reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Počítačová sestava AMD K7 Athlon od Abacus Computer

1.11.1999, Petr Klabazňa, recenze
Počítačová sestava AMD K7 Athlon od Abacus Computer
Velmi rychlý počítač na našem stole ...
Specifikace:
Počítačová sestava Abacus Computer s procesorem AMD Athlon K7 500 MHz. Skříň v provedení miditower se třemi 5.25" a dvěma 3.5" pozicemi. PC sestava je osazena následujícími komponentami: procesor AMD Athlon pracující na frekvenci 500 MHz, základní deska Biostar M7MKA s čipsetem AMD M7MKA, operační paměť tvoří dva moduly SDRAM 128 MB PC100, grafická karta STB Voodoo 3 3000 se 16 MB v provedení AGP, pevný disk Western Digital Expert o kapacitě 9.1 GB (připojen na Ultar ATA66), mechanika DVD NEC 5500 8x/40x , zvuková karta Quad Xtreme s FM tunerem na PCI a mechanika FDD NEC 3.5". V příslušenství PC jsou reprobedýnky Yamaha M20 DSP, myš A4 Tech model WWW11 s krásnou podložkou (erotický motiv) a klávesnice Chicony PS/2. Počítač je nakonfigurován pro operační systém Windows 98 CZ s příslušnými ovladači pro základní desku a grafickou kartu. Součástí dodávky je také originální technická dokumentace, ovladače na CD discích pro jednotlivé komponenty, síťový kabel a originální disk s Windows 98 včetně manuálu.


Instalace:
Po vybalení a zapojení počítače ke vhodnému monitoru (vzhledem k výkonu sestavy doporučuji minimálně 17-ti palcový) je sestava připravena k práci. Výrobce počítač dodává s již předinstalovaným operačním systémem, což pro zákazníka znamená velkou úsporu v čase i námaze (ne každý uživatel by byl schopen projít celou procedurou instalace a konfigurace bez problémů). Po zapnutí a naběhnutí systému - značné rychlé ve srovnání např. s Celeronem - je již možno uživatelsky přizpůsobit jak pracovní plochu, tak i požadované rozlišení. Dále pak již nic nebrání tomu, abychom instalovali své aplikace.


Jistě budete zvědavi, jak se vlastně takový Athlon hlásí při startu počítače, no přeci takto:

Samozřejmě, že jsme moc dlouho neodolali, abychom si instalaci vyzkoušeli tak říkajíc na vlastní kůži. Ostatně, kdo by to nezkusil ? Po rázné inicializaci pevného disku (aby nedošlo k jakémukoli ovlivňování z předchozí instalace) příkazem FORMAT C: je vše připraveno pro zkušební instalace. Tento formátovací postup jsme také dodrželi při dalších instalacích, kdy jsme postupně zaváděli jiné verze OS.
Při zapnutí PC se bezprostředně před zavedením startovacích souborů objeví informační obrazovka, která obsahuje jednak možnost aktivování setupu, ale také výběr pořadí bootovacích jednotek. Tento výběr se provede volbou klávesy F9. Na následující obrazovce je již možné potvrdit výběr bootovací jednotky, přičemž změnu lze provézt kurzorovými klávesami - šipkami nahoru/dolů. Tato volba umožňuje "obejít" nastavení zvoleného pořadí v setupu a v případě potřeby tento seznam změnit pro jednotlivý start počítače. Volba z této nabídky (po aktivaci klávesy F9) je výhradně jednorázová. Po dalším restartu nebo zapnutí PC probíhá dle nastavení v setupu, pokud ovšem opět nezvolíme funkci F9.
Jelikož byl systém vybaven i mechanikou DVD, byla využita možnost instalace z CD média včetně nabootování. Při instalaci byly vyplněny požadované údaje v úvodních obrazovkách a pak již vše bylo otázkou několika málo minut. Ovladače je nutno zavádět nejprve pro základní desku a následně ovladač grafiky Voodoo 3 3000. Vzhledem k naprosté novince nebyly zaznamenány jakékoli kolize ze strany aktuálnosti dodávaných ovladačů a nebyl tedy důvod stahovat nové verze z webu výrobce (samozřejmě jsme tuto operaci provedli, ale bez jakéhokoli viditelného vylepšení).


Doplňkové programy:
Z přiloženého CD disku je možno instalovat také antivirovou ochranu a dále program obnovy v případě havárie. Je vidět, že výrobce opravdu myslí na vše. Norton AntiVirus ve verzi 4.0 (samozřejmě OEM) je určen především k prevenci před možností napadení PC počítačovými viry. Naproti tomu je podstatně zajímavější a někteří uživatelé jej velmi ocení Norton Ghost ve verzi 5.1c (také OEM). Tento prográmek je schopen velmi jednoduchou cestou obnovit během několika málo okamžiků celou původní instalaci. Pro případné zájemce je přiložen podrobný manuál typu zmáčkni, napiš, zvol .. Jednotlivé kroky jsou ještě doplněny obrázky, takže uživatel nemá v podstatě kam zabloudit.


Co všechno lze nainstalovat ?
V našich testech jsme se zaměřili výhradně na MS operační systémy. Instalaci se podrobily všechny dostupné, snad kromě samotného DOSu a velmi starých Windows 3.x.
Instalace Windows 95
Probíhá bez problémů a je ukončena ve velmi krátkém čase. Po zavedení dodatečných ovladačů pro grafickou kartu a zvukovku je možné přistoupit k instalaci aplikací.
Instalace Windows 98
Na rozdíl od předchozí instalace je uživatel informován o průběhu časovým údajem, ale ten vzhledem k rychlosti procesoru je spíše udáván s přílišnou rezervou (nadnesený). Instalaci je nutné dovršit zavedením ovladačů základní desky (z přiloženého CD disku), zvukové karty (dtto) a grafické karty. Pro případné zájemce doporučuji zachovat uvedené pořadí.
Instalace Windows NT
Pro instalaci byla použita verze 4.0 Workstation. I zde proběhla instalace bez problémů, ale na rozdíl od předcházejících bylo nutno použít upgrade OS. Po zavedení SP4 a následném restartu lze již provést obvyklé zavedení ovladačů.
Instalace Windows 2000 verze RC1
Tento postup byl proveden především s výhledem do budoucna a také proto, že bylo k dispozici CD s tímto produktem i když jen v beta verzi. Zde na rozdíl od dosud prováděných instalací bylo vše zautomatizováno a uživateli není dán podnět aby si vůbec povšiml, že vyplňuje nějaké údaje (je jich velmi málo). Skoro by se chtělo věřit, že pro Windows 2000 není třeba zavádět ovladače z přiložených CD disků, asi by pracovaly i bez nich . Ale to by nebylo ono.

Pokud bych měl hodnotit instalaci těchto operačních systémů, tak nejpříjemnější byla pro Windows 2000 v beta verzi, no uvidíme, jak bude vypadat konečná. Nicméně v žádném případě jsme neshledali problémy v postupu instalace nebo v absenci ovladačů. Menší potíž by však mohla nastat v případě připojení myši na COM port (tedy 9-ti pinový konektor) a to ve Windows 9x, kdy dochází k nesprávnému přiřazení přerušení. Tuto drobnou záležitost lze v případě potřeby konzultovat s technickou podporou dodavatele a po telefonu nakonfigurovat během okamžiku. Poté již nic nebrání korektní funkci i takovéto starší myšky.

Co se týká aplikací, jejich instalace taktéž probíhala korektně (opět o něco rychleji, než jsme prozatím zvyklí). Dokonce byly úspěšné provozovány hry Quake a Unreal včetně benchmartk testů (výsledky u jednotlivých grafických karet již byly uveřejněny a nebudeme je opakovat). Značné vylepšení však bylo v možnostech volby grafických módů s vyšším rozlišením. I při nejvyšším rozlišení se neprojevily známky v poruše plynulosti, problémy spíše vykazoval připojený monitor, ale běžel. Takže jinými slovy ideální sestava pro ty nejnáročnější počítačové hráče. Samozřejmě zde nebudu komentovat, že i operace v Excelu probíhají taktéž velmi rychle, je to vcelku pochopitelné…


Klady:
1. Jednoduchá i snadná instalace operačních systémů na bázi Windows včetně konfigurace ovladačů.
2. Zvolena vyvážená konfigurace PC sestavy, především kapacita pamětí a pevného disku vzhledem k výkonu procesoru.
3. Vkusný design čelního panelu i s vyznačením certifikace normy ISO 9001 (nálepka umístěna v místě , kde je obvykle označení firmy).
4. Stabilní chování při instalaci i práci s aplikacemi (včetně her).

Zápory:
1. Mechaniky v pozici pro 5.25" lze uchytit pouze na jedné straně (vlevo při pohledu na čelní panel). Je to způsobeno nerozebíratelným spojením plechových dílů ve skříni.
2. Problémy se sériovou myší. Nutnost použít myš pro připojení do PS/2 nebo speciálně nastavit parametry v setupu a použít myš na COM port (9 pin canon). (platí pouze v případě, kdy si zákazník připojí jinou myš než která byla dodána k sestavě)


Závěr:
Na závěr ještě alespoň pohled do útrob počítače s procesorem Athlon.



Jinak co dodat, zde platí dvojnásob, že nejlepší je si tuto konfiguraci jednou vyzkoušet nežli desetkráte o ní slyšet. Pro tento procesor bych samozřejmě již doporučil v dané konfiguraci operační systém Windows 2000, ale ty ještě nejsou v tuto chvíli k dispozici. Takže do začátku alespoň ty Windows 98. Také na webu výrobce jsou k dispozici poměrně hodnotné informace včetně nejnovějších ovladačů. O samotném výkonu není třeba nikterak uvažovat je patrný z přiložených porovnávacích testů (výsledek MMX Benchmarků z programu HWiNFO).


Pro úplnost ještě námi naměřené hodnoty z programu Sisoft Sandra shrnutý do tabulky:
Sisoft Sandra
CPU (MIPS)
FPU (MFLOPS)
AMD Athlon K7 500 MHz
1652
680
Intel Pentium III 500 MHz
1350
670


K testu zapůjčil Abacus
reklama