Fractal Design Define Mini C: pro menší sestavy s grácií

Fractal Design Define Mini C: pro menší sestavy s grácií
, , recenze
Ze Švédska k nám přicestovala horká novinka, která staví na úspěchu původního a již letitého modelu Define Mini. Jde o skříň s označením C, která chce nabídnout moderní zázemí pro naši sestavu s menší základní deskou.
Kapitoly článku:reklama
Dnes tu máme zbrusu novou a moderní počítačovou skříň Fractal Design Define Mini C, která by měla opět ukázat, že to Švédové s designováním funkčních PC skříní opravdu umí. Nebudeme je tedy šetřit, neboť na skříně této značky můžeme mít zcela oprávněně vysoké nároky a zvláště od nástupkyně starého oblíbeného modelu, Define Mini, který je v prodeji už od roku 2011. Bylo tak na čase, aby se na trh dostala inovovaná verze, od níž ale nemůžeme očekávat zásadní změny. Přeci jen počítačové skříně už dávno nejsou oblast, která zažívá prudký rozvoj a to je v podstatě jenom dobře, neboť tento rozvoj nám v minulosti přinášel různé zhůvěřilosti jako obrovské ventilátory přes celou bočnici, vysokosvítivé LED (čím víc, tím líp), snahu nacpat ventilátory všude, kam se vejdou, atd.
- klikněte pro zvětšení -


Očekávat můžeme spíše takové změny, které budou reflektovat vývoj počítačových sestav, čili například odklon od 5,25" zařízení, stejně jako potřeba méně diskových pozic. Stará verze také měla vepředu ještě rozhraní USB 2.0, což nová již nemá a dále lze očekávat větší důraz na vodní chlazení.

Skříň přišla pečlivě zabalena ve dvou krabicích a chráněna jako obvykle polystyrenovými bloky a igelitem. Veškeré příslušenství se nachází uvnitř ní samotné.


Model
Fractal Design Define Mini C (FD-CA-DEF-MINI-C-BL)
Celkové rozměry
413 x 210 x 412 mm (H x Š x V)
Hmotnost
6,8 kg
Materiál
SECC, plexi, plast
Kompatibilita
Mini ITX, Micro ATX
max. 168mm vysoký CPU chladič (170mm u verze bez bočního plexi)
max. 315 mm dlouhé karty (až 335 mm bez předního ventilátoru)
Šachty
2x 3,5"
3x 2,5"
Přední I/O panel
HD Audio, 2x USB 3.0 (typ A)
Sloty
5x
Chlazení
1x zadní 120mm (obsahuje Dynamic X2 GP-12)
3x přední 120/ 2x 140mm (obsahuje 1x Dynamic X2 GP-12)
2x vrchní 120/140mm
1x spodní 120mm

přední až 280mm radiátor
vrchní až 240mm radiátor
zadní 120mm radiátor
Ceny
Define Mini C - Black: 79,99 eur
Define Mini C - Black - Window: 84,99 eur


Fractal Design Define Mini C je určena pro malé základní desky Mini ITX či Micro ATX, ale ve skutečnosti není o moc menší než řada modelů pro desky ATX. Musí být dostatečně široká na to, aby pojala vysoký procesorový chladič i hluboká pro výkonné a dlouhé grafické karty. Ušetřit jsme mohli leda tak místo na výšku, což při počtu pěti záslepek moc velký rozdíl neudělá. Nicméně tady jde spíše o základní desky. Drtivé většině uživatelů bude stačit právě formát Micro ATX, na nějž se vejde vše důležité, klidně i 2 grafické karty. Však výkonná sestava se dnes dá složit i z daleko menší desky Mini ITX, kterou dnes využijeme i my.


Co se týče ostatních omezení, máme tu v našem případě maximálně 168 mm vysoký chladič, co musí stačit snad pro každý věžovitý model se 120mm ventilátorem. A (grafické) karty mohou být dlouhé až 335 mm, když vynecháme přední ventilátor, a to také musí stačit pro téměř každou. Ve výchozí konfiguraci pak máme prostor pro tři 2,5" zařízení a dvě 3,5", což pro běžný desktop také musí stačit, zvláště když máme na moderních deskách možnost využít ještě M.2 SSD. Pozice pro mechaniky tu už není vůbec žádná. Ty ustoupily pozicím pro ventilátory či radiátory, jichž je tu celkem 7, respektive ventilátorů může být až 7. Zaplněny jsou dvě - zadní a jedna z předních, a to ventilátory Dynamic X2 GP-12 s obvyklými otáčkami 1200 RPM.

Pro vodní chlazení tu jsou radiátorové pozice vpředu, nahoře a vzadu. Dozadu můžeme dát pochopitelně jen jeden 120mm radiátor s maximální šířkou 125 mm. Ty vepředu o velikosti až 280 mm mohou být široké maximálně 145 mm a pro vrchní 240mm platí omezení tloušťky, a to 40 mm, což není moc. Tady ale záleží hlavně na tom, jak se bude radiátor omezovat se základní deskou a jejími prvky. Takže teoreticky se nahoru může vejít i podstatně tlustší radiátor, ale to už je holt třeba vyzkoušet a přeměřit naživo.


Zpracování skříněHlavní rozdíl ve vnějším zpracování mezi novou Define Mini C a starou Define Mini je ten, že nová verze nemá přední dvířka, ale pouze pevný panel, který můžeme leda s použitím přiměřené síly odtrhnout (viz další kapitola). Celý přední panel je plastový s plastickou imitací broušeného eloxovaného hliníku, což ale vůbec není na škodu. Však opravdový hliník by tu byl jen na parádu a zbytečně by zvyšoval výrobní cenu skříně. V panelu najdeme krom toho pouze kombinovanou LED kontrolku a jinak nikde nic, ani logo výrobce. Díky tomu je celá skříň nenápadně elegantní, což platí zvláště pro verzi, která nemá boční plexi.

Testovaná verze byla vybavena velkým bočním plexisklem, které doslova o pár milimetrů zmenší prostor pro procesorový chladič, protože je o trochu tlustší než samotná bočnice. Pokrývá především oblast základní desky a už ne případných radiátorů vepředu a nahoře. Dole také není nic k vidění, protože prostor pro zdroj je odříznutý tunelem. Samotná bočnice nemá žádné vnitřní vyložení materiálem pro tlumení hluku, protože by to nemělo smysl a můžeme očekávat, že skříň bez plexiskla jej na ní mít bude. Přidržována je dvěma přítlačnými šroubky, které zůstávají v jejích otvorech, abyste je neztratili a není třeba ji vysunovat, pouze uvolnit šroubky a otevřít jako dveře.
- klikněte pro zvětšení -


Pravá bočnice je vyrobena z rovného plechu, který už je proti rezonanci podlepen těžkou fólií. Jinak má také dva zadní šroubky plus malé madlo. Z těchto pohledů si také můžete všimnout, jak vysoké jsou nožky skříně, které musí vytvořit prostor pro vzduch proudící ke zdroji a případnému spodnímu ventilátoru. Skrz boční průduchy v předním panelu bude zase proudit vzduch k předním ventilátorům.
- klikněte pro zvětšení -


Přesuneme se k zadnímu panelu, kde už toho je k pokoukání více. Pozice zaplněná zadním 120mm ventilátorem je upravena tak, abychom si jej mohli posunout trochu nahoru nebo dolů, a to v závislosti na poloze procesorového chladiče.

Pak tu je 5 záslepek bílé barvy, což je jeden z rozlišujících znaků firmy Fractal Design, vedle nich jsou průduchy navíc a dole rámeček zakrývající pozici zdroje. Ten se totiž dovnitř musí zasunout právě z této strany, jinak to nepůjde. Daný rámeček je přidržován na místě jen dvěma přítlačnými šroubky a sám o sobě je až moc subtilní. Jak můžete vidět z fotografie, snadno se ohne, což se jeho přišroubováním ke zdroji trochu srovná, ale stejně. Takový díl sloužící k připevnění často hodně těžkého zdroje by mohl být pevnější.
- klikněte pro zvětšení -


Pohled seshora odhalí jednak velkou záslepku a pak také hlavní vypínač s malým resetem po levém boku, kde jsou také 3,5mm konektory pro sluchátka a mikrofon. Vpravo zase máme 2 konektory USB typu 3.0 (modré jazýčky už dávno nejsou pravidlem). Uvnitř skříně nalezneme záslepku z orámovaného perforovaného plechu (prachový filtr) do horní pozice, kterou lze nahradit za pevnou plastovou záslepku ModuVent v případě, že budeme chtít tuto pozici osadit ventilátory či radiátorem. Ve Fractal Design ale očividně počítají s tím, že většina uživatelů je osazovat nebude a dle mě to je oprávněné očekávání.
- klikněte pro zvětšení -


Téměř celý spodek skříně zakrývá velký prachový filtr s plastovým rámem, který se vysunuje dopředu a na rozdíl od řady jiných modelů drží pevně, dobře zapadne do celku a snadno se zasunuje i do stojící skříně. Slouží pro filtrování vzduchu především pod napájecím zdrojem a pak také pod spodními průduchy, které částečně zakrývá disková šachta. Tu je možné vyjmout a uvolnit tím místo pro 120mm ventilátor, nebo jen jeden pevný disk, který se přišroubuje přímo zespodu. Osobně však nevidím pádný důvod k tomu, abyste něco takového měli dělat.
Nejpopulárnější skříně
reklama
Nejnovější články
Mass Effect Andromeda: nároky na hardware a nový systém boje Mass Effect Andromeda: nároky na hardware a nový systém boje
Již čtvrtý díl série Mass Effect, který nás však poprvé zavede do dosud nezmapované galaxie Andromeda, se už blíží. Podívat se můžeme na nově zveřejněné video se systémem boje a také na hardwarové nároky.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Snižuje se Intel kvůli Ryzenu opět ke špinavým hrám? Snižuje se Intel kvůli Ryzenu opět ke špinavým hrám?
Stále více je zřejmé, že procesory AMD Ryzen udělají lidem v Intelu řadu nových vrásek a nás bude velice zajímat jeho reakce s ohledem na nabídku procesorů. Existují ale první známky toho, že by Intel mohl vybalit některé své triky, které nejsou úplně čisté.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Jak půjdou taktovat CPU Ryzen? MSI nám to poodhalí Jak půjdou taktovat CPU Ryzen? MSI nám to poodhalí
Taktovací schopnosti procesorů Ryzen by mohly šmahem odstranit obavy s jejich jednovláknového výkonu, a tak jde o velice zajímavé téma. MSI přitom na svých deskách slibuje takty až 4,4 GHz na osmijádrových čipech a nabízí se také OC sady.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Chieftec GP-01B-OP: herní skříň s nádechem minulosti Chieftec GP-01B-OP: herní skříň s nádechem minulosti
Mezi herní skříně, jichž společnost Chieftec na rozdíl od jiných firem moc nevyrábí, se řadí také model GP-01B-OP. Ten nabízí zcela prosklenou bočnici, ovladač otáček ventilátorů a také zajímavý bundle s výkonným 1000W zdrojem.
Dnes,  recenze, Jan Vítek
Zemědělský robot usnadní farmářům práci Zemědělský robot usnadní farmářům práci
Robotika proniká i do zemědělství a tým vědců ze Spojených států pracuje na výrobě robota, který se bude hodit zemědělcům při monitorování jejich polí s plodinami. Robot shromažďuje data o růstu a vývoji rostlin.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková