Roombots: transformující se robonábytek

Roombots: transformující se robonábytek
, , aktualita
Tým švýcarských výzkumníků ze Swiss Biorobotics Laboratory (BioRob) z Lausanne přišel se zajímavými roboty, které dokáží rozpohybovat nábytek a stát se přitom jeho součástí. Využívají přitom jednoduchý princip.reklama
Vtip celého systému robotů Roombots spočívá v tom, že jich může být v podstatně neomezené množství a každý je stejný a univerzální, ale dokáže přitom zastávat různé funkce. Několik robotů společně tvoří systém, jehož možnosti jsou velmi široké, neboť jde v podstatě o stavebnici, která se však může sestavit sama.

Mohli bychom tak třeba slovním příkazem z robůtků nechat vytvořit stůl, který se pak následně může přesunout na určené místo, protože Roombots v jeho nohách s ním budou moci pohybovat. Stejně tak umí lézt po speciálních stěnách, což je trošku podobné housence. Stačí, aby tyto stěny byly vybaveny příslušnými otvory, za něž se mohou zaklesnout svými packami.

Každý Rooombot je vytvořen ze dvou bloků, černého a bílého, které jsou spojeny přes elektromotor, takže mohou rotovat. V zelených ploškách jsou pak zatahovací packy, s jejichž pomocí se mohou roboti k sobě vzájemně zaklesnout a spojit se, přičemž všechno je řízeno pomocí bezdrátového rozhraní a každý robůtek má také vlastní baterii. Záleží pak pouze na nás, co si s pomocí těchto robotů vytvoříme.


Dle výzkumníků jde o systém, který přijde vhod především starším lidem, nebo prostě těm, co mají problémy s pohybem. Ty tak může robot následovat po bytě jako pejsek. Roombots jsou však zatím ve stádiu vývoje a nyní ve Swiss Biorobotics Laboratory pracují na tom, jak realizovat samotné ovládání, přičemž ideální by byly právě ústní příkazy nebo gesta. Nyní ale funguje pouze software určený pro ovládání pomocí tabletu. Dále bude nutné, aby se příští verze Roombots pohybovaly plynuleji bez trhání a lépe spolupracovaly. My se prozatím můžeme podívat na video, které ukáže momentální stav tohoto robosystému.

Zdroj: Engadget

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek