Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu

Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu
, , recenze
Dnes už se můžeme podívat na zbrusu novou základní desku Gigabyte Z270X-Gaming 5, která je určena především pro procesory Kaby Lake. Ty tu máme rovnou dva, a to modely Core i5-7600K a i7-7700K, jež si také otestujeme.reklama
Krom rozhraní U.2 pro výkoné, ale také řádně drahé modely SSD, tu nic moc nového není a pokud něco můžeme zmínit, je to systém podsvícení. Ten využívá různě posázené RGB LED, které jsou jednak součástí samotné desky a pak může jít i o LED pásky, jimiž si dotvoříme celou počítačovou sestavu.

Dalo by se říci, že to je na novou generaci základních desek poněkud málo, ale na druhou stranu, co nového mají jejich výrobci stále vymýšlet? Velice snadnou situaci mají v případě nových desek s AM4 pro procesory AMD, neboť ty v podobě Ryzen nastoupí za zastaralé Vishery, které nikdy nepoznaly sběrnici PCI Express 3.0, rozhraní M.2, apod. Jenomže ve světě intelovských platforem se toho za uplynulý rok moc nezměnilo, a tak zde nezbývá než těžce přemýšlet nad tím, jak se odlišit od konkurence. To je ale v prostředí malého Tchaj-wanu, kde sídlí všichni velcí výrobci značkových základních desek, velice těžké. Je tak obvyklé, že novinky se objevují v rámci stejných generací u více výrobců, jak tomu bylo třeba s posílenými a opláštěnými sloty PCI Express x16.

A stejně tak v případě LED osvícení můžeme očekávat, že možnosti budou u firem Gigabyte, MSI, Asus či ASRock v podstatě stejné. Zde sem patří ovládání podsvícení s využitím libovolných barev a různých efektů, dále možnost synchronizace s grafickými kartami a celkově tvorba profilů, které budeme moci exportovat a sdílet s ostatními. Pokud tak někdo má zájem o to, aby mu PC svítilo jako vánoční stromeček, má k tomu dnes řadu možnosti poskytnutých přímo výrobci hardwarových komponent.

Pak můžeme připomenout ještě to, že veškeré ventilátorové konektory zde podporují PWM pro nastavení otáček, takže nepracují se změnou v napětí, ale s modulací pulzů plného napětí, což ale musí také podporovat samotné ventilátory (či vodní pumpy). K tomu patří také nový software Smart Fan 5, kde si lze nastavit otáčky v závislosti na teplotách. Deska je totiž poseta teplotními čidly rozmístěnými na strategických pozicích (CPU, VRM, oblast modulů RAM, čipset, atd.). S chlazením si tak budeme moci vyhrát do sytosti a nastavit si křivky pro otáčky ventilátorů.

Co se týče audia, pak to vypadá, že nová generace desek ve větším počtu využije namísto staršího kodeku Realtek ALC1150 novější ALC1220. Ten dosahuje odstupu signálu od šumu (SNR) 120 dB a audio zde zahrnuje také sluchátkový zesilovač Smart Headphone Amp se 104dB SNR.

Stejně tak se do nových desek dostane i síťový čip Killer E2500, který nahradí dříve používané Killer E2200, ale to není třeba podrobněji zkoumat, neboť jde o pět o snahu dále vylepšovat funkce Quality of Service, což už nikoho nezajímá.

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?


Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).

Nejpopulárnější základní desky Gigabyte
reklama
Nejnovější články
Čočky vyrobené 3D tiskem zajistí dronům orlí zrak Čočky vyrobené 3D tiskem zajistí dronům orlí zrak
Němečtí vědci vyrobili speciální čočky s pomocí technologie 3D tisku. Tyto čočky zajišťují speciální způsob vidění, kdy je ostrý pouze střed obrazu. Podobné optické systémy by se mohly používat například u dronů.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Elon Musk odměnil muže, který obětoval svou teslu k záchraně jiného řidiče Elon Musk odměnil muže, který obětoval svou teslu k záchraně jiného řidiče
Na německé dálnici došlo nedávno k zajímavému incidentu. Muž, který jel v automobilu značky Tesla, rozpoznal, že druhý řidič je v bezvědomí. Odvážně tedy svou teslu obětoval a druhého muže tím zachránil.
17.2.2017,  aktualita, Kateřina Hoferková,  5 komentářů
Francouzská armáda cvičí orly v ničení dronů Francouzská armáda cvičí orly v ničení dronů
Francouzská armáda vyřešila problém s nepřátelskými drony s pomocí zvířecích posil. Cvičí si orlí jednotky, které v případě nutnosti mohou zasáhnout a zničit nepřátelské bezpilotní letouny, které se dostaly na nevhodné místo.
17.2.2017,  aktualita, Kateřina Hoferková
Fotografie jádra AMD Ryzen z ISSCC Fotografie jádra AMD Ryzen z ISSCC
Na International Solid State Circuits Conference (ISSCC) tento měsíc se ukazovala také prezentace, na jejíž zatím nezveřejněné části se můžeme nyní podívat. Ukazují popsaná jádra procesorů AMD Ryzen.
17.2.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Origin Access: přístup k nejnovějším hrám za 30 dolarů ročně Origin Access: přístup k nejnovějším hrám za 30 dolarů ročně
Společnost Electronic Arts se rozhodla, že nabídne svou službu Origin Access za cenu 30 dolarů ročně. Tím se nám otevře The Vault s rozrůstajícím počtem her, jež si pak můžeme užít dle libosti. Nyní si navíc tuto službu můžeme vyzkoušet na týden zdarma.
17.2.2017,  aktualita, Jan Vítek