www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Gigabyte GTX 980 Ti G1 Gaming: Titan X přišel o trůn

Gigabyte GTX 980 Ti G1 Gaming: Titan X přišel o trůn
, , recenze
Mnohem levnější alternativou GeForce GTX Titan X jsou grafické karty řady GeForce GTX 980 Ti, postavené na lehce oříznutém čipu GM200. Jednou z těchto karet je Gigabyte GTX 980 Ti G1 Gaming. Jak se jí vede v souboji proti Titan X? Právě o tom je tento článek!reklama
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Když společnost Nvidia vydala svůj high-endový grafický čip GM200, kterým byly osazeny velmi drahé (možná i předražené) grafické karty GTX Titan X s 12 GB video paměti, bylo snad každému jasné, že nebude dlouho trvat a na trh se dostanou také grafické karty, které budou postaveny na jeho "odlehčené" a hlavně cenově mnohem přijatelnější variantě. Toto očekávání trvalo 2 měsíce, než se náruživí hráči dočkali. Začátkem června totiž dorazila na trh grafická karta GeForce GTX 980 Ti, která je postavena na odlehčené variantě čipu GM200, ale hlavně za cenu, která je pro opravdové nadšence do počítačových her ještě (s přimhouřením oka) akceptovatelná.

Protože pod pojmem "odlehčená" varianta čipu si může každý představit cokoli, pojďme si tento "odlehčený" grafický čip GM200 představit.


Výše uvedený blokový diagram znázorňuje, kde přesně byl grafický čip GM200 "odlehčen". V grafickém čipu jsou zablokovány 2 celé SMM (Maxwell Streaming Multiprocessor) bloky. Každý SMM obsahuje 128 CC (Cuda Core) a 8 TMU (Texture Mapping Unit). Celkem tedy grafický čip přišel o 256 CC a 16 TMU. Na snížení počtu ROP, L2 Cache ani řadiče paměti nedošlo, takže bychom se neměli obávat obdobné kauzy jako kolem grafické karty GTX 970. Ale je tomu opravdu tak? Pojďme se na to podívat ještě jednou a trochu podrobněji.


GPS diagram


Na obrázku je zobrazen jeden GPC (Graphics Processing Clusters) z blokového diagramu GM200. GPC obsahuje jeden rasterizér o výkonu 16 pixelů / takt. Dále pak celkem 4 SMM bloky, kde každý jeden SMM se musí postarat o 4 pixely, celkem tedy 4 x 4 = 16 pixelů / takt. Mimo GPC pak vidíte 16 napojených ROP jednotek, kde každý ROP se stará o 1 pixel / takt a celkem tedy opět 16 pixelů / takt. Vše je tedy v rovnováze a pokud tedy vše spočítáme, jeden GPC má propustnost 16 pixelů / takt. Celý čip se 6 GPC pak 6 x 16 = 96 pixelů / takt.

V případě GTX 980 Ti však poslední GPC obsahuje pouze 2 SMM, a tak tudy může projít pouze 8 pixelů / takt. Při napojených 16 ROP jednotkách tam tedy zbylých 8 ROP leží ladem a na propustnosti pixelů se podílet nemohou!

Samozřejmě to v praxi neznamená nějaký zásadní problém. Znamená to pouze to, že GTX 980 Ti má v propustnosti pixelů blíže ke grafické kartě s 88 ROPs, než s 96 ROPs. My se ale měřením pixel (color) rate budeme zabývat později v kapitole se syntetickými testy.

Specifikace grafických karet využívajících obě varianty GM200 jsou tedy následující:

 
GTX Titan X
GTX 980 Ti
Počet GPC
6
6
Počet SMM
24
22
Počet CUDA Core
3072
2816
Počet TMU
192
176
Počet ROP
96
96 (88)
Základní frekvence
1000 MHz
1000 MHz
Boost frekvence
1075 MHz
1075 MHz
Frekvence pamětí
7GHz GDDR5
7GHz GDDR5
Paměťové rozhraní
384-bit
384-bit
VRAM
12GB
6GB
L2 cache
3072 K
3072 K
TDP
250W
250W
GPU
GM200
GM200
Architektura
Maxwell 2
Maxwell 2
Počet tranzistorů
8 miliard
8 miliard
Výrobní proces
TSMC 28 nm
TSMC 28 nm

Podle papírových předpokladů specifikací by měla být grafická karta GTX 980 Ti zhruba o 8 % méně výkonná než GTX Titan X. Není to tedy nic, co by grafické karty GTX 980 Ti založené na nereferenčním designu nemohly hravě dohnat pomocí zvýšené frekvence čipu, případně video pamětí.

A právě jednou z takovýchto nereferenčních karet, která jde GTX Titan X po krku, je grafická karta Gigabyte GTX 980 Ti G1 Gaming, kterou si dnes otestujeme, a to opravdu důkladně.

Protože naše testovací metodika doznala několika změn, doporučujeme si dnes také pozorněji přečíst kapitolu "Jak budeme testovat".


Gigabyte GV-N98TG1 GAMING-6GD
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?


Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).

Nejpopulárnější základní desky Gigabyte
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře