reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest sestav: Mironet MediaBeast

14.6.2004, Igor Viduna, recenze
Megatest sestav: Mironet MediaBeast
Sestava Mironet je další z řady "tichých" počítačů od tohoto výrobce, který se na odhlučňování počítačových sestav specializuje. Jde o relativně vydařenou mainstreamovou sestavu, která se chlubí zejména DVD-RAM mechanikou a pevnými disky zapojenými v RAIDu.
Kapitoly článku:
  1. Megatest sestav: Mironet MediaBeast
  2. Výsledky testů a závěr
Sestava Mironet MediaBeast je osazena procesorem AMD Athlon 64 3000+, 512 MB RAM DDR400, základní deskou Asus, dvěma Serial ATA pevnými disky Seagate 80GB zapojenými v RAIDu, vypalovací DVD/RW mechanikou LG a disketovou mechanikou. Velmi důležitá je informace o grafické kartě, kterou je GeForce FX 5700 se 128 MB RAM. Operační systém jsou zde Windows XP Home Edition.



Obr.01 - Počítač Mironet
Pro zvětšení klikněte myší

Nyní se dostáváme k samotné počítačové skříni, které vévodí modře podsvícený displej. Ten vám ukáže „spoustu užitečných informací“ – čas, teplotu uvnitř PC (toto čidlo však výrobce přilepil na jeden z disků), ikonu, která zobrazuje, že se točí větráček na procesoru, dále pak, že pracuje harddisk a že je počítač zapnutý... Nutno dodat, že hodiny fungují, i když je PC vypnuté, takže pokud se vám nebude vadit ohýbat se pod stůl pokaždé, když vás bude zajímat přesný čas, je to jistě plus... :-) PC má také dopředu (na boční stranu) vyvedeny konektory zvukové karty, jeden FireWire port a dále pak dva USB 2.0 porty - což je dnešní standard.


Obr.02 - Detail displeje...
Pro zvětšení klikněte myší




Obr.03 - Foto portů...

Pohled na zadní stranu ukazuje na plně vybavené PC střední třídy. Přeskočíme-li PS2 porty, sériový a paralelní port, nalezneme zde celkem šest USB 2.0 portů, konektor RJ45 (síť) a SPDIF-Out spolu s dalšími vstupy a výstupy zvukové karty. Oceňujeme tři FireWire porty, přičemž musíme mít na paměti, že další máme ještě vepředu, což ukazuje na použití PCI FireWire řadiče. Nechybí ani modem. Game-port pak chápeme jako milou připomínku "časů minulých"... :-) Grafická karta má taktéž všechny standardní výstupy.



Obr.04 - Pohled na zadní stranu
Pro zvětšení klikněte myší

Celý systém je pak postaven na desce Asus K8V Deluxe, jejíž podrobnou recenzi naleznete např. zde. Deska je osazena čipovou sadou VIA Apollo K8T800 se southbridgem VIA VT8237, na který jsou také připojeny ony dva disky. Deska však disponuje ještě dalšími dvěma Serial ATA porty s podporou RAIDu, takže se nemusíte bát dalšího rozšiřování. Deska taktéž obsahuje gigabitový síťový čip 3Com.



Obr.05 - Deska Asus

Další velmi důležitou komponentou je procesor, kterým je Athlon 64 3000+, který jsme recenzovali zde a který je dle našeho názoru v současnosti nejlepší mainstreamovou volbou. Od modelu Athlon 64 3200+ se totiž liší pouze poloviční velikostí L2 Cache (nikoliv taktem), která u něj činí dobrých 512 kB, což se na výkonu při běžné práci neprojeví. Paměti je taktéž dostatek, byť jde o průměrných 512 MB. A protože Athlon 64 nepodporuje Dual-DDR přišlo nám celkem škoda, že oněch 512 MB rozložil výrobce do dvou modulů DDR400 (TwinMOS). Taktéž by asi bylo dobré zdůraznit, že jde o odhlučněné PC, což je vidět i na fotce. Zde však musíme konstatovat, že o mnoho praktičtější se nám jeví řešení, jako zvolil např. FOX či Levi a další - tj. tiché větráčky, případně v kombinaci s možností redukce otáček, anebo pasivní chlazení na VGA.



Obr.06 - Pohled do nitra PC
Pro zvětšení klikněte myší

Velmi důležitou komponentou je také grafická karta. Výrobce zvolil mainstreamovou kartu PixelView GeForce FX 5700 128MB s podporou sběrnice AGP 8x a Direct X 9.0. A ani zde nebudete připraveni o ViVo, což se může leckomu hodit. Součástí dodávky je samozřejmě ViVo redukce s S-Video i cinch vstupy a výstupy a "cinchový" propojovací kabel.



Obr.07 - GeForce FX 5700
Pro zvětšení klikněte myší

Dále jsme se již zmínili, že v uvnitř sestavy je PCI FireWire řadič. Jde o kartu osazenou čipem VIA6306, která má k dispozici čtyři porty - tři vnější a jeden vnitřní. V Mironetu zapojili všechny, protože vnitřní je vyveden dopředu.



Obr.08 - FireWire řadič

A stále důležitou komponentou je modem. Tím je Microcom InPorte Home PCI (čip Agere).



Obr.09 - Modem

Ostatní komponenty jsou vypalovací mechanika DVD-RAM LG GSA-4082B, která podporuje formáty jak DVD +R/+RW, tak i DVD -R/-RW, ale i DVD-RAM. DVD pak vypaluje rychlostí až 8x. Její předchůdkyni jsme recenzovali zde. Pevné disky zapojené do RAIDu jsou Seagate Barracuda ST380013AS, což ukazuje na hodnoty: 80 GB, 7200ot./Serial ATA s 8 MB vyrovnávací paměti. Celkově tak máte k dispozici diskový prostor o velikosti 160 GB.


Obr.10 - Obrázek z webu
reklama