www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel Compute Stick: úsporná HDMI tyčka

Intel Compute Stick: úsporná HDMI tyčka
, , recenze
Kapesní desktopový počítač, HDMI tyčka, počítač ve flash disku. Intel Compute Stick a jemu podobná zařízení můžeme pojmenovat všelijak. Jde o jedny z nejmenších přenosných počítačů PC, pro které můžeme najít řadu využití.reklama
Kde koupit Intel Compute Stick?
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Intel Compute Stick nám může posloužit jako počítač na cesty, kde budeme muset vyhledat zobrazovací zařízení s rozhraním HDMI a připravit si příslušné periferie pro ovládání. Můžeme s jeho pomocí ale také udělat z "hloupého" televizoru "chytrý" nebo jej prostě zapojit k monitoru a ten využít jako počítač typu vše v jednom. Záleží tedy pouze na nás, jakým způsobem toto PC využitjeme, přičemž limitovat nás bude jeho výkon, nabídka rozhraní a také úložný prostor.- klikněte pro zvětšení -


Zařízení k nám dorazilo v originálním obalu, který připomíná balení mobilních telefonů. Z modré krabičky tak vytáhneme papírový šuplík, v jehož vrchní části je hned umístěn samotný Compute Stick. Veškeré dostupné příslušenství je pod ním a my dostaneme vše potřebné, tedy samozřejmě krom monitoru či jiného zobrazovadla a potřebných periferií. Ty ale ani nemusíme potřebovat, pokud si nainstalujeme na telefon či tablet aplikaci Intel Remote Keyboard nebo využijeme jiný způsob ovládání počítače na dálku. Bezdrátová klávesnice s myší ale bude pochopitelně tím nejpohodlnějším řešením, i když na cestách můžeme preferovat něco menšího.

Pro spuštění a provoz PC tedy dostaneme vše potřebné (viz konec této kapitoly), a tak se podívejme už na to, co nabízí samotný Compute Stick.


Model
Intel Compute Stick (BOXSTCK1A32WFCR)
Rozměry
110,9 x 38 x 9,8 mm (i s konektorem)
Hmotnost
55 gramů
Procesor
Intel Atom Z3735F (22nm Bay Trail-T)
4 jádra
1,33 až 1,83 GHz
2 MB L2 cache
2,2W SDP
Grafický čip
HD Graphics (4 shadery)
311 až 646 MHz
Operační paměť
2 GB DDR3L-1333 MHz (64bit)
Storage
32 GB eMMC
rozšiřitelná pomocí Micro SD v3.0 s podporou UHS I
Bezdrátová rozhraní
Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth 4.0
Ostatní rozhraní
USB 2.0
micro USB (napájecí)
HDMI 1.4a
Operační systém
Windows 8.1 s Bing (32bit)
Napájení
10W (5V / 2A) adaptér
Teplotní rozmezí (při práci)
0 °C až 35 °C
Intel BOXSTCK1A32WFCR
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Hlavní komponentou je tedy procesor Intel Atom Z3735F, který patří mezi tabletové verze Bay Trail a má typickou spotřebu (SDP) pouze 2,2 W. Intel v tomto případě maximální spotřebu TDP neuvádí. Můžeme ale očekávat, že to bude kolem 4 W. Tento procesor má i přes takto nízkou spotřebu k dispozici čtyři jádra na frekvenci až 1,83 GHz a k tomu 2 MB L2 cache, takže na prohlížení webu, přehrávání filmů a podobné nenáročné záležitosti by měl stačit, ale na to se stejně podíváme později.

V našem případě jsme měli na recenzi lépe vybavenou verzi Compute Stick, která má v ceně od nějakých 4000 Kč k dispozici 2 GB operační paměti a 32GB paměť eMMC. O více než 1000 Kč levnější je pak model BOXSTCK1A8LFCR s 1 GB RAM a 8GB eMMC a rozdíl je i v tom, že náš model je vybaven systémem Windows 8.1 s Bing a levnější má Linux.

Pro připojení k domácí síti musíme využít rozhraní Wi-Fi, vedle nějž tu je ještě Bluetooth, které bude ideální pro připojení vstupních periferií. Základní paměť můžeme rozšířit pomocí karty micro SD a další libovolné zařízení budeme moci napojit na jeden velký port USB 2.0 (s napojením na USB hub nebude problém). Zbývá už jen HDMI 1.4a pro připojení k monitoru, televizoru či projektoru a micro USB, s jehož pomocí se bude počítač napájet.


PříslušenstvíDodávané příslušenství zahrnuje tedy potřebný adaptér s výkonem 10 W (5 V a 2 A) a vyměnitelnými vidlicemi, které přijdou na cestách velice vhod. Do adaptéru napojíme kabel s koncovkou micro USB, čili ten poslouží k napájení samotného Compute Stick. Jeho délka je však pouze metr, což by mohlo být lepší.
- klikněte pro zvětšení -


Dostaneme ale také krátký prodlužovací kabel pro rozhraní HDMI, abychom nemuseli Compute Stick napojovat přímo na port v monitoru. Instalace tak bude pohodlnější a díky ohebnému kabelu bude i provoz bezpečnější vzhledem k tomu, že k počítači povede alespoň jeden kabel, za nějž bychom mohli zavadit, a počítač či HDMI port tak poškodit. Nakonec je tu stručný manuál a informace o dodaném antivirovém řešení McAfee Antivirus Plus.
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek