, neboť to už je dávno přežité použití i vzhledem k tomu, že už dávno nekoukáme na malé 14" a 15" obrazovky, u nichž jsme ještě ocenili, že jsme je měli na co postavit. Chieftec UC-02B bychom měli dle výrobce provozovat spíše nastojato, ovšem nikdo nám nebude bránit ji umístit také naležato, ale pak bude pochopitelně zabírat na stole či na zemi zbytečně moc místa, nehledě na to, že zdroj se pak nebude chladit zrovna ideálně. Ale s tím si počkejme až na samotnou recenzi.- klikněte pro zvětšení -


Chieftec UC-02B je tedy i levná skříň, kterou lze pořídit už za cenu pod 800 Kč s daní. To však platí pro holý model bez napájecího zdroje, přičemž za příplatek cca 600 Kč si můžeme pořídit verzi s instalovaným 350W zdrojem GPA-350S8 s certifikací 80 Plus. Jde o klasický formát ATX, který lze nahradit jiným standardním zdrojem, ale je třeba počítat s tím, že ten by měl mít základní rozměry (140 x 150 x 87 mm) a především jde tedy o hloubku 140 mm.

Samotná skříň je dodávána v prosté lepenkové krabici s jednoduchým černým potiskem a dozvíme se především, že Chieftec UC-02B patří do Uni Series.


Model
Chieftec UC-02B
Celkové rozměry
445 x 150 x 380 mm (H x Š x V)
Hmotnost
4,6 kg (včetně zdroje GPA-350S8)
Materiál
SECC, plast
Kompatibilita
Mini ATX
ATX
max. 120 mm vysoký chladič procesoru a 250 mm dlouhé karty
Šachty
1x 5,25" externí
2x 3,5" a 2x 2,5", nebo 1x 3,5" a 3x 2,5" interní
Přední I/O panel
2x USB 3.0, HD audio (mikrofon, výstup)
Sloty
6x
Chlazení
2x 60mm a 2x 120mm (volitelné)
Chieftec UC-02
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Ze základních specifikací lze vyčíst, že tato skříň není dělaná pro výkonné sestavy. Tedy ne, že bychom si do ní nemohli umístit komponenty, jež by dokázaly rozpohybovat moderní hry třeba i v rozlišení Ultra HD, vždyť na to dnes stačí i podstatně menší skříně pro desky Mini ITX. Jde ale o to, že skříně pro výkonné větší sestavy vypadají přeci jen jinak a nabízí daleko větší svobodu volby komponent, což zde nemáme.


Jde už jen o to, že máme možnost dovnitř nainstalovat maximálně 120 mm vysoký chladič a karty mohou mít na délku maximálně 250 mm, a to pouze v případě, kdy bude mít napájecí zdroj základní rozměry, a tedy hloubku 140 mm. Pak ale ještě záleží na tom, zda bude mít zadní konektory, tedy zda bude modulární, nebo ne a rovněž záleží na tom, jak vysoká je samotná grafická karta a kde má umístěny napájecí konektory PCIe. Zkrátka a dobře, desktopové komponenty pro tuto skříň musíme pečlivě vybírat dle toho, zda se dovnitř pohromadě vejdou, nebo ne. Záleží tedy na rozměrech základní desky, zdroje, karet a chladičů, stejně jako na rozložení konektorů desky, zdroje a grafické karty. Do budoucna také musíme počítat s tím, že upgrade takové sestavy bude ještě více problematický, než je složení prvotní sestavy. K tomu všemu se dostaneme.

Bohužel k našemu kusu jsme nedostali manuál, a tak jej neuvidíte ani na fotografii příslušenství. Nenajdeme jej ani na stránkách výrobce, kde mě zaujalo označení "ToolFree", které osobně beru u skříně, jež nemá ani nainstalované distanční sloupky pro základní desku, za poněkud odvážné. Bez šroubováku také nepochodíte ani při instalaci úložných zařízení a ve skutečnosti jediný případ, kdy se obejdete bez nástroje, je při zajištění bočnic pomocí přítlačných šroubků..


Zpracování skříněOd skříně s cenou pod 800 Kč nemůžeme očekávat ty nejkvalitnější materiály. Bočnice mají i s vrstvou laku tloušťku 0,6 mm, takže ony samotné budou ještě o desetinu milimetru tenčí. Stejné to je i se zbytkem skříně, tedy až na vrchní a přední plastový panel. Ty mají rýhovanou povrchovou úpravu, aby výsledek připomínal broušený hliník. Konstrukce skříně bez nenasazených bočnic je tedy dle očekávání slabá a snadno se zkroutí, ovšem bočnice samotné jsou díky vypouleným částím pevné (nekroutí se) a po jejich nasazení je pevný i celek. Na ostré hrany si pozor dávat nemusíme, leda tak na otřepy, které vzniknou po vylomení záslepek v pozicích karet.
- klikněte pro zvětšení -


Přední část skříně tedy tvoří plastový panel s jednou záslepkou 5,25" pozice. Ono tedy nejde o záslepku, jako o výklopná dvířka, za nimiž zůstane ukrytá mechanika. Na první pohled tak nebude vůbec patrné, že je nějaká mechanika nainstalovaná. Za vertikálními sloupky jsou ukryty průduchy, skrz něž ale v tomto případě nebude proudit dovnitř čerstvý vzduch. Naopak bude skrz ně zdroj vyfukovat svůj teplý vzduch a čerstvý si bude tahat skrz otvory v pravé bočnici. Právě proto by nebylo zrovna vhodné skříň pokládat touto stranou na stůl, či snad dokonce na koberec. Ovšem Chieftec na to myslel a do příslušenství přidal vysoké nožky, jež si můžeme nalepit na libovolné místo.
- klikněte pro zvětšení -


Pohled na zadní část skříně ukáže, jak málo prostoru uvnitř bude, však skříň je tak úzká, že se nad zadní porty základní desky nevejde ani 92mm či 80mm ventilátor, ale dva 60mm ventilátory. Ty dnes můžeme bez problémů sehnat, ale spíše využijeme jiné a větší pozice, které Chieftec UC-02B nabízí.

Pokud jste si mysleli, že informace o jen šesti záslepek pro karty je mylná, tak zde konečně můžete vidět, že tomu tak není. Namísto sedmé pozice tu totiž máme umístěn nezbytný konektor pro kabel vedoucí interiérem k napájecímu zdroji. To ale pochopitelně znamená, že na ATX desce nebude poslední slot přístupný. Jde o jen z více kompromisů, na něž se musíme připravit.
- klikněte pro zvětšení -


I/O panel skříně se nachází ve vrchní části a jde o dnes základní nabídku vypínače, stříbrně lesklý je reset a za ním pak jsou obvyklé 3,5mm audio konektory a dva USB 3.0. I v tomto horním panelu pokračují sloupky schovávající průduchy a zde už je budeme moci využít pro nasávání nebo vyfukování vzduchu.
- klikněte pro zvětšení -


Když už nám výrobce znepřístupnil poslední slot na deskách formátu ATX, tak může jeho prostor bez obav využít pro jednu z ventilátorových pozic, která zde zvládne 120mm model. Jenomže stejně jako všechny ostatní nemá moc dobré zpracování (otvory jsou zbytečně malé) a stejně tak nemá prachový filtr.
Nejpopulárnější skříně
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik