www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rusko chce vlastní mobilní OS založený na Sailfishi

Rusko chce vlastní mobilní OS založený na Sailfishi
, , aktualita
Ruský ministr komunikací Nikolaj Nikiforov oznámil, že Rusko chce vyvinout vlastní operační systém pro mobilní segment, aby snížilo závislost na západních technologiích. Cílem je snížit podíl iOS a Androidu v Rusku do roku 2025 na asi 50 %.reklama
Vlastní ruský mobilní operační systém prý bude vycházet ze Sailfishe, který je dítětem finské společnosti Jolla. Tu založili bývalí zaměstnanci Nokie. Aktuálně má Android v Rusku 81 % a druhý iOS má 15 %. Cílem mimo jiné je eliminovat možná zadní vrátka v obou systémech, která údajně mají pomáhat americkým zpravodajským službám. O této možnosti již dříve informoval americký whistleblower Edward Snowden.

Rusko očekává, že se k němu přidají další státy skupiny BRICS (tj. Brazílie, Indie, Čína a Jižní Afrika). Chce je intenzivně přesvědčovat, aby se zapojily do tohoto projektu. V současnosti má Sailfish na ruském trhu podíl kolem 0,5 %. Takový projekt se může jevit jako poměrně nadějný, zvlášť když vezmeme v potaz ruskou nechuť k západním technologiím a ruský patriotismus. Vlastní ruský systém by tak mohl mít slušnou šanci na úspěch.


Země BRICS
Zdroj: João Felipe C.S


Některé západní firmy již dříve odmítly ruskou žádost o zpřístupnění kódu svého software kvůli bezpečnostnímu auditu. To zákonitě v Rusku vzbudilo nevoli, jakkoli se asi dá chápat snaha západních firem o ochranu jejich duševního vlastnictví. Rostoucí napětí mezi Ruskem a Západem může podobné snahy o technologickou nezávislost jen podpořit.

Pokud Rusko přesvědčí ostatní státy skupiny BRICS, budou mít Google s Androidem a Apple s iOSem dost možná nebezpečnou konkurenci na zajímavých a značně velkých trzích. Navíc by mohl ruský systém přitáhnout i zájemce z dalších zemí. Ani to se nedá úplně vyloučit.

Zajímavý mi na tom připadá jeden aspekt – kde chce Rusko vzít hardware pro daný operační systém? Buď bude muset vytvořit vlastní, nebo přesvědčit některého ze zavedených výrobců. Pokud se do projektu zapojí i Čína, asi by to nemělo představovat neřešitelný problém. Ani vývoj vlastní ruské platformy není úplně nepředstavitelný. Něco podobného se Rusku už podařilo v oblasti osobních počítačů.

Jenom by mě zajímalo, jak chce Rusko přesvědčit budoucí zákazníky, že nový systém neobsahuje pro změnu ruská zadní vrátka? Nějak mám pocit, že Východ a Západ si na poli vzájemného špehování asi nemají co vyčítat. Takže bude kód nového systému zpřístupněn nezávislému bezpečnostnímu auditu? Nebo prostě Rusko jen prohlásí, že jejich systém je „čistý“? Anebo se jednotlivé země skupiny BRICS budou hlídat navzájem?

Každopádně nová konkurence by mohla zahýbat trhem a vnést na trh mobilních operačních systémů svěží vítr. Nebo ne? Co tomu říkáte vy?

Zdroj: The Inquirer
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře