Robotí chobotnice se dokáže sama pohybovat ve vodě

Robotí chobotnice se dokáže sama pohybovat ve vodě
, , aktualita
Na světě je první prototyp vodního robota, který se inspiroval v živočišné říši, a to konkrétně u chobotnic. Snaží se napodobit především jejich schopnost pohybovat se pod vodou, ale také uchopovat a manipulovat s věcmi.reklama
Jak známo, chobotnice jsou mimořádně inteligentní tvorové, ale nejen proto se hodí jako vzor pro tvorbu nové třídy podvodních robotů, přičemž mluvíme o tzv. soft robotics. Jde o roboty s měkkým tělem, což je dle toho, co nám robotika do této doby předkládala, do jisté míry protimluv. Ale právě proto jde také o zajímavou oblast robotiky, o jejíž rozvoj se nyní snaží v BioRobotics Institute (Scuola Superiore Sant'Anna, Pisa). Italským prototypem se stal "octo-bot", čili robot s osmi chapadly, který však sám zatím není zcela "měkký". To platí pouze pro jeho chapadla vycházející z jinak pevné kovové konstrukce.


Vytvořený octo-bot je výsledek programu, který začal už v roce 2009 a jeho cílem právě bylo vytvořit robotickou kopii chobotnice. Prototyp byl již letos otestován v moři u Itálie, aby mohl být pořádně vyzkoušen také jeho pohon. I ten imituje chobotnici tím, že nasává okolní vodu a rychle ji vypouští, takže využívá primitivní reaktivní pohon v součinnosti s osmi chapadly, které šplhají po mořském dnu. Tato chapadla se dokáží ohnout v jakémkoliv směru, umí se obtočit kolem objektů a také je uchopit.

Tajemstvím tohoto robota jsou tak především jeho chapadla využívající umělé svalstvo, pro jejichž vytvoření Italové využili více přístupů. Jeden z nich počítá s elektroaktivními polymery, které mění svůj tvar přivedením elektrické energie. Pak se zkouší také duté chapadlo rozdělené na komůrky naplněné speciálním granulátem, z nichž se pak cíleně vysává vzduch, čímž se chapadlo ohýbá. Dle profesorky Celilie Laschi jsou však nejslibnější speciální slitiny s tvarovou pamětí, které se umí po zahřátí vrátit do původního tvaru, ovšem prototyp stále využívá jistá lanka uzavřená v silikonovém obalu.

Když se podíváte na přiložené video, tak je vidět, že octo-bot má do ladného pohybu opravdové chobotnice ještě velice daleko a zatím předvádí spíše trhavé pohyby. Pokud se ale vědcům podaří vyrobit octo-bota, s nímž už budou víceméně spokojeni, pak k čemu by mohl být využitý? V souvislosti s roboty vybavenými měkkými částmi se mluví o medicíně, průzkumu vesmíru a o prozkoumávání či práci v místech, která jsou pro lidi či klasické roboty nebezpečná či těžko přístupná, což mohou být především podzemní prostory. Ve vzdálenější budoucnosti by takoví roboti mohli pomoci i třeba s výstavbou podvodních měst.

Zdroj: The Verge

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek