reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest sestav: Orange&Green PC Home OG 419

25.11.2003, Igor Viduna, recenze
Megatest sestav: Orange&Green PC Home OG 419
Firma Orange&Green vznikla odštěpením od Mironetu, je i není tedy u nás nováčkem. Rozhodně se však nechtěla nechat zahanbit, tak do boje nasadila opravdu silný kalibr - sestavu s vodním chlazením, což jí zaručuje prvenství, co se tichosti provozu týče...
Kapitoly článku:
  1. Megatest sestav: Orange&Green PC Home OG 419
  2. Výsledky testů a závěr
Sestava Orange&Green PC Home OG 419 je osazena procesorem Athlon XP 2500+ s jádrem Barton, jedním 512 MB paměťovým modulem DDR400, deskou Soltek SL-KT600C - čipset VIA KT600, diskem Seagate 120GB, optickou vypalovací DVD mechanikou Toshiba SD-R5002 a interní čtečkou paměťových karet (chybí tedy disketová mechanika). Velmi důležitá je informace o grafické kartě, kterou je Radeon 9600 128 MB AGP 8x. Operační systém jsou standardně Windows XP Home.




Obr.01 - Počítač PC Home OG 419
Pro zvětšení klikněte myší




Obr.02 - Čelní strana
Pro zvětšení klikněte myší

Výrobce zvolil trochu netradiční case, který se vymyká klasickým barvám a tvarům. Zde musíme dodat, že se výrobce zvolil barevnou kombinanci mechanik tak, aby vše ladilo. Již klasicky jsou pak na čelní stranu dole vyvedeny dva USB porty. Stejně tak je k nim poměrně nepraktický přístup, což způsobují zejména dvířka. Co je ale na této sestave tak netradičního? Ano, už jsme se zmínili o vodním chlazení, na které je napojena nejen grafická karta či procesor, ale dokonce i deska. To má za následek zejména velmi tichý chod, což hodnotíme jako jednoznačný klad. Nevýhodou jsou trošku vyšší nároky na prostor - tedy zejména "hloubku" místa, kde bude sestava umístěna... Taky si myslíme, že vzhledem k náročnosti chlazení by sestava mohla obsahovat výkonnější komponenty či by mohla být přetaktovaná. Ale bylo-li cílem nabídnot uživateli pouze tichou mainstreamovou setavu, pak se vše povedlo - výrobce také umě zvolil tichý zdroj...


Obr.03 - Detail USB portů





Obr.04 - Vodní chlazení zleva
Pro zvětšení klikněte myší





Obr.05 - Vodní chlazení zprava
Pro zvětšení klikněte myší





Obr.06 - Stupnice ukazující množství tekutiny v systému





Obr.07 - Foto vodního chlazeni zespodu
Pro zvětšení klikněte myší


Pohled na zadní stranu ukazuje na (po této straně) poměrně chudou výbavu. Přeskočíme-li PS2 porty, dva sériové a paralelní port, nalezneme zde pouze dva USB porty, úplně chybí síťový konektor RJ45. Místo toho je zde bohatá úroda výstupů a vstupů zvukových karet, protože PC je osazeno (jako jediné) PCI zvukovou kartou - a to rovnou Sound Blasterem Audigy. Tj. včetně klasických vstupů a výstupů integrované zvukové karty, jsou zde i konektory pro druhou zvukovou kartu, dva game-porty (taky rekord :-). Volbou "externí" zvukové karty také výrobce poměrně elegantně vyřešíl skutečnost, že deska "neumí" FireWire. Co nám ale velmi vadí je nízký počet konektorů USB a také úplná absence sítě - místo toho je zde modem (RJ11), což je pro domácí sestavu zase plus. Grafická karta disponuje plným repertoárem, ale o tom až níže.




Obr.08 - Pohled na zadní stranu
Pro zvětšení klikněte myší


Nyní se blíže koukneme na ostatní použité komponenty. Základní desku Soltek SL-KT600C (VIA KT600) jsme bohužel nerecenzovali, ale můžete se kouknout na článek, kde jsou podrobně zveřejněny informace o čipsetu i desce samotné. Zde je dobré zmínit absenci síťové karty, což je opravdu škoda. A také, že deska bohužel nedisponuje podporou FireWire.


Obr.09 - Foto desky Soltek

Další velmi důležitou komponentou je procesor - Athlon XP 2500+ s jádrem Barton, které už běží na FSB 333 MHz (na rozdíl od slabších verzí Thoroughbredů - 266 MHz) a reálné frekvenci 1,833 GHz. Velikost L2 paměti je 512 kB - použitá je verze BOX. Paměť je typu DDR400 (PC3200) o velikosti 512 MB. Dobrá je také volba zdroje, který je tichý.




Obr.10 - Pohled do nitra PC
Pro zvětšení klikněte myší

Velmi důležitou komponentou je také grafická karta. Výrobce zvolil kartu Radeon 9600 Pro od firmy PowerColor se 128 MB grafické paměti DDR a podporou sběrnice AGP 8x. Karta disponuje nejen DVI-I výstupem, ale také TV-Outem (chybí VIVO). Součástí balení jsou nezvykle všechny redukce i propojovací kabely (včetně "cinchového"), což oceňujeme.




Obr.11 - Radeon 9600 Pro128MB
Pro zvětšení klikněte myśí


O Sound Blesteru Audigy asi nebude potřeba se dlouze rozepisovat, protože jsme ho recenzovali zde. Stále jde o jednu z nejlepších komerčních zvukových karet na našem trhu s velmi kvalitním 24-bitovým zvukem. Dalším kladem je řadič FireWire. Zde měl výrobce šťastnou ruku.




Obr.12 - Zvuková karta Sound Blaste Audigy
Pro zvětšení klikněte myší

Sestva je osazena otickou vypalovací DVD mechanikou Toshiba SD-R5002, na jejíž parametry se můžete kouknout sem, my budeme kontatovat pouze, že nezvládá formáty DVD+R/RW, což je v současnosti standard (absence DVD-RAM tolik nevadí). Jenom pro úplnost dodáme, ať se nenecháte zmást fotkou čelní strany sestavy, kde se dá přečíst, že jde o DVD-ROM - to je pouze černý kit kvůli barvě skříně, opravdu jde o DVD vypalovačku. :-) Pevný disk je Seagate Barracuda 7200.7 (ST3120022A) - 120 GB, 7200ot./ATA100, vyrovnávací paměť je 8 MB.


Obr.13 - Obrázek z webu
reklama