www.svethardware.cz
>
>

Ruská společnost MCST vydala nový procesor Elbrus-4C

Ruská společnost MCST vydala nový procesor Elbrus-4C
, , aktualita
Společnost MCST vydala nový typ procesoru Elbrus-4C, který má podle jejich testů zajímavý výkon a snadnou emulaci x86 programů. Na základě tohoto procesoru již vznikly i výpočetní systémy určené pro automatizaci a webové servery.reklama
Snaha o vývoj vlastního procesoru i počítače v Ruské federaci sahá hluboko do totalitních dob. Procesor Elbrus 1 vznikl v roce 1973 na základě předchůdce z roku 1965, někdy označovaného jako Elbrus 1K2. MCST neboli Moskevské centrum pro SPARC technologie bylo založeno v roce 1992 a převzalo štafetu vývoje těchto procesorů.

Nejnovější čtyřjádrový procesor Elbrus 4C byl vyvinut pro vysoce výkonné počítačové sestavy a servery. Samotné jádro CPU je taktováno na pouhých 800 MHz a čip je vyráběn 65nm technologií. TDP tohoto procesoru je 45 W, což je docela zajímavé s ohledem na cílový trh.

Otázkou je výkon tohoto procesoru. MCST vydalo pouze srovnání se staršími procesory Atom a Pentium-M a navíc použilo své vlastní benchmarky. Podle výsledků je nový Elbrus podstatně výkonnější v operacích s plovoucí desetinou čárkou, ale u celočíselných operací se rozdíl stírá.

Procesor využívá paralelní architekturu VLIW, která provádí operace v pořadí daném a optimalizovaném kompilátorem. V tomto se liší od konkurenčních řešení, kde procesor sám stanovuje, kterou operaci provede jako první a která bude čekat. Tímto si společnost MCST pomohla k vytvoření jednoduššího a zřejmě i levnějšího řešení než konkurence. Architektura procesoru také umožňuje jednodušší emulaci x86 programů. Je možné, že ruská vláda a některé společnosti tímto chtějí zmenšit svou závislost na procesorech Intel a AMD. Pravdou ale je, že zůstávají závislí na programovém vybavení.

Na bázi procesoru Elbrus 4C byl vytvořen počítač s označením ARM Elbrus-401, který je určen zejména pro operátory automatizovaných pracovišť a dále server Elbrus-4.4. Server je založen na čtveřici procesorů Elbrus-4C a podporuje operační paměť až do kapacity 384 GB. Je především určen pro webové servery a systémy archivace a ochrany dat. Obě řešení byla představena široké veřejnosti na výstavě Novaja Elektronika 2015, která proběhla na konci března.

Zdroj: Tom´s Hardware
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek