Robotický mlok se dokáže pohybovat jako skutečný obojživelník

Robotický mlok se dokáže pohybovat jako skutečný obojživelník
, , aktualita
Vědci vyvinuli robota, který má stavbu těla skoro stejnou jako skutečný mlok. Kostra robota byla totiž vytištěna pomocí technologie 3D tisku. Tento model jim pomůže pochopit vše kolem stylů pohybu skutečného obojživelníka.



reklama
Když to příroda zařídila dobře, není důvod nic měnit. Řeč je o tom, jak se vědci v robotice inspirují skutečnými žijícími organismy, protože lepší mechanismy zkrátka jen tak lehce nenajdou. Není náhodou, že se roboti snaží vyvíjet podobní nám, lidem, lidské tělo je totiž samo o sobě úžasný stroj a vědcům se doposud nedaří pořádně napodobit ani ruku. Neobvyklé ale nejsou ani stroje, které připomínají zvířata a využívají například jejich styl pohybu. Ke zvířecí pohybům je totiž nutná souhra celého těla, a to je právě to, co robotika potřebuje.

Není tedy divu, že vědci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne se také zajímají o oblast zvířecích pohybů v robotice, a proto představují svého robota, který připomíná mloka. Robotický mlok tak vědcům umožňuje plně studovat jeho pohyb, snažili se přesně a opravdu detailně napodobit skutečné zvíře.

Robot tak dokáže chodit i plavat přesně jako skutečný mlok, na videu je možné vidět i srovnání s pohybujícím se mlokem pod rentgenem. Tým vědců robota pojmenoval Pleurobot, a to podle druhu mloka, který se latinsky jmenuje Pleurodeles waltl, česky je možné jej najít pod názvem žebrovník waltlův.


Při výrobě Pleurobota byly využity výhody, které s sebou přináší technologie 3D tisku, a to že bylo možné navrhnout a vytisknout všechny obratle a další umělé kosti, ze kterých se robot skládá. Tento model má sice míň obratlů než skutečný mlok, ale vědci je rozmístili a uzpůsobili tak, aby pohyby byly co nejpřirozenější. Vybaven je i umělým nervovým systémem.

K čemu přesně celá tato studie a robotický mlok jsou? Vedoucí výzkumného týmu Auke Ijspeert řekl, že tímto způsobem mohou studovat evoluci pohybu od plavání k chůzi. Důležité je i to, jak se páteř s míchou upravila pro nový styl pohybu. Proto je hlavním cílem se s robotem co nejvíce přiblížit skutečnému tělu, aby mohli styl pohybu plně pochopit a zkoumat vztah mezi stimulací míchy a pohyby obratlovce. Pro různé typy pohybů totiž vždy platí něco jiného.

V budoucnosti by tyto poznatky získané pomocí robotického mloka mohly být důležité v oblasti medicíny. Studie by mohla pomoct především pacientům s ochrnutými končetinami a odhalit nové postupy v jejich léčbě. Samozřejmě robot najde své využití i v odvětví 'biorobotů', zejména pro vývoj dalších modelů.

Zdroj: engadget.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik