www.svethardware.cz
>
>
>

Roční pokus simulující pobyt na Marsu skončil

Roční pokus simulující pobyt na Marsu skončil
, , aktualita
Aktuální program HI-SEAS studující především to, jak se lidé vypořádají s dlouhodobým pobytem v prostředí podobném Marsu, skončil. Zúčastnilo se jej celkem šest vědců, kteří se museli vypořádat s různými překážkami i omezeným kontaktem.reklama
Program Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) je jako dítko University of Hawai'i určen pro simulaci cesty i pobytu na Marsu a jde především o to, jak se lidé vypořádají s životem ve stísněném prostoru společně s dalšími. Jde také o omezený kontakt se Zemi, přičemž zpoždění komunikace je vždy ten nejmenší a řekněme základní problém. Vedle toho byly pro zkušební astronauty připraveny i různé problémové scénáře.

V rámci HI-SEAS žilo celkem šest vybraných vědců po celý rok ve speciálně vybudovaném kopulovitém příbytku, z nějž mohli vycházet jen občas a pouze ve skafandru. Okolní nehostinné prostředí zajistil jeden z vulkanických ostrovů na Hawaji. Na kontakt a komunikaci s blízkými v reálném čase mohli zapomenout, neboť veškeré spojení bylo vždy pozdrženo o 20 minut.

V průběhu roku se také objevily různé uměle vyvolané problémy, přičemž právě chování posádky při jejich řešení má přinést ty nejcennější poznatky. Šlo například o poškozené sanitární zařízení, kvůli čemuž se obyvatelé museli po dva týdny spolehnout ve všech ohledech na kbelíky. Občas také museli přistoupit na systém omezených potravinových přídělů a šetřit museli i s jinými zásobami. Stojí za poznámku, že Rusové již mají za sebou podobný program, který ale trval celých 520 dní a ne "pouhý" rok.

Nyní je ještě brzy na to, aby bylo zveřejněno vyhodnocení celé akce. Sami účastníci se ale nyní nejvíce těší na sluneční světlo, kterého si ale příroda při jejich návratu do života moc nepřichystala. Těší se také na to, až si zaplavou v moři a samozřejmě také na čerstvé jídlo, které nebude stále stejné. Projekt HI-SEAS mimochodem nekončí, neboť jsou v plánu dvě další studie, které odstartují v roce 2017 a 2018. Pro ty už budou připraveny jiné příbytky, v nichž zájemci, které univerzita nyní stále ještě hledá, budou pobývat po 8 měsíců.

Zdroj: Twitter
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře