www.svethardware.cz
>
>
>
>

Robotická kosmická loď od NASA bude doplňovat satelitům palivo

Robotická kosmická loď od NASA bude doplňovat satelitům palivo
, , aktualita
Agentura NASA naplánovala misi Restore-L, která má za úkol prodloužit životnost satelitů. A jak to bude vypadat? NASA k satelitům vyšle robotickou vesmírnou loď, která na nich bude provádět údržbářské práce.reklama
Kdyby člověk vystoupal na oběžnou dráhu Země, byl by zděšen, v jaké smetiště se za ta léta proměnila. Těmito odpadky, které kolem naší planety neustále krouží, jsou často i nefunkční nebo mrtvé satelity. A právě tomu chce NASA se svým projektem Restore-L začít předcházet. Cílem mise Restore-L je totiž prodloužení životnosti satelitů, a to pomocí robotických kosmických lodí. Tyto lodě satelity opět natankují palivem a při poškození můžou poskytnout i potřebnou opravu, bude se zkrátka jednat o robotické údržbářské práce, které budou prováděné přímo na místě - ve vesmíru.

V květnu byly oficiálně zveřejněny plány o spuštění mise Restore-L. A nyní už je naplánovaný i první krok. Pokusným králíkem se stane satelit Landsat 7, který byl na oběžnou dráhu Země vypuštěný v roce 1999. Robotická vesmírná loď bude mít za úkol mu doplnit palivo pomocí robotické paže. Toto robotické rameno bude zároveň sloužit i k přidržení satelitu. Celou tuto akci naplánovalo NASA už poměrně zanedlouho, a to na rok 2020. Bude se jednat o první misi svého druhu.

Celá akce Restore-L by tedy měla i změnit způsob, jakým společnosti satelity staví, protože by díky možnosti oprav a tankování vydržely déle. Při dopravě na orbitu Země by tak zároveň nemusely startovat s tak velkým množstvím paliva. Pokud by tak satelity získaly další roky života navíc, ušetřilo by to nejen oběžnou dráhu od nějakého odpadu, ale především by to společnostem ušetřilo peníze - o to hlavně agentuře NASA jde.

"Představuje to nové způsoby, jako roboticky vylepšovat a prodlužovat délku života našeho nákladného státního majetku na orbitě. Restore-L otevírá nové možnosti pro účinné a nákladově efektivní operace ve vesmíru," řekl Frank Cepollina, náměstek společnosti Satellite Servicing Capabilities Office.

Mise Restore-L se bude kosmické společnosti NASA hodit i z jiného důvodu, než je poskytnutí servisu satelitům. Spolu s robotickou kosmickou lodí na opravy a tankování bude NASA testovat technologie, které jsou potřebné pro misi na Mars. Navigační systém či robotické rameno se může hodit například při plánované cestě posádky na orbitu Marsu, která se má konat v roce 2028. Technologie však NASA plánuje využít i při Asteroid Redirect Mission, misi, která má za úkol přesměrovat asteroidy.

Zdroje: NASA, engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek