Samsung začal vyrábět první 1Xnm DRAM

Samsung začal vyrábět první 1Xnm DRAM
, , aktualita
Samsung Electronics začal jako první výrobce pamětí DRAM masově vyrábět pomocí technologie třídy 10 nm. Jedná se o 8Gb čipy DDR4 DRAM a pochopitelně i příslušné moduly, s nimiž budou dodávány na trh.reklama
Aby nevznikla mýlka, opakuji, že jde o třídu 10 nm (10nm class), což znamená, že to je neupřesněná výrobní technologie mezi 10 a 19 nm. Samsung tak posílí nabídku pamětí typu DDR4, které se rychle stávají nejvíce vyráběným typem operační paměti pro osobní počítače, sítě, atd. Tomu odpovídají i ceny, které v tomto roce velice výrazně klesly. Například 16GB modul DIMM s paměťmi DDR4-2133 se dá pořídit za cca 1600 Kč, takže od začátku roku se jeho cena propadla téměř na polovinu.

Můžeme očekávat, že nástup 1Xnm pamětí DDR4 od Samsungu tento trend ještě spíše posílí, neboť i zástupce firmy prohlásil, že se mají stát "novým motorem růstu" v celosvětovém paměťovém průmyslu. Pro blízkou budoucnost byly slíbeny i 1Xnm paměti určené pro mobilní produkty, jež umožní nabídnout mobilní telefony a jiná zařízení s větší kapacitou RAM, než na jakou jsme byli dosud zvyklí.

Prozatím jde tedy o moduly DIMM a SO-DIMM s 8Gb čipy DDR4 DRAM, kterých se v porovnání s 20nm čipy stejné kapacity vydoluje ze stejně velkého waferu o 30 procent více. Tento bonus výtěžnosti se pochopitelně podepíše na nižších výrobních nákladech a lepší konkurenceschopnosti firmy Samsung. Vedle toho nové paměti umožní pracovat s přenosovými rychlostmi 3200 Mb/s oproti 2400 Mb/s původních 20nm DDR4, přičemž spotřeba se sníží o 10 až 20 procent. Stojí za tím nová výrobní technologie, kterou Samsung označuje jako Quadruple Patterning Lithography a která mu umožňuje využít stávajícího fotolitografického vybavení. Firma si tím prý rovněž připravila půdu pro nástup další výrobní technologie, která rovněž bude v třídě 10 nm.

Na trh se mají již brzy dostat moduly Samsung i jiných firem s novými paměťmi, a to od 4GB mobilních modulů SO-DIMM po 128GB serverové moduly.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější paměti
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek