reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte Z170X-Gaming G1: pro nejnáročnější

15.9.2015, Jan Vítek, recenze
Gigabyte Z170X-Gaming G1: pro nejnáročnější
V dnešní recenzi se poprvé podíváme na základní desku se socketem LGA 1151 a čipovou sadou Intel Z170 Express, která je určena pro procesory Intel "Skylake". Půjde o Gigabyte Z170X-Gaming G1 patřící mezi opravdový hi-end.

Test chlazení


Pro test chlazení byl použit procesor Intel Core i7-6700K, procesorový chladič Noctua NH-U12S a paměti DDR4 od firmy Crucial. Jako grafická karta nám mohla posloužit moderní a na chlazení náročná karta s čipem NVIDIA GeForce GTX 980 Ti. Na fotografiích však můžete vidět desku s chladičem Noctua NH-U14S, který se do naší zvolené skříně nevešel, takže bylo třeba jej vyměnit za nižší. Alespoň je vidět, že i vedle tak velkého chladiče pro 140mm ventilátor se vejde neméně velká grafická karta, i když mezi těmito komponentami moc místa nezbylo, spíše tedy žádné.


- klikněte pro zvětšení -

Sestava byla uložena v recenzované skříni Cooler Master CM 690 II Advanced, což je sice již trošku starší, ale i tak stále velmi aktuální model. V našem případě šlo o chlazení základní desky, čili její čipové sady a napájecí oblasti, které jsou jediné opatřeny chladiči. Dle předpokladů s chlazením nebude velký problém, však ani nejvýkonnější procesor Intel pro LGA 1151 není nijak moc žravý a jde o moderní Skylake, jehož TDP je sice oproti minulé generaci vyšší, ale jen mírně. Co se týče čipové sady, pak u moderních 100 Series, kam patří i naše Z170, Intel použil 22nm výrobní proces oproti 32nm, kterým byly vyráběny generace 8 a 9 Series. Nicméně Z170 je daleko lépe vybavená čipová sada, a tak se její TDP zvýšilo cca o polovinu, ale i tak jsme na 6 wattech, takže v konečných číslech nejde o nic dramatického.


- klikněte pro zvětšení -

Počítačová skříň, aby to deska neměla úplně nejlehčí, byla vybavena jen jedním zadním 120mm ventilátorem. Teploty jsme pak měřili pomocí infračerveného teploměru Fluke 62 Mini s fixně nastavenou emisivitou na 0,95 (hodí se pro většinu materiálů), čili na povrchu chladičů. To proto, abychom vyloučili případně špatně fungující čidla, přičemž k výsledné teplotě si pak můžeme přičíst kolem 4 - 6 °C, abychom získali teplotu samotných chlazených součástek. Zde je celá sestava:
  • Základní deska Intel LGA 1151: Gigabyte Z170X-Gaming G1
  • Chladič procesoru: Noctua NH-U12S
  • Paměti: Crucial DDR4-2133 MHz (4x 4 GB)
  • Napájecí zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W
  • Grafická karta: Gigabyte GTX 980 Ti G1 Gaming
  • SSD: OCZ RevoDrive 350
  • OS: Windows 10 64bit

Sestava byla testována při okolní teplotě 25°C celkem třikrát, a to jednak při provozu v klidu, kdy byla teplota odečtena ihned po otevření bočnice poté, co čidlo na čipové sadě ukázalo, že se přestala měnit. Stejným způsobem pak byla měřena i v dalších dvou případech, tedy při plně zatíženém procesoru pomocí Prime95 a pak při opakovaném testu 3DMark Vantage.

Ikona Odkaz na databázi
Chladič čipové sady
Chladič napájení
Sestava v klidu
43 °C
40 °C
100% zatížený procesor
47 °C
45 °C
3DMark Vantage
49 °C
46 °C

Vyšší TDP čipové sady je znát, neboť u testů desek se Z97 bývalo pravidlem spíše to, že chladič napájecí oblasti (MOSFETů) byl teplejší než chladič čipové sady a zde je tomu naopak. A možná by rozdíly byly ještě výraznější, pokud by tyto chladiče nebyly propojeny pomocí heatpipe. Každopádně teploty jsou naprosto v pořádku, a tak bude pro chlazení komponent této desky stačit i normálně odvětrávaná skříň.

reklama