Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu

Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu
, , recenze
Dnes už se můžeme podívat na zbrusu novou základní desku Gigabyte Z270X-Gaming 5, která je určena především pro procesory Kaby Lake. Ty tu máme rovnou dva, a to modely Core i5-7600K a i7-7700K, jež si také otestujeme.reklama

Intel Kaby LakeKaby Lake jsou tu a díky Gigabyte a jejich základní desce Z270X-Gaming 5 jsme si mohli na nejmodernější platformě vyzkoušet výkon Core i5-7600K a Core i7-7700K. Výsledky mluví za vše a dle očekávání tyto procesory přinesly z hlediska výkonu, to na co jsme u Intelu v posledních letech zvyklí, čili mírný pokrok. Dosáhli jsme ale vyšší frekvence při přetaktování, i když se značně vysokými teplotami a z hlediska spotřeby na tom nové procesory nejsou vůbec špatně.

Nová procesorová generace Intelu přinesla očekávané změny a nyní je na tahu AMD a jeho procesory Ryzen, aby ukázaly, co v nich je.


Gigabyte Z270X-Gaming 5Mírný pokrok se ale netýká pouze procesorů Intel, ale také základních desek s čipsety 200 Series. Gigabyte Z270X-Gaming 5 nese konkrétně Z270 Express, nástupce Z170 Express a oproti němu tu nic moc nového není (viz první kapitola). Co se týče samotné desky, poukázat se dá jednak na mírně lepší výbavu v podobě novějšího audio kodeku Realtek ALC1220ŠŠ, to samé platí pro síťový Killer E2500 a zajímavější už je nabízené rozhraní U.2 pro rychlá 2,5" SSD s možností vytvoření pole RAID s SSD ve slotech M.2. Gigabyte dle očekávání pokračoval ve vylepšování systému podsvícení desky, která nese více RGB diod a také umožní napojit až 2metrový LED pásek, který budeme moci společně s ostatními diodami softwarově ovládat. Za zmínku stojí také systém chlazení s pěti PWM konektory a řadou senzorů, jejichž informace můžeme využít při tvoření chladicích profilů.
- klikněte pro zvětšení -


Na druhou stranu to vypadá, že i nové desky budou stále ve větších počtech nabízet rozhraní SATA Express. Toto rozhraní bylo v podstatě mrtvé už v době svého nástupu na trh, což jen dokazuje zoufalý nedostatek produktů, které na něj můžeme připojit. Tři taková rozhraní na desce Gigabyte Z270X-Gaming 5 tak osobně vidím jako naprostou zbytečnost, která mohla být nahrazena něčím užitečnějším. Stejně tak stálo za úvahu, zda dvě rozdílná síťová rozhraní nenahradit jedním, které by bylo možné spojit v dosažení celkové propustnosti 2 Gb/s, když to dnes nabízí kdejaký NAS.


Plusy+ RGB LED podsvícení
+ rozhraní U.2
+ Sound Blaster X-FI MB5+ALC 1220


Minusy- síťová rozhraní (Killer a Intel) nejdou spojit do Link Aggregation
- tři rozhraní SATA Express jsou zbytečnáZa zapůjčení desky GA-Z270X-Gaming 5 a procesorů Intel Kaby Lake děkujeme Gigabyte.

Jak hodnotíte nové procesory Intel Kaby Lake?
V anketě lze hlasovat do 21.1.2018. Počet hlasujících: 31
Výborný nástupce Skylake 0 % Adekvátní pokrok 16 % 16% Nepřináší nic nového 81 % 81% Propadák 3 % 3%
předchozí kapitola

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?

Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).

Nejpopulárnější základní desky Gigabyte
reklama
Nejnovější články
Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty
Acer si připravil velice zajímavý herní monitor, který bude určen pro ty nejnadupanější herní sestavy. Nabízí totiž nativní rozlišení 4K, a to při obnovovací frekvenci až 144 Hz. Nádavkem tu máme také HDR, což znamená i vysoký jas.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Další finanční rekord Intelu: 14,8 miliard Další finanční rekord Intelu: 14,8 miliard
Společnost Intel se s námi podělila o své finanční výsledky za první letošní čtvrtletí, které jsou opět rekordní. Tržby tak činí 14,8 miliard dolarů, což je ze všech dosavadních prvních čtvrtletí této firmy zdaleka nejvíce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Waymo nabízí lidem jízdy v autonomních vozidlech zadarmo Waymo nabízí lidem jízdy v autonomních vozidlech zadarmo
Spousta společností má rozjeté testování svých autonomních vozidel. Waymo začíná se svým testovacím programem autonomních vozidel s lidskými pasažéry a za tímto účelem nabízí rodinám jízdy samořiditelnými auty zdarma.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
WD uvádí 12TB Ultrastar plný helia WD uvádí 12TB Ultrastar plný helia
Společnost Western Digital přidala do nabídky svých disků značky HGST nový Ultrastar He12, který nabídne celkově 12 TB volného prostoru pro data. Jde tak o další z modelů naplněných heliem, které díky tomu mohou nést více ploten.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Planeta o velikosti superzemě spatřena díky efektu gravitační čočky Planeta o velikosti superzemě spatřena díky efektu gravitační čočky
Nové exoplanety se nachází nejčastěji tranzistní metodou, když přejdou přes tvář své hvězdy, což obvykle pozoruje teleskop Kepler. Nyní ale exoplanetu velikosti tzv, superzemě, a navíc v podobné vzdálenosti od své hvězdy, našel Spitzer.
Včera,  aktualita, Jan Vítek