www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung snižuje produkci, půjdou ceny DRAM nahoru?

Samsung snižuje produkci, půjdou ceny DRAM nahoru?
, , aktualita
Společnost Samsung Electronics se dle CTimes a Taiwanese Economic Daily News rozhodla snížit svou produkci pamětí DRAM (Dynamic Random Access Memory), což by mohlo přinést brzké zvýšení jejich cen.reklama
Samsung Electronics je světově největším výrobcem pamětí DRAM, takže v jeho případě musí být snížení jejich produkce na trhu znát. Otázka je, jak moc Samsung výrobu DRAM srazí a o jaké paměti konkrétně půjde. Však produkce pamětí LPDDR bude v Samsungu naopak zvýšena, a to kvůli firmě Apple, která je potřebuje do svých příštích telefonů iPhone.

Dle Taiwanese Economic Daily News bude výroba DRAM snížena o celých 30 procent a uvolněné výrobní kapacity budou částečně využity právě pro výrobu pamětí pro mobilní telefony. Můžeme tedy očekávat, že už na konci tohoto měsíce by ceny standardních desktopových modulů DRAM mohly růst, ale půjde o DDR3, DDR4, nebo dokonce obojí? To uvidíme. Ceny pamětí DDR4 by rozhodně růst neměly, pokud se Samsung nerozhodl mírně sabotovat pokus Intelu a Microsoftu oživit trh s PC pomocí nástupu procesorů Skylake a systému Windows 10.

Chystané iPhone budou potřebovat 2 GB paměti LPDDR4 namísto 1 GB u iPhone 6, takže Apple jich bude potřebovat pro novou generaci daleko více než předtím. Vysokou poptávku pak pomůže krom Samsungu pokrýt také SK Hynix a Micron. V kontrastu s tím je trh pamětí pro PC přesycen, protože zájem o tyto počítače klesá navzdory předchozímu optimismu založenému na zdánlivém zastavení tohoto poklesu. Dnes tak můžeme pořídit třeba paměti Kingston DDR3 8GB 1600MHz už za nějakých 1250 Kč s DPH, zatímco ještě v březnu stály 1950 Kč. Ještě daleko více však klesly ceny pamětí DDR4, například modul CRUCIAL DDR4 8GB 2133MHz spadl na 1500 Kč z únorových 2700 Kč, takže paměti DDR4 se už pomalu dostávají na úroveň DDR3.

Nyní je tedy třeba se rozhodnout, zda není ten nejvhodnější okamžik k nákupu. Můžeme ale ceny jen monitorovat a reagovat až při prvních známkách jejich růstu. Jisté je, že rozhodnutí Samsungu nahrává firmám SK Hynix a Micron, které jsou narozdíl od něj na prodeji pamětí závislé a dnešními nízkými cenami trpí.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější paměti
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek