www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Sapphire Radeon R9 Fury TRI-X OC 4G

Sapphire Radeon R9 Fury TRI-X OC 4G
, , recenze
Dlouho očekávaný Radeon Fury, který je založen na grafickém čipu Fiji s integrovanými pamětmi typu HBM, je konečně v naší redakci. Pojďme se tedy podívat zblízka, co nového přináší, jaký je jeho výkon a jaké má provozní vlastnosti.reklama
Minulý měsíc společnost AMD po dlouhé době vydala svou novou vlajkovou loď grafických karet s názvem Radeon R9 Fury X, která se okamžitě stala předmětem velkého zájmu odborné i neodborné veřejnosti, zejména pak z důvodu implementace High Bandwidth Memory (HBM) pamětí, které nabízejí mnohem vyšší šířku pásma než dosavadní paměti typu GDDR5.

My jsme se spekulacemi o architektuře grafického čipu Fiji, na kterém je postaven Radeon Fury X, zabývali v našem starším článku, kde jsme osvětlovali současnou architekturu GCN. V tomto článku jsme sice ve dvou variantách správně určili, jak bude tento grafický čip vypadat, bohužel z těch dvou variant jsme ale nakonec určili tu, kterou se společnost AMD nevydala. Naše spekulace předpokládaly, že se AMD vydá cestou masivnější paralelizace geometrie tak, že použije dohromady 8 Shader Enginů po 8 Compute Units, ale zřejmě díky omezené ploše čipu se AMD touto cestou vydat nemohla.


Fiji blokový diagram


AMD se tedy rozhodla, že vytěží maximum ze stávající generace architektury GCN, tedy maximálně 4 Shader Engine po 16 Compute Units. Tato varianta sice přináší proti grafickému čipu Hawaii (R9 290X) masivní nárůst aritmetického výkonu (vyšší počet stream procesorů), avšak geometrický výkon se nijak nemění a počet ROP jednotek musí zůstat taky stejný.

Pro mnohé byla tato varianta jakéhosi Hawaii/Tonga čipu na steroidech poněkud zklamáním, ale AMD zřejmě ani na výběr nemělo a asi i počítalo s tím, že část chybějícího geometrického a rasterizačního výkonu doženou pomocí implementovaných HBM pamětí.

Společnost AMD anoncovala, že na grafickém čipu Fiji budou postaveny celkem 3 grafické karty. Radeon R9 Fury X s vodním chlazením, Radeon R9 Fury Nano kompaktních rozměrů se sníženou spotřebou a Radeon R9 Fury (ne X), který bude mít část Compute Units deaktivovaných.


Ikona Odkaz na databázi
Radeon R9 Fury X
Radeon R9 Fury
Stream procesorů
4096
3584
TMUs
256
224
ROPs
64
64
Frekvence čipu
1050 MHz
1000 MHz
Frekvence VRAM
1000 MHz (efektivně)
1000 MHz (efektivně)
Sběrnice VRAM
4096 bit
4096 bit
Typ VRAM
HBM
HBM
Typická spotřeba karty
275 W
275 W
Grafický čip
Fiji
Fiji
Výrobní proces
28 nm TSMC
28 nm TSMC

Do našich dnešních testů se dostala druhá varianta s částečně deaktivovanými výpočetními jednotkami, konkrétně Sapphire Radeon R9 Fury OC 4G.
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta
Frontier Developments si pro nedočkavé vesmírné piloty připravili Elite Dangerous: Horizons Beta Upgrade Pass. Už nyní se tak můžeme podívat na to, co nabídne aktualizace 2.2 - Guardians. Ale nebude to zadarmo.
Včera,  aktualita, Jan Vítek