www.svethardware.cz
>
>
>

Ruský SETI zkoumá zajímavý signál od hvězdy podobné Slunci

Ruský SETI zkoumá zajímavý signál od hvězdy podobné Slunci
, , aktualita
Ruští výzkumníci v observatoři RATAN-600 zkoumají nedávno zachycený mikrovlnný signál, který pokládají za neobyčejně zajímavý. Nyní se zaměřili na jeho pravděpodobný zdroj, hvězdu HD 164595, kolem níž obíhá jedna známá planeta.reklama
Ruský program Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) využívá rádiový teleskop RATAN-600, který se skládá z obdélníkových antén tvořících kruh s průměrem 576 metrů a nyní jeho obsluha říká, že sleduje nadmíru zajímavý signál. Projekt SETI však sledoval už více signálů, které byly velice slibné, ovšem žádný nepocházel od mimozemské civilizace. V některých případech šlo o odražené signály ze Země a díky jiným zase byly objeveny nové pulsary a quasary.

Observatoř RATAN-600 tak aktuálně sleduje hvězdu HD 164595, kterou můžeme vidět i prostým dalekohledem, neboť se nachází asi 94 světelných let od nás v souhvězdí Herkula. Jde o hvězdu, která patří do stejné třídy jako naše Slunce, čili G2V, a má navíc srovnatelnou velikost, teplotu na povrchu a je jen o 100 milionů let mladší. Už před rokem z této oblasti astronomové zachytili krátký signál s vlnovou délkou 2,7 cm (11 GHz), který ale může vlivem gravitační čočky pocházet z jiného vzdálenějšího místa vesmíru, nebo vznikl u nás. Zachycen byl ale pouze po dobu dvou sekund a i když se pak na hvězdu HD 164595 astronomové zaměřili ještě mnohokrát, nic takového už nezachytili.

Hvězda HD 164595 má kolem sebe přinejmenším jednu planetu, která má velikost našeho Neptunu, ale obíhá moc blízko, na což ukazuje i doba oběhu pouhých 40 dní. Není ale samozřejmě vyloučeno, že jsou v systému i další planety, které nám prozatím unikají. Nemělo by tam být ale nic přírodního, co by tvořilo signál na frekvenci 11 GHz, a to prý prostě proto, že astronomové neznají žádný vesmírný objekt, který by to uměl. To ale samozřejmě neznamená, že takový neexistuje. Zatím ale byly pozorovány v takových frekvencíh jen velice krátké signály trvající milisekundy.
spektrální typy hvězd


Rozjela se tak šuškanda, že může jít o všesměrový mikrovlnný maják, který by mohl dle Kardashevovy stupnice patřit civilizaci typu II. Taková civilizace by měla umět využít zdroje hvězdy (třeba Dysonovou sférou) a pokud by šlo o signál ze zařízení nasměrovaného přímo na Zemi, uvažovat bychom mohli o civilizaci typu I, která dokáže využít zdroje své planety. Civilizace třetího typu už dokáže cestovat galaxií a zrovna my v současné době nedosahujeme dle Kardasheva ani prvního stupně. To bychom museli jako lidstvo tvořit celkový výstupní výkon v řádu 1017 W, přičemž nyní je to 1014 W.

Astronom Seth Shostak ze SETI Institute však předpokládá, že původ tohoto signálu je přírodní, anebo jde o důsledek rušení. Nyní nezbývá než si počkat na to, zda RATAN-600 nezachytí ze systému HD 164595 ještě něco zajímavého. To se možná dozvíme po 27. září, kdy bude tato záležitost projednávána komisí SETI na 67. ročníku akce International Astronautical Congress.

Zdroj: Astronomy
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek