Roboty ve Fukušimě "zabila" radiace

Roboty ve Fukušimě "zabila" radiace
, , aktualita
Kvůli vysoké míře radiace nemá člověk do určitých míst jaderné elektrárny Fukušima přístup. Na vyčištění a odklízení odpadu byli tedy vyvinuti speciální roboti. Všichni ale radiaci sami podlehli a už se nevrátili.reklama
Je tomu už pět let, co Japonsko zasáhlo v roce 2011 mimořádně silné zemětřesení a došlo ve Fukušimě k poškození tamější jaderné elektrárny. Prostředí je tam stále vysoce toxické a odhaduje se, že tomu tak bude ještě dalších 30 až 40 let. Proto japonská společnost Toshiba spolu s firmou TEPCO na začátku tohoto roku představili roboty, kteří pomohou Fukušimu vyčistit - odebrat jaderné palivové články z třetího reaktoru.

Roboti se skládají ze dvou ramen se speciálním zařízením uzpůsobeným k sevření palivového článku. Nechybí ani kamery, které jsou důležité pro ovládání na dálku, protože technici dovnitř nemohou. Dále jsou roboti schopni operovat pod vodou, protože jejich úkolem je odstranit radioaktivní palivové články z chladicích nádrží.

Samotné uranové tyče jsou nejvíce nebezpečné, proto je důležité je odstranit. Pokud nejsou správně zlikvidovány, můžou zůstat radioaktivní až tisíce let. Díky nižší úrovni radiace u čtvrtého reaktoru bylo možné v roce 2014 zlikvidovat 1 535 palivových článků. To však šlo dobře, protože technici na akci mohli přímo dohlížet. Radiace u třetího reaktoru to ale nedovoluje.

Pět speciálních robotů bylo tedy posláno na misi do jaderné elektrárny, aby odstranili další jaderný odpad. Žádný z nich se však nevrátil. Úroveň radiace ve Fukušimě byla tak vysoká, že to nevydržely ani jejich obvody. V blízkosti reaktorů se roboti zastaví a už nejsou schopni se dál pohybovat.

Naohiro Masuda z TEPCO má na starosti právě vyčištění elektrárny Fukušima od jaderného odpadu. Prohlásil, že vyvinout jednoho takového funkčního robota trvá dva roky. Vysvětlil také, že přístup dovnitř elektrárny je obtížný právě kvůli vysoké míře radiace.

Zdroj: IFLScience (1, 2)
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů