reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest sestav: FOX X-RAY

24.11.2003, Igor Viduna, recenze
Megatest sestav: FOX X-RAY
Sestava FOX X-RAY je nejvýkonnějším strojem v našem megatestu. Vděčí za to procesoru Athlon 64 3200+, dostatku paměti, výkonné grafické kartě, ale i dvěma SATA diskům v poli RAID. Má však i několik dalších zvláštností - jednou z nich je např. velmi tichý chod
Kapitoly článku:
  1. Megatest sestav: FOX X-RAY
  2. Výsledky testů a závěr
Sestava FOX X-RAY od fimy FOX Computers je osazena procesorem AMD Athlon 64 3200+ (ClawHammer), dvěma 256 MB paměťovými moduly DDR400, deskou Asus K8V - čipová sada VIA K8T800 -, dvěma Serial ATA disky Seagate 80 GB, optickou DVD vypalovací mechanikou NEC ND-1300A, čtečkou paměťových karet. Velmi důležitá je informace o grafické kartě, kterou je Radeon 9800 Pro 128 MB. Operační systém jsou Windows XP Home.



Obr.01 - Počítač FOX X-RAY
Pro zvětšení klikněte myší




Obr.02 - Čelní strana
Pro zvětšení klikněte myší


Nyní se dostáváme k samotné skříni, která není pouze sériovým výrobkem (je stejná jako u sestavy Dexx či LYNX - AOpen H600B), ale je výrobcem trošku upravena. U FOX Computers totiž na boční straně vyřízli otvor a nahradili ho plexi sklem. Důvodem pro tento čin je, že v PC je umístěna malá, modře svítící zářivka, která po zapnutí osvítí interiér PC. O dvířkách, umístěných vpředu dole (viz. předcházející foto) a skrývajících dva USB porty a vývody zvukové karty, už se nebudeme dlouho rozepisovat - jde o celkem elegantní provedení, nicméně přístup je trošku nepraktický. Jak již bylo řečeno, je sestava poměrně tichá, za to vděčí nejen samotné skříni s tichým zdrojem, ale i dalším zvláštnostem v zapojení, ke kterým se také dostaneme.



Obr.03 - Boční stěna
Pro zvětšení klikněte myší



Obr.04 - Po zapnutí...
Pro zvětšení klikněte myší




Obr.05 - Po sejmutí boční stěny...
Pro zvětšení klikněte myší


Pohled na zadní stranu ukazuje na (po této straně) relativně dobře vybavené PC. Krom klasických PS2 portů, jednoho sériového a paralelního portu (jestli pak se jim kdy snilo, že se dožijí Athlonu 64 :-), zde vidíme čtyři USB 2.0 a dva FireWire porty, RJ45 (síť) a klasické vstupy a výstupy zvukové karty - včetně koaxiálního SPDIF-Out. Grafická karta na první pohled disponuje klasickým repertoárem - tj. VGA, DVI-I výstupy a TV-Out (chybí VIVO), ale o tom až níže. Mohlo by se zdát, že nic nechybí, ale my zde postrádáme konektor RJ11 - tj. tedy modem.



Obr.06 - Pohled na zadní stranu
Pro zvětšení klikněte myší


Nyní se blíže koukneme na ostatní použité komponenty. Jako základní desku zvolil výrobce Asus K8V (K8T800) , o níž jsme podrobné informace zveřejnili zde. Jediné, co tedy zmíním, že je škoda, že výrobce nezapojil všech osm USB portů, ale "pouze" šest, což je sice dostatek, ale přeci jenom... Integrovaná síťová karta je pochopitelně gigabitová.


Obr.07 - Foto desky Asus K8V

Zdroj fotografie: OCworkbench.com

Další velmi důležitou komponentou je procesor. FOX jako jediný výrobce pro náš test zvolil AMD Athlon 64 3200+ s jádrem ClawHammer. O tomto procesoru jsme toho již napsali mnoho, a proto zajímají-li vás podrobné informace koukněte sem nebo na velmi dobrou recenzi zde. Jádro běží na 2 GHz a velikost L2 je 1 MB. Výrobce také zvolil pro procesor tichý chladič Cooler Master. Paměti jsou typu DDR400 (PC3200). Zde bude dobré říci, že i když systémy s Athlonem 64 (zatím) nepodporují Dual-DDR, tak relativně nízkou paměťovou prostupnost dohání velmi nízkou latencí pamětí, protože řadič je integrován přímo v jádře. Celková velikost paměti činí 512 MB, což je v současnosti rozumný standard. Při pohledu "do nitra PC" si také všiměte velmi kvalitního uspořádání všech kabelů a dalších součástí - ploché IDE kabely jsou dokonce vedené pod základní deskou!



Obr.08 - Pohled do nitra PC
Pro zvětšení klikněte myší


Velmi důležitou komponentou je také grafická karta. Výrobce zvolil kartu Sapphire Radeon 9800 Pro, osazenou 128 MB grafické paměti DDR. Karta disponuje analogovým VGA i digitálním DVI-I výstupem a samozřejmostí je TV-Out (není VIVO). Součástí balení jsou samozřejmě všechny redukce (tj. DVI-I/VGA, S-Video/Cinch), ale i kompletní zásoba propojovacích kabelů (tj. cincový kabel i ten s S-Video konektory). Již jsme se zmínili, že výrobce zvolil netradiční způsob jejího chlazení - odmontoval totiž standardní větráček a nainstaloval vlastní velký, který katru ochlazuje lépe a také tiše, ale tato úprava má za následek, že grafiká karta, tak obsadila celkem tři PCI sloty (minimálně), které určitě kvůli průtoku vzduchu nemůžete osadit přídavnými kartami.



Obr.09 - Sapphire Radeon 9800 Pro
Pro zvětšení kliněte myší





Obr.10 - Detail chlazení VGA
Pro zvětšení klikněte myší


Optická vypalovací mechanika DVD je NEC ND-1300A , která zvládá formáty DVD-R/RW i DVD+R/RW (nepodporuje DVD-RAM), byla námi recenzována zde. (Šlo sice o verzi ND-1300, ale ta se od novějšího "áčkového" modelu liší tak, že nepodporuje ještě formát DVD+R.) Dva pevné disky Seagate Barracuda 7200.7 (ST380013AS) - 80 GB, 7200ot./Serial ATA s 8MB vyrovnávací paměti, jsou zapojeny do RAIDu (od výrobce RAID 0 - celková velikost tedy činí 160 GB) Zmínit musíme také univerzání čtečku paměťových karet.


Obr.11 - Foto vypalovací mechaniky
reklama