Roboti učinili další krok k nahrazení skladníků Amazonu

Roboti učinili další krok k nahrazení skladníků Amazonu
, , aktualita
Amazon Picking Challenge je soutěž, v níž se utkávají roboti specializovaní na úzký okruh repetitivních úloh a v tomto případě jde o balení a rozbalování zboží. Ve druhém ročníku byl zvláště úspěšný tým Delft.reklama
Společnost Amazon by se jistě nebránila tomu, aby své lidské skladníky nahradila nereptajícími roboty, kteří nepotřebují přestávku a mohou neúnavně pracovat v jejích skladech. Ti ale budou muset bezchybně nahradit lidské pracovníky, takže musí být schopni plnit regály novým zbožím a to pak zase balit, aby mohlo být odesláno zákazníkům. Proto Amazon loni přišel se soutěží Amazon Picking Challenge ve stylu toho, co pořádá americká agentura DARPA. Letos proběhl druhý ročník této soutěže, a to v německém Lipsku a v porovnání s prvním byl mnohem náročnější. Roboti si museli poradit se složitějšími předměty pro manipulaci, které už museli nejen balit, ale také rozbalovat.

Nejlepšího ohodnocení dosáhl robot týmu Delft, který byl při manipulaci nejlepší a nejrychlejší, díky čemuž si jeho tvůrci mohli odnést cenu 50.000 dolarů. Amazon se přitom snažil, aby jeho výzva byla co nejsložitější, takže použil různě těžké, tvarované a celkově provedené objekty, jichž bylo celkově 40. Robot tak musel zvolit pro každý předmět jiný přístup. Týmy také dostaly předem informace o tom, s jakými předměty bude jejich robot manipulovat a v jakém pořadí, ale to pouze pět minut předem.

Robot týmu Delft využíval pro svou práci jednoduchou ruku s podtlakovou přísavkou a dvěma prsty, což mu evidentně bohatě stačilo na to, aby mohl uchopit jakýkoliv předložený předmět. Dovedl si poradit daleko šikovněji než již nasazené systémy, které už dlouho dokáží balit různé produkty, ale nepotřebují být tak inteligentní, neboť většinou pracují na lince s jedním nebo jen několika tvary, zatímco robot Delft se musel sám přizpůsobit a využít svou prostorovou kameru k identifikaci objektů, jejich velikosti a umístění. Je to logické, když takový robot má pracovat ne na výrobní lince, ale ve skladu, kde se bude setkávat s velkým množstvím rozlišných předmětů.


V soutěži Amazonu byly také odečítány body za poškození předmětu, jeho upuštění z výšky vyšší než jedna stopa nebo mylné umístění. Roboti museli manipulovat se vším možným včetně triček a činek. Skóre týmu Delft za manipulaci s předměty mimochodem dorovnal japonský tým PFN, ovšem jejich robot byl celkově o půl minuty pomalejší.

Zástupci firmy Amazon se pak na závěr soutěže rozpovídali o společné budoucnosti lidí a robotů na jednom pracovním místě. Zatím tak nemluví o celkovém nahrazení lidských pracovníků, neboť současní roboti zvládnou manipulovat jen s asi polovinou prodávaného sortimentu. Je ale zřejmé, že dlouhodobým cílem je využívat pouze roboty, kteří budou schopni se sami učit a své znalosti si předávat. Opět zde zabrouzdáváme do oblasti autonomních strojů a hlubokých neurálních sítí, jejichž rozmach umožnil moderní a výkonný hardware.

Zdroj: Extremetech

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik