www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ruský Yandex podal podnět pro vyšetřování amerického Googlu

Ruský Yandex podal podnět pro vyšetřování amerického Googlu
, , aktualita
Ruská společnost Yandex podala k ruskému antimonopolnímu úřadu podnět pro vyšetřování svého amerického konkurenta Google. Důvodem je přibalování aplikací od Googlu do Androidu a přednastavení vyhledávače od Googlu tamtéž.reklama
Yandex namítá, že Android je sice deklarován jako otevřená platforma, ale ve skutečnost prý Google nutí výrobce zařízení s tímto operačním systémem, aby předinstalovávali aplikace právě od Googlu a nastavovali jako výchozí vyhledávač právě ten od Googlu.

A dokonce prý Google těmto výrobcům brání, aby naopak instalovali alternativní řešení. Například právě od Yandexu. Yandex uvádí, že mu tuto skutečnost potvrdili tři výrobci mobilních zařízení - Prestigio, Fly a Explay.

Proto Yandex, provozující stejnojmenný vyhledavač, podal podnět ruské Federální antimonopolní službě k šetření, zda v tomto případě nejde o porušení ruské protimonopolní legislativy.


Yandex vs Google


Yandex přitom není žádná bezvýznamná lokální firmička. V Rusku má pozici zhruba jako u nás Seznam a ovládá kolem 60 % ruského trhu vyhledávačů. Při velikosti ruského trhu tak určitě nejde o malé peníze.

Také jste zvědavi, jak to dopadne? Ve prospěch Yandexu dost možná bude mluvit jeden politicko-společenský faktor. V současné atmosféře stále se vyostřujících vztahů mezi Ruskem a USA a vybičovaného ruského patriotismu může být ruský regulátor v silném pokušení klepnout americký gigant pořádně přes prsty jaksi „z principu“. A běžní Rusové i čelní ruští politici mu za to ještě zatleskají.

Takové problémy ostatně nebude Google řešit prvně – podobným obviněním už musel čelit jak v USA, tak v rámci Evropské unie. A vypadá to, že v Rusku to bude mít podstatně těžší, protože tamní úřady vstřícností vůči západním společnostem poslední dobou zrovna nevynikají.

Co myslíte, je Google obětí honu regulátorů na úspěšné a velké společnosti a intrik méně úspěšné konkurence, nebo prostě postupně pozapomněl na dávné firemní heslo – ono známé „Don‘t be evil”?

Zdroj: CNET, Engadget.
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta
Frontier Developments si pro nedočkavé vesmírné piloty připravili Elite Dangerous: Horizons Beta Upgrade Pass. Už nyní se tak můžeme podívat na to, co nabídne aktualizace 2.2 - Guardians. Ale nebude to zadarmo.
Včera,  aktualita, Jan Vítek