reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska JetWay618AS si s Windows ME rozumí

9.7.2001, Petr Klabazňa, recenze
Základní deska JetWay618AS si s Windows ME rozumí
Se základními deskami JetWay se sice nesetkáváme tak často, nicméně tato situace se může v dohledné době změnit, a třeba k tomuto přispějí i výsledky testů uvedené v následující recenzi základní desky JetWay618AS. A jak ve stručnosti popsat tuto desku? Prostě „klasika“, podpora ATA100, AGP 4x, mechanická aretace grafické karty .. a design?, ten jsem již přeci někde viděl! A nebo se snad pletu?
Specifikace:
Základní deska Jetway 618AS je formátu ATX (4-vrstvé PCB) a je určena pro poslední generaci intelovských procesorů Pentium III (mimo připravovaného procesoru Tualatiun) a Celeron (deska je vybavena paticí Socket 370). Je postavena na intelovském čipsetu i815EP s podporou 133 MHz FSB & 133 MHz paměťového interface (nastavení frekvencí je přímo na desce pomocí jumperů). Je tedy možné bezezbytku využít možností procesorů se 133 MHz FSB a pamětí PC-133 SDRAM. Další rysy: diskový interface ULTRA DMA 100 MB/s (ATA 100), port AGP 4X, integrovaný AC’97 2.1 CODEC plně kompatibilní se standardem Sound Blaster Pro, 2x USB porty s možností rozšíření na 4 a vestavěný HW monitor.

Model 618AF (pro 618AS a 618AF je stejný manuál a uvedeny jsou jen rozdíly) má mít navíc digitální video výstup s podporou digitálních LCD panelů. Výkon integrovaného 3D grafického akcelerátoru je možné zvýšit 4 MB modulem AIMM (display cache AGP In-line Memory Module). Popřípadě kdykoli v budoucnu osadit AGP 4x slot klasickým grafickým akcelerátorem (tím ovšem padá výhoda ceny – s integrovanou grafikou vyjde sestava levněji).

Na první pohled:
Desku dostanete v pestrobarevné krabici na jejímž horním víku nás zaujme fialově laděný „tryskáč“ s uměle změněnými proporcemi – malou kabinou a dvěma obrovskými tryskovými motory. Anglicky psané nápisy „JETWAY“ a „Motherboard“ doplňují v pravém rohu čínské znaky (nic pro našince)... Kromě stručného popisu základních možností a kompatibility (např. s Win2k) je na krabici nalepen štítek s čárovým kódem udávající jak sériové číslo, tak i model a základní vlastnosti desky (čipset, socket, počet portů…). Pro případné zájemce je také uveden web JW(JETWAY): www.jetway.com.tw.

Kromě základní desky samotné je součástí balení kabeláž (FDD kabel, HD kabel ATA100, kabel s vyvedením COM2), instalační CD s ovladači a tištěný manuál v angličtině. Kabel s USB konektory pro rozšíření o 3/4 port není součástí základní dodávky a je nutné jej speciálně doobjednat.

První, čeho si na desce po vybalení nelze nepovšimnout, jsou dvě místa s pestrými barvami (zelená a žlutá). Pod zelenou barvou se skrývá pasivní chladič čipové sady (čip 82815) a pod žlutou samolepkou s výstražným upozorněním pak samotný Socket 370. Text informuje o nutnosti kontroly nastavení před zapnutím napájení do základní desky (parametry FSB pro CPU/RAM). Doporučuji se žluté samolepky "zbavit" až po korektním nastavení těchto parametrů (nejprve nastavit a potom odlepit výstrahu).

Vlastní návrh desky plošného spoje je vytvořen kvalitně a nikde nejsou patrna jakákoli dodatečná přemostění či opravy spojů. Deska je potištěna označením „618AS REV: 3.0“, bohužel samotný název výrobce bychom asi hledali marně.

Barevné značení jednotlivých konektorů se u nově vyráběných základních desek již v dnešní době stává klasikou a JetWay 618AS není v tomto výjimkou. Atypicky vypadá jen hnízdo s porty LPT, COM, USB ... v místě, kde se obvykle setkáváme s druhým sériovým portem je zaslepený konektor. Nejprve jsem se domníval, že je COM2 jen přelepen modrou samolepkou (k předchozí žluté samolepce tahle modrá docela ladí :-), ale je zalit modrým PVC. K zprovoznění COM2 musíme použít přiloženého kabelu s 9-pin konektorem, ale na úkor jedné pozice ve skříni. Takovéto řešení je dáno využitím stejné základní desky pro dva modely základních desek (viz výše). U modelu JetWay 618AF slouží pro vyvedení video signálu z integrované grafiky. S COM portem zde tedy nemůžeme počítat ani u jednoho z modelů. Na druhé straně by se dal při troše šikovnosti COM2 konektor „vmontovat“ a propojit s „COM“ vývodem na desce. Takováto náprava by pravděpodobně měla za následek zánik záruky. Takže máte dvě možnosti, buď se spokojit s jedním COM portem (popř. vyvést COM2 přiloženým kabelem) a nebo „sjednotit“ design s ostatními deskami a COM2 u modelu JetWay 618AS „osadit“ sami.

Jelikož manuál začíná povídáním o důležitosti řádného chlazení procesoru, chvilku se zde pozastavím. Stejně tak, jako je tomu u např. AMD má i Intel pro svá CPU vybrané modely chladičů. Seznam je pro procesory Pentium III zde a pro Celerony zde.

Ale dost teorie, a pojďme se podívat jak výkonný chladič můžeme na desku umístit. Bez problémů můžeme použít chladiče s půdorysnou plochou velikosti patice Socket 370. Pokud bychom chtěli použít větší (např. populární turbínu), bude nám zavazet jeden z filtračních elytů (elektrolytických kondíků) – viz přiložená fotografie.

Jinak deska designově zapadá mezi běžné – tmavě hnědá barva desky plošných spojů, barevné konektory (jak portů, tak i u IDE), včetně počtu slotů (1x AGP, 5x PCI, 1x CNR..)

Popis základní desky
Základní deska JetWay 618AS je formátu ATX o rozměrech 305 x 180 mm (je poměrně štíhlá :-).


Základní deska JetWay 618AS
(bez žluté přelepky přes Socket 370)

Technická specifikace JetWay 618AS:
    • Osazena paticí Socket 370
    • Čipová sada Intel 815EP
    • Podporuje procesory Intel, Pentium a Celeron do Socket 370
    • 3x DIMM paměťové sloty
    • Maximální velikost paměti 512 MB SDRAM PC100/133 (min. 32 MB)
    • 1x slot AGP 4X, 5x PCI a 1x CNR
    • 1x LPT, 2x COM, 2x USB (rozšiřitelné o 3/4), 2x PS/2
    • Možnost přidání dalších 2 USB portů – modul není součástí základní dodávky
    • Integrovaný AC’97 zvukový kodek
    • Media konektor (line-in, line-out, mic-in, game port)
    • Dvoukanálový IDE řadič disků s podporou protokolu Ultra DMA/66

Na tomto místě si neodpustím malou poznámku: přeci jen něco na téhle desce postrádám, a je to absence ISA slotu. Na rozdíl od desek s VIA čipsety je u Intelu ISA slotům odzvoněno... (něco podobného, ale ohledně FDD mechanik, říkali koncem loňského roku u Toshiby – notebooky bez FDD).

První, co je třeba navolit na desce, jsou frekvence: FSB použitého CPU (násobič je detekován automaticky) a rychlost pamětí SDRAM (PC100 a nebo PC133). Deska nabízí pomocí jumperů (v doplňku – vložený papír A4 – je upřesnění nastavení jumperů JS1 ÷ JS4) následující (základní) poměry v nastavení CPU/SDRAM v MHz: 66/100, 100/100, 133/100 a 133/133. A nebo je možné nastavit volbu „auto“, která má ovšem svá omezení a pro „ladění“ se nedoporučuje.

V dnešní době je potřeba se také zmínit o přetaktování (neboli „ladění“ z předchozího odstavce). Vše tedy na vlastní riziko!, což je také v manuálu zdůrazněno. Ano, tato problematika je součástí originálního manuál. Kromě „hrubého“ nastavení FSB na 66/100/133 MHz (přímo na desce) je také možno jemně dolaďovat frekvence v BIOSu (s krokem 1 MHz až na 166 MHz). Případný zájemce o tuto problematiku najde potřebné informace v kapitole 2-3-4 na str. 12 originálního manuálu.
reklama