reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hercules SmartTV - externi TV tuner

10.12.2003, Martin Štěpánek, recenze
Hercules SmartTV - externi TV tuner
Po delší době se nám do rukou dostal zajímavý produkt, který naruší již poměrně nudnou nadvládu článků o grafických kartách a procesorech. Dnes se podíváme na zoubek externímu TV tuneru od firmy Hercules.
Kapitoly článku:
  1. Hercules SmartTV - externi TV tuner
  2. Práce s TV tunerem
  3. Závěr
Když jsem začal připravovat test TV tunerů, dorazil mi do redakce i tento, avšak externí kus od firmy Hercules. Zdálo se mi nevhodné srovnávat jeden externí tuner s dalšími interními, a proto již dnes přináším samostatnou recenzi.

Nejdříve bude asi vhodné zmínit rozdíly, respektive výhody a nevýhody interních a externích TV tunerů.

Ikona Odkaz na databázi
Interní TV Tunery
Externí TV tunery
Výhody:
- možnosti nastavení závislé na software
- pracuje i s vyšším rozlišením než 1024x768
- umožňuje záznam ZV signálu
- menší HW problémy nekompatibility
- nedochází k rušení
- funguje bez zapnutého PC
Nevýhody:
- možná SW nekompatibilita
- rozlišení omezené na 1024x768
-neumožňuje záznam signálu

Toto jsou asi hlavní výhody a nevýhody. U externích TV tunerů si musíme všimnout hlavně jeho HW nezávislosti. Tu jistě ocení lidé, kteří se pokoušeli nainstalovat interní TV tuner do již staršího systému. To bývá často velmi záludný oříšek, ale u externích tunerů se řešit nemusí. Nejsou dokonce potřeba ani žádné ovladače, proto nebuďte překvapeni, když v balení nenajdete žádné CD. Ocenit se musí i schopnost sledovat TV bez zapnutého počítače, to je především večer nebo přes noc velmi dobrá vlastnost, obzvláště nyní, kdy jsou počítače vybavovány čím dál větším počtem ventilátorů.

Ze záporů je asi hlavní neschopnost záznamu signálu. Externí TV tuner má sice výstupy, pomocí kterých lze signál přivést až do počítače, ale k jeho záznamu pak musíte použít další kartu (například grafickou kartu s ViVo funkcemi). Již menší vadou na kráse je rozlišení omezené na 1024x768. Toto bude problém nebo spíše vada na kráse pouze pro majitele větších LCD displejů. Zde totiž dojde k rozmázání obrazu při snížení na 1024x768 (z 1280x1024, které je nativní u 17" LCD).

Nyní, když jsme již vyjmenovali hlavní vlastnosti, se můžeme vrhnout na popis SmartTV od firmy Hercules.


Krabice SmartTV
(klikněte pro zvětšení)

Externí TV tuner dorazil v malé krabici o rozměrech 304x250x68mm. Na přední straně krabice také najdete normy, pro které je daný model určen. Náš podporoval PAL BG a DK, díky čemuž jsem se také nesetkal s žádným problémem zvuku po celou dobu testování (testováno za použití televize po kabelu od firmy UPC a následně zkouška signálu na malé interní anténě).




Zadní strana krabice SmartTV
(klikněte pro zvětšení)

Na zadní straně pak lze najít popis zapojení a pár slov o zařízení.


Schéma zapojení

Schéma zobrazuje možnosti zapojení všech zařízení. K základnímu chodu je potřeba připojit napájecí kabel, VGA vstup, VGA výstup a zvukový vstup/výstup. Zapomenout samozřejmě nesmíme na anténu. Po dokončení zapojování stačí stlačit tlačítko Power.





SmartTV externí TV tuner
(klikněte pro zvětšení)

Rozměry tohoto drobečka jsou 196x139x39mm.

Pokud máte rozlišení vyšší než 1024x768, je při zapnutí TV automaticky sníženo na vámi zvolených 1024x768,800x600 nebo 640x480. Při prvotním spuštění je nutné celý TV tuner nastavit a naladit. Ale tomu se budeme věnovat až na další stránce.





TV tuner
(klikněte pro zvětšení)

Tlačítky, které jsou na lévé straně, lze vybírat kanály a přidávat/ubírat hlasitost. Tlačítka na pravé straně jsou následující: (z levé strany) MENU, MUTE, FINE TUNE, SAVE, SOURCE, POWER. Pomocí tlačítka menu se dostaneme do menu, ve kterém se tuner nastavuje a ladí. Tlačítkem Fine Tune pak lze daný kanál drobně doladit a tlačítkem Save nastavení uložit. SOURCE je tlačítko pomocí něhož lze vybírat mezi vstupy. Na výběr je anténní vstup, cinch vstup a S-video vstup.




Konektory
(klikněte pro zvětšení)

Na tomto obrázku je dobře vidět kolik konektorů TV tuner má. Konektory na zadní straně jsou pro chod TV nutné.




Konektory pro připojení videa
(klikněte pro zvětšení)

Na boční straně jsou přídavné vstupy, které slouží k zapojení videa nebo TV kamery.




Manuál
(klikněte pro zvětšení)

Když jsem uviděl manuál, byl jsem potěšen, že české zastoupení Herculesu přibalilo i jeho českou verzi. Na obrázku menší manuál je anglický/německý/francouzský/italský/španělský a holandský. Ten větší pak je v češtině.
reklama