www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Gigabyte GTX 950 Xtreme 2GD na stereoidech

Gigabyte GTX 950 Xtreme 2GD na stereoidech
, , recenze
Grafické karty řady Xtreme edition společnosti Gigabyte patří k tomu nejvýkonnějšímu, co tato společnost ve svém portfoliu nabízí. Proto jsme se na jednu takovou extrémní kartu podívali a rádi bychom ji představili také vám.reklama

Gigabyte GTX 950 Xtreme 2GDSpolečnost Gigabyte je u nás známou a dobře zavedenou značkou. Nereferenční grafické karty této společnosti jsou pověstné tím, že jsou velmi často tlačeny do těch nejzazších frekvenčních limitů, které jim konkrétní grafický čip nabízí. Výkony těchto karet jsou pak v porovnání s referenčními modely samozřejmě někde jinde.

Nejinak tomu je u dnes testované grafické karty Gigabyte GTX 950 Xtreme 2GD, která je postavena na mainstreamovém grafickém čipu Nvidia GM206 (GM206-250-A1), a nabízí mnohem vyšší frekvence nejen samotného jádra, ale také video pamětí (VRAM).Gigabyte GTX 950 Xtreme 2GD
GTX 950
(reference)
Čip
GM206
(GM206-250-A1)
GM206
(GM206-250-A1)
Počet GPC
2
2
Počet Cuda Core
768
768
Počet TMU
48
48
Počet ROP
32
32
Základní frekvence
1203 MHz
1024 MHz
Boost frekvence
1405 MHz
1188 MHz
Frekvence pamětí
7 GHz GDDR5
6.6 GHz GDDR5
Paměťové rozhraní
128-bit
128-bit
VRAM
2 GB
2 GB
TDP
90 W
90 W


VRAM o velikosti 2 GB sice není v dnešní době nejšťastnějším řešením, ale pokud máte na svém PC nainstalovány Windows 10 s WDDM 2.0, neměl by to být takový problém (viz náš test nové správy paměti u Windows 10).

Pojďme se ale podívat na to, co si přinesete domů, pokud byste se rozhodli, že si tuto grafickou kartu pořídíte.


Gigbyte GTX 950 Xtreme box


Kromě grafické karty balení obsahuje také uživatelskou příručku, DVD s ovladači a nástrojem pro snadné přetaktování OC Guru II (na obrázku není zobrazeno). Součástí balení je i redukce DVI/VGA (DSub).


Gigbyte GTX 950 Xtreme


Grafická karta má délku 226 mm a o její chlazení se stará chladič Windforce se dvěma ventilátory o průměru 85 mm.


Gigbyte GTX 950 Xtreme back


Zadní strana grafické karty je osazena backplate, který by měl (dle tvrzení Gigabyte) tuto grafickou kartu ochránit před vlhkostí, korozí, prachem a extrémními teplotami. Dle našeho názoru však tento backplape spíše dobrému odvodu tepla brání a jeho efekt je tedy spíše estetického rázu.


Gigbyte GTX 950 Xtreme top

Gigbyte GTX 950 Xtreme osvětlení


O napájení grafické karty se stará jeden 8pinový konektor. Dobře vypadající je také logo WINDFORCE, které je společně s kontrolkami StopSilent (indikace zastavených ventilátorů chladiče) podsvíceno. Barvu podsvícení si můžete za pomocí nástroje OC Guru II změnit.


Konektivita
Gigbyte GTX 950 Xtreme head
Monitor1 x DVI-I
3 x DP (Display Port)
1 x HDMI (2.0)
Napájení1 x 8pinový konektor
SLIAno


Frekvence čipu a BoostFrekvence čipu je závislá na tom, v jakém režimu grafickou kartu provozujete. K tomuto účelu nastavení pracovních režimů slouží utilitka OC Guru II, kterou naleznete na dodaném DVD. Grafickou kartu můžete provozovat ve 2 režimech - ECODefault / OC. Mezi režimy Default a OC není totiž u této grafické karty žádný rozdíl. Režim ECO snižuje frekvenci, spotřebu i hlučnost grafické karty, výkon jde samozřejmě dolů také. Nás však u této grafické karty zajímá především výkon, a proto se dnes zaměříme na testy pouze v režimu Default / OC.


Režim ECO


OC GURU II ECO


GPUZ ECO
POZOR: GPU-Z neukazuje správně počet TMU!!!

V režimu ECO je základní frekvence grafické karty 1113 MHz, boost frekvence 1315 MHz a frekvence pamětí 1750 MHz (7000 MHz efektivně).


Režim Default / OC


OC GURU II OC


GPUZ OC
POZOR: GPU-Z neukazuje správně počet TMU!!!

V režimu Default / OC jsou pak frekvence posunuty o 90 MHz výše. Základní frekvence je 1203 MHz, boost frekvence je 1405 MHz a frekvence pamětí zůstává na 1750 MHz (efektivně tedy 7000 MHz).


Závislost teplota/frekvence/napětí


V režimu Default / OC se pak reálná frekvence při hraní počítačových her pohybuje na hranici 1468 MHz, pokud nepřekročíte teplotu 78° C a nenarazíte na power limit grafické karty. Nezapomínejte ale, že tyto boost frekvence se liší kus od kusu a my vám nemůžeme garantovat, že se na stejné frekvence dostanete také! Nulové hodnoty napětí v grafu nejsou chybou, ale jsou způsobeny tím, že monitorovací nástroj MSI Afterburner stále není schopen u grafické karty GTX 950 monitorovat napětí čipu.


Otáčky a hlučnost


Otáčky a hlučnost


Při nízkém vytížení grafické karty jsou ventilátory chladiče zastaveny. Otáčky ventilátorů se v testovaných hrách pohybovaly dle vytížení v rozmezí 1380 - 1460 ot/min. Hluk generovaný větráky chladiče se pohyboval v rozmezí 37,3 - 38,3 dBA.

Gigabyte GV-N950XTREME-2GD
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?


Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).

Nejpopulárnější základní desky Gigabyte
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek