www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung chystá další opravu pro rychlejší čtení SSD 840 EVO

Samsung chystá další opravu pro rychlejší čtení SSD 840 EVO
, , aktualita
Problémy s výkonem Samsung SSD 840 EVO se probírají již půl roku, přičemž nejdříve firma reagovala poměrně rychle a vypustila do světa opravu, která řešila pomalé čtení. Ovšem nevyřešila, a tak se stále čeká na finální opravu.reklama
Samsung tedy vypustil opravný firmware pro SSD 840 EVO asi měsíc poté, co byla chyba odhalena, ovšem i když se čtení poté zrychlilo, nedostalo se tam, kde by mělo být. Jde přitom o čtení v oblasti prvních 30 GB paměti SSD, které se původně z 500 MB/s propadalo až na pouhých 100 MB/s. Po opravě se čtení vyhouplo na 400 MB/s, což už je akceptovatelné, ovšem stále je patrné, že SSD je pomalejší a jeho výkon kolísá.

Před dvěma měsící Samsung ohlásil, že chystá nový opravný firmware, který již některým webovým magazínům odeslal k vyzkoušení společně s aplikací Magician 4.6. Pro veřejnost bude nový firmware dostupný ještě tento měsíc, pokud se tedy neobjeví nějaký problém, a to by snad neměl, neboť výsledky vypadají nadějně:
rychlost čtení s původním firmwarem
rychlost čtení po první opravě
rychlost čtení s nejnovějším firmwarem


Problém se ale řeší jen částečně a asi ne tak, jak bychom chtěli. Vznikl totiž tak, že některé paměťové buňky degradují a kontroler se musí několikrát pokusit o jejich přečtení, aby získal uložená data. Tím se logicky snižuje rychlost čtení a objevuje se kolísání výkonu. Nový firmware tuto věc řeší tak, že buňky postupně oživuje, čili je v  přepisuje těmi samými daty, čímž ale plýtvá jejich mazacími a zapisovacími cykly. Otázka je, jak často to musí dělat, a jak rychle tedy buňky opotřebovává. Samsung to neuvádí, ale aspoň nás ujišťuje, že SSD tuto údržbu dělá jen když je jinak v klidu, takže to nemá negativně ovlivnit jeho výkon. V grafu sice stále je vidět, jaké oblasti na SSD se problém týkal, ale propad výkonu je již zanedbatelný.

Nový Magician 4.6 také obsahuje funkci Advanced Performance Optimization, která přikáže SSD přepsat všechna uložená data v buňkách, a tím jejich náboj oživit. Jde ale pouze o pomocný nástroj, který řeší stejnou věc jako firmare, ovšem ten pracuje automaticky, zatímco onen nástroj je "ruční". Můžeme si tak oživit SSD a zvýšit jeho výkon i bez nového firmwaru, a tím si případně vyzkoušet, jak rychle buňky degradují.

Použité paměti Samsung 19nm TLC NAND by měly vydržet alespoň 1000 mazacích a zapisovacích cyklů, spíše tedy více, takže je zřejmé, že SSD nebude své buňky oživovat každý den.

Zdroj: Anandtech
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář