reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Quad X-Treme SF256-PCP-R - čtyři kanály od MediaForte

25.8.1999, Petr Klabazňa, recenze
Quad X-Treme SF256-PCP-R - čtyři kanály od MediaForte
32 bitová, PCI Bus Master (2.1), plně PnP zvuková karta s 20ti hlasou hardwarovou wavetable syntézou vybavená FM Radio tunerem. Na tuneru je možno naladit stanice v rozsahu od 87,5 Mhz až do 108,00 Mhz. Verze karty bez tuneru je označena SF256-PCP (liší se posledním R). Pro herní aplikace je k dispozici podpora multi-channel EAX game.
Quad X-TremeSpecifikace:
Podporuje Full duplex stereo přehrávání, editaci (úpravu) i záznam zvuků. Podporuje standardy Sound Blaster Pro, Roland MPU401 (v módu UART), MS Direct Sound a MMSystem, MS Windows Sound Systém, Adlib, Real DOS Sound Blaster Pro, AC97 rev. 2.1 a PC98.

Na zadním krycím plechu jsou umístěny konektory (formátu 3.5" jack) pro tyto signály: Anténa, Line In, Mic In, Front Speaker (přední reproduktory), Rear Speaker (zadní reproduktory) a Game port/Midi. Přímo na plošném spoji karty se nachází konektory J1 až J6 s následujícími popisy: pomocný konektor (volitelně), video, telefonní, CD-Audio 2.54 mm, CD-Audio 2 mm a PC reproduktor. Tato karta je dodávána ve velmi poutavé krabici včetně instalačního CD disku a uživatelským manuálem (v angličtině). Dále je součástí balení velmi jednoduchá anténa (FM dipól - drátěná) v obdobném designu jako je u samostatných radiokaret.

Instalace:
Veškeré zkoušky proběhly na PC sestavě se základní deskou Abit BE6 s procesorem Pentium II 400 Mhz pod operačním systémem Windows95/98 a Windows NT. Po zasunutí karty do základní desky s následným zapnutím počítače se při startu Windows 95/98 karta sama detekuje a požaduje vložení instalačního CD s ovladači. Soubor INF se nachází v kořenovém adresáři instalačního CD na což upozorňuje i přiložená tištěná dokumentace. Po překopírování potřebných souborů a následném restartu PC je karta plně funkční a můžeme přistoupit k instalaci aplikačního SW. Pokud v této fázi vysuneme a opět zasuneme disk s ovladači v CD mechanice automaticky se spustí úvodní nabídka produktů. Zde je možno si vybrat instalaci EZ AudioRack, Yamaha Soft-Synthesizer Application a RadioAKTIV Navigator (posledně jmenovaný pouze pro model SF256-PCP-R, který je vybaven tunerem). Obdobná situace je pro operační systém Windows NT, kdy se ovladače instalují v sekci multimedia, přidat HW a nasměrovat instalační program do adresáře NT4 na CD disku. Obdobným způsobem je potřebné dále nainstalovat joystick.

Funkce
Pod Windows 95/98 i Windows NT přehrává bez problémů všechny standardní zvukové formáty. Pro funkci tuneru je potřebná vnější anténa, buď přiložený drátový dipól nebo lépe STA rozvod (v takovémto případě bude příjem nejkvalitnější). Ostatní analogové vstupy a výstupy slouží pro připojení linkového signálu (vstup), mikrofonu a reproduktorů (celkem čtyři, dva přední - konektor "Front Speaker" a dva zadní - konektor "Rear Speaker"). Pokud nemá uživatel k dispozici reproduktory čtyři je možné oba zadní vypnout a používat zvukovou kartu jen standardním způsobem (ochudí se ovšem o prostorové efekty). V tomto případě jsou reproduktory zapojeny do výstupu "Front speaker". Vypnutí se provede v setupu karty, který je k dispozici po poklepání na ikonu nacházející se na ovládací liště vpravo dole.

Další programy:
Na přiloženém CD disku se kromě samotných ovladačů nachází instalace EzAudio Rack, což je klasická multimediální aplikace ovládající přehrávání hudebních souborů a audio CD disků. Vzhledem i ovládáním je tento program podobný klasickému stolnímu přehrávači. Jsou zde obsaženy všechny potřebné funkce (přehrávání, posuv, zastavení, stopka), dále pak nastavení kvality v jaké má být pořízen soubor při nahrávání. Také rozmístění jednotlivých butonů (tlačítek) je obdobné jako u stolního přehrávače. Na druhé straně lze tento přehrávač zařadit do kategorie běžných, nikterak nevyniká ani designem ani rozšířenými možnostmi. Koneckonců je možno si i pro tuto zvukovou kartu nainstalovat svůj oblíbený přehrávač nebo využít standardní - dodávaný s Windows. Určitou výhodou, která slouží spíše celkové přehlednosti je, že část přehrávače, která není používána lze vypnout (není zobrazena a panel programu je menší). Na rozdíl od jiných obdobných přehrávačů využívá EzAudio Rack mixer přímo z Windows a při jeho volbě se také otevře ve zvláštním okně (působí to trochu neesteticky, jelikož windowsovský mixer má zcela odlišný design).

Pro karty obsahujících tuner slouží RadioAKTIV Navigator. Po instalaci a spuštění se objeví velmi pěkný panýlek se stupnicí digitálního ladění, který mimo jiné obsahuje také část předvoleb, poměrně velké kruhové ovládání hlasitosti, které je on-line spojené s ovladačem hlasitosti (veškeré změny v tomto nastavení se okamžitě promítnou i v sekci nastavení ovladače hlasitost ve Windows). Dále jsou ve spodní části tlačítka s jednotlivými volbami (nastavení, paměť, krátkodobé vypnutí zvuku - mute, nastavení frekvence stanice, ladění a automatické hledání stanic). Z těchto funkcí zvláště stojí za zmínku přímé nastavení frekvence, které využije především uživatel se znalostí frekvence své oblíbené stanice. Právě naladěná stanice je uložena do paměti volbou mem a následným stiskem pozice (pozor na přepsání - není zde undo ). Při dalším spuštění je stanice dostupná již pouhým výběrem předvolby. RadioAKTIV má i jednu velmi zajímavou funkci, kterou je záznam přijímaného pořadu. Tato není ovšem okamžitě k dispozici, ale objeví se po volbě tlačítka ve tvaru šipky v pravé spodní části panelu, která způsobí vysunutí dalšího menu. Zde je možno zvolit jak kvalitu záznamu, tak i název výsledného souboru a jeho umístění na disku. Při volbě CD kvality záznamu je kvalita přehrávaného souboru na poslech stejná jako přímé vysílání. Velikost výsledného souboru je ovšem závislá na nastavení kvality.
Radio Aktiv


Pokud má uživatel na svém PC operační systém Windows 9x, pak může také přistoupit k instalaci Yamaha SoftSynthesizer S-YXG50. Tato aplikace slouží k přehrávání souborů se softwarovou syntézou. Vzhled tohoto panelu vypadá velmi profesionálně a jsou zde dostupné všechny potřebné funkce okamžitě jednoduchou volbou.

Stránky výrobce najdete zde.

Klady:
  • Jednoduchá instalace do WIN 9x i NT
  • Široká podpora ovladačů pro nejrošířenější MS-OS: Windows 95/98 a Windows NT 4.0.
  • Poměrně kvalitní výbava aplikacemi, panel pro přehrávání souborů i audio CD, ovládání tuneru s možností záznamu oblíbeného pořadu.
  • Možnost využití prostorových efektů - zapojení čtyř reproduktorů, tzv. domácího kina s využitím EAX.


Zápory:
  • Karta nefunguje pod samostatným DOSem, jen v DOSovském okně pod Windows.
  • Ve výbavě zcela chybí jakákoli dokumentace v českém jazyce a to ani tzv. rychlá instalace. Tato skutečnost je možná způsobena testovací verzí odlišnou od karet běžně dodávaných na trh. Na základě sdělení dodavatele je již pro prodávané karty česká dokumentace k dispozici.
  • Aplikace Yamaha Soft-Synthesizer nelze nainstalovat pod OS Windows NT, skončí chybovým hlášením.


Závěr:
V případě, že spadáte mezi většinu uživatelů, kteří provozují Windows a uvítáte možnost poslechu rádia při své práci, pak by tato karta mohla splnit Vaše požadavky. Vzhledem k široké možnosti přehrávání hudebních souborů a celkem široké kompatibilitě včetně Sound Blasteru Pro by se neměly vyskytnout jakékoli problémy hlubšího charakteru. Samotná instalace není nikterak složitá, při dodržení postupu proběhne vše zdárně dokonce. Kromě běžných uživatelů je možno ji provozovat i ve hrách, kde poskytne věrný zvuk a při současném zapojení čtyř reproduktorů bude požitek ze hry znásoben prostorovými efekty. Ve srovnání se značkovou kartou Sound Blaster 16 + FM rádio je tato karta přibližně o pětinu levnější a navíc disponuje EAX efekty (u Sound Blasteru jsou k dispozici až pro vyšší - dražší - modely).
K testování zapůjčil: Abacus Computer
reklama