Robot umí sestavit a testovat své "děti"

Robot umí sestavit a testovat své "děti"
, , aktualita
Výzkumníci byli posedlí představou přenesení procesu přírodní evoluce do světa techniky. Vymysleli proto speciálního "mateřského robota", který si dokáže sestavit další generaci bez zásahu lidské ruky.reklama
Tým z univerzity v Cambridge vyvinul robota, který si nezávisle a sám dokáže postavit malé roboty - své "děti". Tým provedl pět kol oddělených experimentů, kde robot sestavil za generaci deset malých strojků s motorem utvořené z jedné až pěti plastových kostek. Dále je potom robot schopný své výtvory testovat a zjistit, který z nich je nejlepší. Výsledky potom dokáže použít při návrzích další generace, takže stroje se pak zlepšují.

Vědci z Cambridge chtějí vytvořit roboty, kteří budou schopni inovace a kreativity. Tento to splňuje. Zvýhodněné rysy se u malých robotků předávaly z generace na generaci, takže ti nejlepší jedinci v poslední generaci zvládali daný úkol (například pohyb) dvakrát rychleji než nejschopnější jednotlivci v té první.

"Přírodní výběr je vlastně reprodukce - posouzení - reprodukce - posouzení a tak pořád dokola. To je přesně to, co náš robot dělá. Skutečně můžeme pozorovat zlepšení," řekla doktorka Fumiya Iida z cambridžského Oddělení inženýrství.


K pointě celého výzkumu pak dodala: "Jednou z velkých biologických otázek je, jak vznikla inteligence - my jsme pomocí robotiky prohlédli toto tajemství. Máme na mysli roboty pro opakované vykonávání úkolů - ti jsou většinou hromadně vyráběni, ale my chceme vidět roboty, kteří jsou schopni inovace a kreativity."

Mateřský robot tedy vypadá jako další krok ke komplexní umělé inteligenci, i když, jak říká i doktorka Iida, máme k robotovi, který bude zvládat chovat se jako my, ještě hodně daleko. Otázkou zůstává, zda je to špatně, nebo dobře. Co si o této nové revoluci v robotice myslíte vy?

Zdroj: cam.ac.uk

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře