Robotická ruka se sama učí, jak nejlépe uchopit věci

Robotická ruka se sama učí, jak nejlépe uchopit věci
, , aktualita
Washingtonská univerzita vyvinula jednu z nejlepších robotických rukou, která dokáže napodobit lidské pohyby a úchopy. Navíc je schopná se z každého úkolu poučit, a tím pádem vylepšovat své schopnosti.reklama
Lidská ruka je jedinečná v tom, jak dokáže uchopit různé předměty. Není snadné ji napodobit, to ví vědci zabývající se robotikou. Schopnosti, které člověk považuje za samozřejmé, jako je otáčení, mačkání nebo jednoduché uchopení tužky či jiného předmětu, je u mechanické ruky obtížné dovést k dokonalosti. Washingtonská univerzita nicméně vyvinula pětiprstou robotickou ruku, která je hodně podobná té naší a napodobuje lidské pohyby.

"Pohyby robotických rukou jsou jedním z největších problémů, které robotika musí vyřešit. Spousta dnešních robotů má hodně šikovné paže, ale jejich ruce jsou tak jednoduché, že jsou vyřešené třeba pomocí přísavky, klepeta nebo jiného jednoduchého úchopného zařízení," prohlásil vedoucí vývojář Vikash Kumar zabývající se informatikou a inženýrstvím.

Podstatným plusem této robotické ruky je její schopnost strojového učení. Není tedy třeba, aby každý jednotlivý pohyb a styl uchopení byl předem naprogramován, ruka se sama poučí ze svých chyb a příští operaci na základě zkušeností provede s lepším výsledkem. Programátorům je tak ušetřena práce s programováním každého pohybu. Do budoucna tým výzkumníků chce algoritmy mechanické ruky vylepšit tak, aby na to, jak manipulovat se zcela neznámým předmětem, přišla sama.

Demonstrace schopností robotické ruky Washingtonské univerzity byla provedena se skleněným tubusem naplněným kávovými zrny, úkolem bylo válcem i otáčet. Zařízení dokáže vyvinou flexibilitu podobnou té u lidské ruky a zvládne své pohyby vykonávat s ještě větší rychlostí než člověk. Robotická ruka se pohybuje díky pneumatickému systému a skládá se z 40 umělých šlach, 24 kloubů a více než 130 senzorů.

"Lidé chtějí vykonat pohyb a zkouší zjistit, co přesně musí udělat - malíček se musí pohybovat takto, takže zavedeme nějaká pravidla a zkusíme to. Pokud to nebude fungovat, prostředníček se hýbe příliš a pero moc naklonil, zavedeme další pravidlo," vysvětlil profesor Emo Todorov princip fungování strojového učení, které se inspiruje od lidí. Washingtonská univerzita však zatím není takto schopná svou robotickou ruku nechat řešit neznámé úkoly, končetina je prozatím uzpůsobena jen k vylepšování už známého úkolu.

Schopnosti robotické ruky má tým počítačových programátorů a inženýrů v plánu prezentovat 17. května na IEEE International Conference v rámci robotiky. Vytvořit tuto robotickou ruku nebylo rozhodně jednoduché, tým výzkumníků z Washingtonské univerzity nad jedním z nejschopnějších pětiprstých zařízení na světě strávil několik let.

Postavit tuto robotickou ruku stálo přibližně 300 000 dolarů (asi 7 100 000 Kč). Stroj tedy rozhodně neslouží pro běžné komerční účely, ale pro výzkum v oblasti robotiky má významný přínos.

Zdroj: phys.org
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře