reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Graphire2 není na baterky

7.1.2002, Petr Klabazňa, recenze
Graphire2 není na baterky
Doufám, že vás moc nepřekvapil předchozí nadpis. Můžu vám říci, že Graphire 2 s pověstným příslovím nemá opravdu nic společného(a nebo by byl spíše příznačnější takovýto nadpis" Graphire2 baterie nepotřebuje, funguje i bez nich!"). Co nám ale může nabídnout jiného?
Myš bez kuličky a není ani optická - Graphire2

Když nám do redakce přišel předem ohlášený balíček s Graphire 2, říkali jsme si, že nás tento myší komplet s tabletem nemůže rozházet. Navíc, když v oblasti myšek není WACOM nikterak výrazná značka. Ovšem jak se situace vyvíjela krátce po vybalení? Nepředbíhejme ale událostem a pojďme se na Graphire 2 podívat pěkně po pořádku.



Co vše si donesete z obchodu domů
Graphire 2 je komplet sestávající z tabletu, myšky a pera. To vše doplněné o aplikace a manuál. Dostanete tedy především krásný průhledný prolisovaný obal :-), ve kterém je vše bezpečně uloženo: bezdrátová myška, pero, tablet s připojením na USB, dále instalační CD disk a manuálek. Obal je v podobě rozevřené knížky, ale větších rozměrů. Vše je zachyceno na přiložené fotografii. Celý komplet se tedy připojuje k počítači na USB port prostřednictvím jediného kabelu (ten vede z tabletu). Nyní již také máme alespoň v hrubých rysech představu o využitelnosti Graphire2 (myš, pero, tablet...).



Při instalaci se vyplatí dodržet postup výrobce..
Především musím poznamenat, že je instalace snadná a rychlá. Neodpustím si ovšem poznámku, že je nutné dodržet výrobcem uváděný postup, aby došlo ke správné detekci nově připojeného zařízení (současně musím konstatovat, že s obdobným postupem se setkáváme u více zařízení připojitelných na USB, což mi na druhou stranu přeci jen nepřipadá jako plně PnP připojení v pravém slova smyslu - a to ani když je to jen napoprvé :-o). Nejprve je nutné spustit instalaci z přiloženého CD a teprve po vyzvání fyzicky připojit tablet (musí se rozsvítit červená LEDka uprostřed horní části tabletu a pak máte vyhráno :o). Korektní připojení je také možno pro kontrolu zjistit přibalenou utilitou (v případě potřeby ji nalezneme na CD s ovladači).

Tento postup (nejprve spustit SW a teprve na vyzvání připojit zařízení na USB) je nutné provést pouze před prvním připojením = instalace Graphire2 na PC. Při další manipulaci (odpojení, resp. připojení po nějaké době) se již tato operace chová jako PnP...

U jiných, některých obdobných USB zařízení, jsem se dočetl zajímavou záležitost pro případ, kdy se nejprve připojí nové zařízení a teprve potom je instalován ovladač. To je nejprve identifikováno jako "neznámé". Náprava spočívá v tzv. "aktualizaci" ovladače v systému - čímž dojde k přiřazení těch správných ovladačů a otazník by měl zmizet. U některých OS (především jsou to Windows 98) dokonce může pomoci i odpojení a opětné připojení konektoru k PC (myšleno samozřejmě bez vypnutí PC) .... Ale to jen na okraj, v tomto případě se raději držme návodu k obsluze :).

Myš nebo pero, co vyzkoušet nejdříve?
Neboli čemu dát přednost? Tak úplně na začátku je nutné (podle přiloženého návodu :-) přizpůsobit svým požadavkům nastavení tabletu. Zpočátku se mohou uživateli jevit nabízené možnosti hodně rozsáhlé, ovšem postupem času se může situace obrátit - na speciální požadavky (vzrůstající nároky ze strany uživatele) se ze strany tabletu již nedostává. Při prvním nastavení rozhodně doporučuji vyzkoušet jednotlivé volby, abychom si vytvořili vlastní představu, co se kterou můžeme ovlivňovat a hlavně jak "silně". Pokud jste tablet nikdy předtím nepoužívali, tak se stejně smiřte s tím, že mnohé vlastnosti hned napoprvé nenastavíte zrovna nejlépe. Mějte ovšem na paměti, že po určité době provozu se do tohoto menu můžete zpětně vrátit a doladit jednotlivou volbu, která nevyhovovala (např. rychlost...). Pro vybrané funkce je přímo k dispozici tzv. zkušební pole, kde je možno změnu aktuálního nastavení ještě před jeho potvrzením ověřit, jak se po změně bude chovat, zkrátka zda již vyhovuje.

Na následujícím screenshotu je zachyceno nastavení rychlosti u myšky, kde je slovní popis doplněn i obrázkem. Zajíc zde představuje rychlý a želva naopak pomalý pohyb. Volba akcelerace je ve stupních v levé části...




Obdobně je možné nastavovat i pero. Další screenshot je zachycen pro nastavení výběru jednotlivých ovládacích prvků pera...




Takže něco honem rychle nastavit a jdeme tablet vyzkoušet.

Z předešlého máme řádně nainstalován tablet, takže nám "chodí" myška i pero. A došlo tedy i na druhé CDčko, jehož obsahem je aplikační program COREL Painter Classic. Po jeho instalaci máme k dispozici dosti kvalitní (na OEM verzi) produkt, se kterým je možné provádět rozličné grafické operace.

Poznámka
T!P: Pokud si v některé položce nejste jisti, jak "moc" ji nastavit nechejte pro začátek "default" hodnotu a kdykoli později ji můžete doladit.

Graphire 2 jde cestou bez zbytečných drátů
Jak jsem již v úvodu poznamenal, je celý komplet připojen jediným kabelem k USB portu počítače. Na straně tabletu je pro něj vytvořeno vybrání, ve kterém by se měl kabel nacházet, aby se nezačal kolébat (může se stát při spěšném umístění na pracovní desku stolu po té, co jsme s ním pracovali na jiném místě).

Připojovací káblík je poměrně tenký, lehce ohebný a neklade tedy odpor při změně umístění tabletu na stole. Také jeho délka je dostačující pro připojení k PC, které může být umístěno třeba na zemi.

Provoz - zkušenosti, porovnání
Na rozdíl od jiných - klasických - myšek je u Graphire2 nutné myší pohybovat po vyznačené ploše tabletu. V jiném "regionu" myš zkrátka nepracuje. Nemá totiž pod sebou k dispozici snímací mechanizmus. Přičemž vlastní aktivní snímací plocha je označena světlým obdélníčkem na průsvitné podložce (pod kterou je možné vložit libovolnou předlohu a pracovat s ní pomocí pera). Tento vyznačený obdélník rozhodně pomůže při umístění takovýchto předloh.

Pokud se čidlo v myši dostane mimo tuto vyznačenou zónu, kurzor zůstane stát a je nutné myš vrátit zpět. Volbou v nastavení lze velmi snadno docílit, aby myš při svém pohybu byla schopna ovládnout kurzor po celé ploše obrazovky na "jeden zátah".

Ale ani při méně citlivé volbě (pohyb myšky je prováděn po delší dráze než se pohybuje kurzor) není nic ztraceno. Myš, po té co dosáhne krajní polohy, můžeme v klidu zvednout a položit zpět na tablet a pokračovat v ovládání kurzoru. Při takovéto manipulaci s obyčejnou myškou a "malou" podložkou si uživatel obvykle všimne výrazného (menšího či většího skoku) v umístění kurzoru. Což je pak nutné dodatečně dorovnávat. Ne tak u Graphire2, jehož myš při takovéto manipulaci takřka vůbec netrhá s kurzorem na obrazovce v rozpracované aplikaci. Takovéto "chování" hodnotím velmi pozitivně, protože v podstatě umožňuje plynulé navazování "delších tahů" při práci.

Poznámka
Obdobné vlastnosti ("stabilní" kurzor při přesunu pera) jsou také u přiloženého pera, to má ale i řadu jiných vymožeností...


Tlakový senzor není jen na hraní...
Abychom jej využili musíme pracovat s perem a na chvíli zapomenout na myšku. Pero u Graphire 2 je vybaveno také snímačem tlaku, který reaguje na přítlak vyvíjený uživatelem na hrot pera. Podle výrobce umožňuje rozlišit až 512 úrovní zatížení, což ale pochopitelně z praxe nemohu potvrdit, nicméně je snímač neobyčejně citlivý.

Poznámka autora
Zjednodušeně pojato, vyjadřuje tlak na pero šířku kreslené čáry. Je přednastavena úměra, že čím vyšší přítlak je vyvinut tím je čára širší...

Tato funkce by se pro laika mohla jevit jako výhodná tím, že lze využít tlakového přenosu tak, že lze tlakem ovlivňovat tloušťku kreslené čáry. Tohle bych určitě považoval teprve za začátek možností, protože softwarově lze této vlastnosti využít mnohem rozmanitěji. Např. jako různobarevnou čáru, která mění své barvičky v závislosti od přítlaku na pero. A nebo také můžeme nechat nastavit průhlednost ... zkrátka fantazii se meze nekladou, ale to bychom se již dostali do sféry umělecké tvorby :).

Samozřejmě ne všechny aplikace jsou schopny využít veškeré nabízené funkce hardware Graphire2, nicméně přiložený Corel Painter (ve verzi Classic :o) je pro spolupráci s Wacom plně uzpůsoben. Také zde je možné - alespoň ze začátku - ověřit, jak se bude ta či jiná funkce v praxi chovat.

Poznámka
T!P: svůj výtvor nemusíte nechat jen v "klasické" podobě, ale na závěr jej dotvořit pomocí nabízených efektů. Tak např. aplikací efektu olejomalby se z vašeho výtvorku může rázem stát obrázek k nerozeznání od profesionála :o).

A pro představu o možnostech programu Corel Painter připojím jeden obrázek za všechny...

... a nebo raději snad ani ne :), abych Vás nevystrašil!


Klady/zápory (uvedené v pořadí dle mého subj.):
+ při pohybu myší mimo pracovní oblast a následném vzdálení od podložky a přemístění zpět do aktivní části nedochází k trhavému pohybu kurzoru (nechtěnému přemístění)
- s myší, resp. perem je nutné pracovat výhradně na pracovní ploše tabletu
+ "jednotné" připojení pomocí jediného USB kabelu, absence baterií
+ ergonomicky zvládnutá myška - je tvarována jak pro praváky, tak i leváky, bez kuličky (bez nutnosti výměny baterií) - tzv. bezúdržbová
+ odnímatelný stojánek na peru je součástí tabletu - pero je tak v případě potřeby okamžitě k dispozici
- při práci s myškou se po delší době může stát stojánek na peru překážkou v pohybu pro vystrčené prsty v přední části myšky (mohou narazit na stojánek)
+/- absence nutnosti občas vyčistit kuličku u myšky (skoro mi to zde chybí :) - zkrátka myšky bez kuliček ...)

Co říci závěrem?
Mne osobně asi nejvíce potěšila konstrukční stránka Graphire2 - vcelku ergonomicky a vkusně vyřešené jednotlivé díly (myška, pero i obrysy tabletu) ve spojení s jedním připojovacím kabelem a především bez rotačních mechanických dílů pro snímání pohybu. Vzhledem, že jsem měl jistou dobu možnost pracovat s optickou myškou považuji tento systém snímání pohybu (patentovaná WACOM technologie snímání - patrně pomocí elmag. pole) za spolehlivější. Pravdou ovšem zůstává, že mnohé optické myšky zase ke své činnosti nepotřebují speciální podložku...

Z následujících dvou fotografií se opravdu můžete přesvědčit, že ani kuličku a ani baterie zde neuvidíte.




Zda se ale stane tablet (resp. tablet a pero) dalším rozšiřujícím příslušenstvím pro MM, tedy multimedia, si opravdu v tuto chvíli odhadnout netroufám. Na druhou stranu mohu s klidem tento tablet doporučit nejen pro grafiky (nebo kreslíře), DTPčkáře, pracovníky v editaci fotografií ale také pro zábavu.

Pokud tedy nevíte jaký dárek pořídit své dorůstající ratolesti, máte v Graphire2 docela zajímavý návrh...

Stránka výrobce Wacom
Technická specifikace a požadavky na systém zde.

K testování zapůjčil CONQUEST a.s


reklama