Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu

Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu
, , recenze
Dnes už se můžeme podívat na zbrusu novou základní desku Gigabyte Z270X-Gaming 5, která je určena především pro procesory Kaby Lake. Ty tu máme rovnou dva, a to modely Core i5-7600K a i7-7700K, jež si také otestujeme.



reklama

Intel Kaby Lake



Kaby Lake jsou tu a díky Gigabyte a jejich základní desce Z270X-Gaming 5 jsme si mohli na nejmodernější platformě vyzkoušet výkon Core i5-7600K a Core i7-7700K. Výsledky mluví za vše a dle očekávání tyto procesory přinesly z hlediska výkonu, to na co jsme u Intelu v posledních letech zvyklí, čili mírný pokrok. Dosáhli jsme ale vyšší frekvence při přetaktování, i když se značně vysokými teplotami a z hlediska spotřeby na tom nové procesory nejsou vůbec špatně.





Nová procesorová generace Intelu přinesla očekávané změny a nyní je na tahu AMD a jeho procesory Ryzen, aby ukázaly, co v nich je.






Gigabyte Z270X-Gaming 5



Mírný pokrok se ale netýká pouze procesorů Intel, ale také základních desek s čipsety 200 Series. Gigabyte Z270X-Gaming 5 nese konkrétně Z270 Express, nástupce Z170 Express a oproti němu tu nic moc nového není (viz první kapitola). Co se týče samotné desky, poukázat se dá jednak na mírně lepší výbavu v podobě novějšího audio kodeku Realtek ALC1220ŠŠ, to samé platí pro síťový Killer E2500 a zajímavější už je nabízené rozhraní U.2 pro rychlá 2,5" SSD s možností vytvoření pole RAID s SSD ve slotech M.2. Gigabyte dle očekávání pokračoval ve vylepšování systému podsvícení desky, která nese více RGB diod a také umožní napojit až 2metrový LED pásek, který budeme moci společně s ostatními diodami softwarově ovládat. Za zmínku stojí také systém chlazení s pěti PWM konektory a řadou senzorů, jejichž informace můžeme využít při tvoření chladicích profilů.




- klikněte pro zvětšení -


Na druhou stranu to vypadá, že i nové desky budou stále ve větších počtech nabízet rozhraní SATA Express. Toto rozhraní bylo v podstatě mrtvé už v době svého nástupu na trh, což jen dokazuje zoufalý nedostatek produktů, které na něj můžeme připojit. Tři taková rozhraní na desce Gigabyte Z270X-Gaming 5 tak osobně vidím jako naprostou zbytečnost, která mohla být nahrazena něčím užitečnějším. Stejně tak stálo za úvahu, zda dvě rozdílná síťová rozhraní nenahradit jedním, které by bylo možné spojit v dosažení celkové propustnosti 2 Gb/s, když to dnes nabízí kdejaký NAS.


Plusy



+ RGB LED podsvícení
+ rozhraní U.2
+ Sound Blaster X-FI MB5+ALC 1220


Minusy



- síťová rozhraní (Killer a Intel) nejdou spojit do Link Aggregation
- tři rozhraní SATA Express jsou zbytečná



Za zapůjčení desky GA-Z270X-Gaming 5 a procesorů Intel Kaby Lake děkujeme Gigabyte.

Jak hodnotíte nové procesory Intel Kaby Lake?
V anketě lze hlasovat do 21.1.2018. Počet hlasujících: 31
Výborný nástupce Skylake 0 % Adekvátní pokrok 16 % 16% Nepřináší nic nového 81 % 81% Propadák 3 % 3%
předchozí kapitola

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?


Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).

Nejpopulárnější základní desky Gigabyte
reklama
Nejnovější články
Gigabyte na úvod připravil pět desek pro Ryzen Gigabyte na úvod připravil pět desek pro Ryzen
Své první desky pro procesory Ryzen představila také společnost Gigabyte a v jejím případě jde o prvních pět modelů s čipsety X370 a B350, které se tak řadí mezi vyšší a střední třídu. Co nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Raspberry Pi Zero W za 10 dolarů nabídne i Wi-Fi s Bluetooth Raspberry Pi Zero W za 10 dolarů nabídne i Wi-Fi s Bluetooth
Raspberry Foundation obohatila svou nabídku o novou verzi Pi Zero s označením W, což znamená, že za svých 10 dolarů dostaneme na této miniaturní desce také rozhraní Wi-Fi a Bluetooth. Cena je tak vyšší, ale nabídka lepší.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
W10 Creators Update umožní zakázat aplikace nepořízené ve Store W10 Creators Update umožní zakázat aplikace nepořízené ve Store
Nejnovější sestavení systému Windows 10 pro Insidery nese novou možnost, kterou jsme mohli tak nějak očekávat po oznámení systému Windows 10 Cloud. Budeme moci zakázat spouštění aplikací, které nebyly instalovány z obchodu Store.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů
Nejvzdálenější pulsar je 1000x jasnější, než by měl být Nejvzdálenější pulsar je 1000x jasnější, než by měl být
Zařízení XMM-Newton evropské ESA a NuSTAR americké NASA identifikovala nejvzdálenější a současně nejjasnější známý pulsar, který je tisíckrát jasnější, než by dle dřívějších předpokladů mohl být jako obvyklá neutronová hvězda.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitch začne prodávat hry s podílem pro streamery Twitch začne prodávat hry s podílem pro streamery
Služba Twitch slouží pro streamování videí z her, čili jde o celou streamovací platformu, která aktuálně patří společnosti Amazon. Od letošního jara ale půjde také o platformu, která bude prodávat hry, a to se zajímavým prodejním modelem.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek