Robotická paže do vesmíru: vědci se inspirovali mořským ježkem

Robotická paže do vesmíru: vědci se inspirovali mořským ježkem
, , aktualita
Tým vědců z Californské univerzity vyvinul robotickou paži, která slouží k odebírání vzorků půd na jiných planetách. Inspirovali se přitom tvarem ústního otvoru mořského ježka, aby dosáhli co nejlepšího modelu.reklama
O technologie pro výzkum vesmíru mají velké společnosti, jako je například NASA nebo soukromá společnost SpaceX, zájem. Proto se vědci snaží vyvíjet přístroje, které budou ve vesmíru užitečné. Pro výzkum jiných planet nebo dalších vesmírných těles je klíčové sbírání vzorků půdy. Z toho důvodu skupinka vědců z Californské univerzity vyvinula speciální rameno, které je na sběr vzorků přímo určeno.

V přírodě je možné najít spoustu zajímavých živočichů s různým přizpůsobením k životu. Inspirací k tomuto sběrnému ramenu byl vědcům mořský ježek, konkrétně se jednalo o druh Strongylocentrotus fragilis, který žije v Tichém oceánu na západním pobřeží USA. Tento druh je totiž vybaven silnými kruhovitými ústy, která dokážou z mořského dna odlamovat i kousky tvrdých skal. Skupinka inženýrů a biologů provedla 3D skenování ústního otvoru tohoto mořského ježka a podle výsledného obrazu vytvořila návrh pro tento robotický "pařát", který je určený například na Mars.

Jednotlivé prsty robotického ramene jsou uspořádány do tvaru polokoule a dokážou se rozevírat a uzavírat. Zároveň je každý z prstů zahnutý směrem dovnitř, takže zařízení má tvar podobný zobáku. Toto zakřivení je možné najít i na jednotlivých zubech mořského ježka. Podle vědců je každý takto tvarovaný prst vystaven namáhání o 16 % menšímu, než kdyby měl normální rovný tvar, zároveň také sesbíraný materiál zůstane bezpečně zavřený uvnitř.


Při vytváření robotického úchopného ramene byla také využita technologie 3D tisku. Bez ní by byl celý proces vývoje mnohem složitější. K vytvoření konečného modelu bylo totiž zapotřebí tří pokusů, jejichž součástky se tak mohly jednoduše vytisknout v požadovaném množství a tvaru. Vylepšování tak nemusí probíhat jen v počítači, ale přímo na hotovém prototypu robotické paže.

Své využití najde tento robotický "pařát" při misích na jiné planety či jejich měsíce. Vědci rameno připevnili i na malý dálkově ovládaný terénní vozík a testovali sběrací schopnosti takto vzniklého robota. Nechali ho nabrat například extrémně suchý písek, který měl simulovat půdu na Marsu.

Vědci z Californské univerzity věří, že tato speciální robotická paže je pro sbírání vzorků hornin mnohem efektivnější než klasická lopatka. Také nenaruší tak velkou část půdy. Pokud bude mít některá z větších vesmírných společností o tuto robotickou paži zájem, pojízdný robot inspirovaný mořským ježkem opustí testovací laboratoře a bude se moct těšit na skutečný provoz na jiných planetách. Z hloubi mořského dna se tak tento nástroj dostane až do hloubi vesmíru.

Zdroj: engadget.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů