reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pine D'music - víc než MP3 přehrávač

2.11.1999, Vít Zatloukal, recenze
Pine D'music - víc než MP3 přehrávač
MP3 sem, MP3 tam, všude kam se podívám.
D'musicPrůkopník v oblasti MP3 přehrávačů – Diamond Rio PMP300 – byl záhy následován dalšími přístroji od výrobců známých, i méně známějších značek. Do druhé kategorie patří MP3 přehrávač D’music společnosti Pine Technolgy. U nás ji známe především jako výrobce CD-ROM mechanik, grafických a zvukových karet (dále vyrábí základní desky, modemy a síťové prvky). Posledním hitem Pine je MP3 přehrávač s názvem D’music, jemuž je věnován samostatný web. Prozatím na uvedené adrese najdete software pro komunikaci přehrávače s počítačem a sharewareové programy pro tvorbu, přehrávání a archivaci MP3 hudby. Ale o tom až později. Pine připravuje další produkty spojené s MP3 (v dohledné době to bude MP3-CD přehrávač), D’music je prvním z celé řady spotřební elektroniky Pine.

Na první pohled
Protože jsme měli k dispozici D’music současně s Riem PMP300 od Diamondu, můžeme tyto dva přehrávače srovnávat, i když to možná není zcela fér, protože D’music je mladšího data, tudíž mohl těžit ze zkušeností dříve uvedených produktů.
Designem se D’music trošku podobá Riu, ale je o maličko menší (8,5x6,5x2,0cm) a lehčí. Paměti má D’music klasických 32MB (64MB by znělo mnohem lépe) s možností použít externí flash kartu. K počítači se připojuje přes paralelní rozhraní (potřebný kabel je dodáván), pro připojení sluchátek nebo aktivních reproduktorů slouží běžný 3,5mm jack. Napájen je dvěma mikrotužkovými monočlánky (AAA), které podle výrobce postačí na 10 hodin přehrávání.
V pohledné papírové krabici najdete kromě přehrávače i sluchátka, propojovací paralelní kabel (bohužel není průchozí), instalační CD disk, manuál (v angličtině) a obal (pytlíček) na přehrávač, jehož praktické využití jsem moc nepochopil.

Instalace:
Před tím, než se můžete zaposlouchat do prvních MP3 tónů, musíte nainstalovat software pro komunikaci s přehrávačem. V případě D’music to je D’music MP3 Manager, který se vzhledově velmi podobá Průzkumníkovi z Windows. Ovládání je tedy jednoduché (pokud ovšem umíte pracovat s Průzkumníkem nebo jiným souborovým manažerem), použít lze i známou metodu “Drag&Drop”. Do 32MB interní paměti D’music se vejde přibližně půlhodina hudby v CD kvalitě (128kb/s), v nižší kvalitě je to samozřejmě víc. Pro tvorbu MPtrojek jsou s D’music dodávány sharewareové utility Music Match Jukebox 4 a AudioCatalyst 2.01 (oba programy jsou poměrně nové, i když oba již mají o stupínek novější verzi).
Dmanager



Nahrávání a download MP3
Music Match i AudioCatalyst umožňují vytvářet MP3 soubory přímo z hudebních CD disků nebo dokonce i ze vstupu zvukové karty. Kromě nahrávání umí MP3 soubory i přehrávat a poradí si také s CD disky a WAV soubory.

První zápor D’music se objevil při downloadu MPtrojek z počítače do přehrávače. Jejich přenos trvá dost dlouho (plných 32MB něco kolem 20 minut) a navíc výrazně zatěžuje počítač, takže během downloadu skladeb se počítač velmi zpomalí. Výrobce tuto skutečnost vysvětluje tím, že používá pouze 15 pinů místo 18 a slibuje nápravu v nové revizi.

Na rozdíl od Ria však umí D’music pracovat s libovolnými typy souborů a umí je také stáhnout zpět do počítače. Díky tomu můžete D’music využít k přenášení velkých souborů, i když to samozřejmě není hlavní důvod, proč si D’music pořídit. Stahování souborů z přehrávače do počítače bohužel trvá stejně dlouho jako jejich nahrávání.

Další zajímavou vlastností D’music je vestavěný mikrofon, díky němuž lze D’music použít jako diktafon. Hlas (obecně zvuky) jsou zaznamenávány ve formátu VOC, kapacita paměti stačí přibližně na dvě hodiny záznamu. I tento soubor si můžete stáhnout do počítače a dále s ním pracovat.

Ovládání a možnosti D’music
Ovládání D’music se nijak výrazně neliší od jiných přehrávačů, to znamená, že je vybaven tlačítky Play/Pause, Vpřed, Vzad, Stop/Power Off. Tato čtyři tlačítka jsou na předním panelu uspořádána do elegantního stříbrného kruhu.

Pod nimi jsou další čtyři tlačítka – MENU, SEL, MODE a EQ. V MENU můžete zvolit vymazání skladby (nebo VOCu), zobrazit statistiku obsazení paměti, verzi a sériové číslo přehrávače. Statistika obsazení paměti je opravdu podrobná, zjistíte její velikost, zbývající volné místo a počet v ní umístěných souborů. To vše pro interní a externí paměť zvlášť a navíc souhrnně. Tlačítkem SEL cyklicky volíte mezi opakovaným přehráváním jedné skladby, opakováním všech skladeb, náhodným přehráváním a opakovaným náhodným přehráváním. V MENU slouží tlačítko SEL jako potvrzení volby, pohyb po menu obstarávají tlačítka Vpřed, Vzad. Tlačítkem MODE volíte mezi MP3 přehrávačem a “diktafonem” (nahrávání lze použít pouze ve “Voice Mode”). Výsledný zvuk můžete upravit equalizérem (EQ), na výběr je pět módů, jejichž kmitočtové charakteristiky jsou při volbě graficky zobrazeny.

Hlasitost lze ovládat dvěma tlačítky na levé straně přehrávače, pod nimi najdete tlačítko záznamu (z vestavěného mikrofonu) a tlačítko “A-B” pro přehrávání zvoleného úseku skladby (nebo několika skladeb).

Při přehrávání je na displeji zobrazeno pořadí skladby, její název a odehraný čas. Dále displej indikuje stav baterie, opakování a náhodnou volbu skladeb. Pokud se název skladby na displej nevejde, zobrazí se pří přehrávání jako “běžící text”.

Na pravém boku přístroje je umístěn posuvný přepínač HOLD pro zablokování ovládacích tlačítek, pokud nechcete, aby se vám v kapse samovolně mačkaly. Inicializace funkce HOLD není indikována na displeji, takže se vám může stát (jako mně), že zoufale mačkáte všechna možná i nemožná tlačítka a divíte se, proč přehrávač nereaguje.

Na horní straně vedle konektoru pro sluchátka je umístěna nenápadná štěrbina pro vložení externí flash paměti. Externí a interní paměť fungují při downloadu a uploadu jako dvě samostatné jednotky, což znamená, že nelze jednu skladbu rozdělit na dvě části a umístit jednu do interní a druhou externí části paměti. Při přehrávání se ovšem obě paměti tváří jako jedna.

Přehrávat umí D’music MP3 skladby i s bitstreamem 320kb/s, bohužel však není schopen je správně identifikovat, takže zobrazuje podstatně delší dobu skladby. Přehrává je ale v pořádku.

Klady:
  • Umí soubory (a nejen MP3) také stahovat zpět do počítače.
  • Má vestavěný mikrofon a může pracovat jako diktafon.
  • Dobře zpracovaná uživatelská příručka, bohužel jen v angličtině.
  • Na displeji zobrazuje názvy skladeb.
  • Dodávaný software pracuje i pod Windows NT 4.0.

Zápory:
  • Paralelní kabel není průchozí.
  • Nemá klip pro zavěšení na opasek.
  • Pomalý přenos, na němž se nepodílí jen pomalost paralelního portu.
  • Blokování tlačítek není indikováno na displeji.

Závěr:
Pine D’music je nejen šikovný MP3 přehrávač, ale poslouží také jako diktafon i pro přenášení souborů. Pro posledně jmenovanou činnost sice není příliš vhodný, protože přenos mezi počítačem a D’music je pomalý, je to spíš jen alternativa. Přehrávání MP3 skladeb zvládá bez problémů.
k testování zapůjčil: LEVI International
reklama