www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Shuttle DS57U: barebone s Broadwell pro kutily

Shuttle DS57U: barebone s Broadwell pro kutily
, , recenze
Do rukou se nám dostal počítač Shuttle DS57U, který patří mezi malé barebone, čili nehotové modely bez úložiště a RAM. Vybaven je ale procesorem Broadwell, který si vyzkoušíme vůbec poprvé, a také pasivním chlazením.reklama
Intel zatím ještě neuvedl na trh desktopové modely svých procesorů, ale i tak je zřejmé, že se zde nesetkáme s plnohodnotným desktopovým CPU. Takové se do počítačů jako Shuttle DS57U ani nehodí, a tak můžeme očekávat spíše nízkospotřebový a relativně slabý model. Po zkontrolování specifikací je tomu skutečně tak, neboť tu máme nástupce generace Haswell-ULT, která je sama o sobě velmi dobrá. Nemůžeme sice očekávat velké změny týkající se architektury a výkonu, ale i tak musí být nové Celerony lepší než ty staré, neboť jim zůstalo 15W TDP. Na to se ale podíváme později.
- klikněte pro zvětšení -


Samotný Shuttle DS57U není počítač určený pro zábavu a daleko blíže má k průmyslovým PC. Je to dáno jak jeho zpracováním, tak i výbavou, která obsahuje také snadno přístupné sériové porty, pro něž můžeme najít stále dost vybavení, jako jsou různé čtečky, tiskárny štítků, apod. Ale není důvod, proč by si někdo nemohl z DS57U vytvořit jednoduchý domácí server, který se bude starat i o multimédia.

Počítač přišel zabalen v malé krabici, z niž se dozvíme jeho hardwarové specifikace, podporu pouze pamětí DDR3L (1,35 V) a i to, že jde o "Fanless Design". Procesor tak bude chlazen pasivně, přičemž zdroj je zde v podobě externího adaptéru a pokud si vybereme místo pevného disku SSD, nebudou zde žádné pohyblivé součásti, takže PC by mělo být absolutně tiché. Záležet už bude jen na tom, zda se nebude z útrob ozývat pískání nějaké cívky, nebo jiný rušivý zvuk.


Shuttle DS57U
Procesor
dvoujádrový Intel Celeron 3205U
1,5 GHz
2 MB L3 cache
14 nm, 15 W TDP
BGA-1168
Grafické jádro
Intel HD Graphics (12 shaderů)
100 - 800 MHz
Paměti
2 volné sloty pro 16 GB DDR3L-1600 SO-DIMM
pouze DDR3L pracující na 1,35 V
HDD/SSD
2,5" HDD/SSD pro SATA 6 Gbps (max. výška 12,5 mm)
mSATA SSD (PCIe 2.0, SATA 6 Gbps. USB 2.0) plné velikosti
Audio
2x 3,5mm - mikrofon a sluchátka
LAN / WLAN
dvojpásmová Wi-Fi 802.11b/g/n (karta pro Mini PCIe, max. 150 Mb/s)
1x Intel i211 Gb Ethernet Controller
1x Intel i218LM Gb Ethernet Controller
Čtečka karet
3-in-1 (SD/SDHC/SDXC)
podporuje bootování z karty
Ostatní vstupy a výstupy
4x USB 2.0
2x USB 3.0
1x RS232
1x RS232/RS422/RS485
2x RJ-45
DisplayPort 1.2
HDMI 1.4a
4pinový konektor pro vypínač, Clear CMOS a 5V
napájecí konektor
otvory pro dvě volitelné antény Wi-Fi
OS
připraveno pro Linux, Windows 7 a 8
Rozměry
200 x 165 x 39,5 mm (1,3 litru)
připraveno pro 75 a 100mm VESA
přibližná cena 6 300 Kč s DPH


Za cenu přes 6000 Kč získáme malé PC, na němž krom procesoru generace Broadwell a jeho pasivního chlazení zaujme i dobrá výbava týkající se rozhraní. Do jeho útrob můžeme nainstalovat až 16 GB operační paměti, ovšem už na krabici je uvedeno, že musí jít o moduly DDR3L pro napětí 1,35 V. Dále si budeme muset vybrat úložná zařízení, přičemž můžeme využít SSD v podobě karty mSATA a pak bude dobré využít dostupnou 2,5" pozici pro pevný disk pro uložení objemných dat. Třetí možností je SD karta, z níž můžeme i bootovat operační systém. Pak už získáme plně funkční počítač.


Ten nabídne dvě gigabitová Ethernetová rozhraní, moderní verzi DisplayPortu plus HDMI, celkem 6 portů USB (z toho dva typu 3.0) a také 2 sériová rozhraní. Zamrzí snad jen absence rozhraní Bluetooth, ačkoliv to dnes bývá obvyklou součástí modulu s rozhraním Wi-Fi, takže uvidíme, zda na něj výrobce ve specifikacích nakonec jen nezapomněl.


PříslušenstvíV balení se nachází vedle manuálu a DVD s ovladači i nezbytný napájecí adaptér, a to obvyklý typ s 19 V a 3,42 A, tedy s výkonem 65 W. Vedle toho dostaneme kovové adaptéry pro montáž PC pomocí systému VESA (75 a 100 mm) a také dva rovněž kovové stojany, aby byl počítač stabilní. To vše samozřejmě s nezbytnými šroubky.


Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Dnes,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře