www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung spustil výrobu rychlých 8Gb a 20nm pamětí GDDR5

Samsung spustil výrobu rychlých 8Gb a 20nm pamětí GDDR5
, , aktualita
Společnost Samsung je jedním z velkých výrobců pamětí typu GDDR5, které se využívají v moderních grafických kartách. Nyní firma odstartovala produkci světově prvním 8Gb čipů tohoto typu, a to pomocí 20nm procesu.reklama
Můžeme tedy očekávat, že se využijí na nových kartách, ovšem ne nutně u příští generace grafických čipů, ale třeba už u té stávající. Výrobci si tedy pouze připraví nové modely karet, které by mohly nabídnout celkově vyšší kapacitu paměti. Nicméně AMD se dle všeho s novým Radeonem R9 380X chystá nabídnout i zcela nový typ pamětí HBM, což je zkratka pro High Bandwidth Memory. Pokud tomu tak skutečně bude, stejně to neznamená, že GDDR5 chystá v brzké době odchod do křemíkového nebe. Však dnes jde o nejpoužívanější typ pamětí na samostatných grafických kartách.

Nové paměti od Samsungu budou navíc využity nejen v herních kartách pro PC a notebooky, ale také v superpočítačích a herních konzolích. Samsung také slibuje, že jeho nové paměti nabídnou velmi vysokou datovou propustnost, a to 8 Gb/s na jeden pin (dosavadní mají 7 Gb/s), což poněkud nelogicky srovnává s paměťmi DDR3 DRAM využívanými v některých slabších mobilních grafických kartách a říká, že jeho nové čipy GDDR5 jsou více než čtyřikrát rychlejší a každý pracuje s 32bitovým I/O rozhraním.

U karty se 128bitovým rozhraním tak paměťový systém dosáhne celkové kapacity paměťového systému 4 GB. Na jeden pin přitom můžeme počítat s 1 GB/s propustnosti, takže pak už jsou počty jednoduché - 128bitové rozhraní zajistí teoretickou propustnost 128 GB/s.

Samsung rovněž ohlásil, že s příchodem nových 20nm 8Gb pamětí GDDR5 téměř zkompletoval své portfolium 8Gb produktů DRAM vyráběných 20nm procesem, čímž pokryl všechny potřebné trhy. Zbývá mu produkci 20nm čipů DRAM ještě rozšířit o další 4Gb, 6Gb a 8Gb paměti. Trošku pozadu je společnost Micron, která má zatím hotové vzorky srovnatelných pamětí, jež měly v tomto týdnu odcestovat k firemním partnerům.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek