Samsung začne vyrábět paměti HBM: až 48 GB a 1,5 TB/s

Samsung začne vyrábět paměti HBM: až 48 GB a 1,5 TB/s
, , aktualita
Paměti HBM používané v moderních Radeonech Fury vyvinula společnost SK Hynix s přispěním AMD, ovšem technologie je přístupná v rámci standardů JEDEC, a tak ji může využít také Samsung. To zcela jistě ke spokojenosti firmy NVIDIA.reklama
Dosud se totiž mluvilo o tom, že NVIDIA možná ostrouhá, neboť AMD bude mít prioritu při odběru pamětí HBM od SK Hynix. Přesněji jde tedy o už druhou generaci HBM2, která má být využita u příští generace Radeonů, ale také GeForce "Pascal". NVIDIA je ale zase partnerem firmy Samsung, jejíž paměťové čipy GDDR5 používá na svých grafických kartách, a tak je celkem zřejmé, že paměti HBM od Samsungu skončí také na grafických kartách NVIDIA.

Samsung oznámil svůj záměr na proběhlém IDF15 a uvedl, že produkce ve velkém odstartuje brzy v příštím roce, tedy akorát včas, aby byly HBM připraveny pro čipy Pascal. Firma se také podělila o to, v jakých konfiguracích nové paměti přijdou. Mohou se totiž využít dvouvrstvé, čtyřvrstvé a osmivrstvé čipy v konfiguraci po jednom nebo i šesti, jak ukazuje prazentace. To pak má vliv nejen na výslednou kapacitu, ale také na datovou propustnost, protože stejně jako u čipů GDDR5 znamená větší počet i širší paměťové rozhraní. A počty jsou o jednoduché. Dvouvrstvý čip HBM od firmy Samsung má kapacitu 2 GB, takže jedna vrstva rovná se jeden GB. Propustnost jednoho HBM pak je 256 GB/s, což je více, než čím disponuje dnešní GeForce GTX 980. Šestičipové řešení tak dokáže nabídnout až 48 GB kapacity a 1,5 TB/s propustnosti, což jsou velice slušné specifikace.

Ovšem taková výbava bude vyhrazena pro HPC, čili výkonné počítače pro náročné výpočty a v případě grafických karet půjde o čtyři nebo dva čipy s kapacitou 4 až 16 GB a propustností 512 GB/s nebo 1 TB/s v případě těch výkonnějších karet v segmentech Enthusiast a Performance, zatímco v mainstreamu se zákazníci spokojí s 256 GB/s a 2 GB. Můžeme tedy předpokládat, že 16 GB paměti s propustností 1 TB/s nabídnou příští TITANy, nástupcí herního hi-endu (dnešní GTX 980 Ti) budou mít asi 8 GB paměti s 512 GB/s, když už se tedy neuvažuje o 8 GB s 1 TB/s a karta, která nahradí GTX 960, bude mít jeden čip HBM se 2 GB a 256 GB/s. To je to nejslabší řešení, které nové Samsung HBM nabízí, ale i tak to je více než dvojnásobek toho, co GTX 960 nabízí dnes. Z prezentace také vyčteme, že v roce 2017 budou HBM využity také u síťových řešení a otázka je, zda tedy NVIDIA vůbec u příští generace plánuje využití dnešních GDDR5, nebo za nimi udělá tlustou čáru.

Z dalšího slidu prezentace to vypadá, že GDDR5 ještě hned tak nezmizí, a to ani v příštích letech. Ale pokud se mají využívat řešení jako HBM se 2 GB a 256 GB/s propustnosti, pak pro GDDR5 už moc místa nezbyde. To ale záleží na příští generaci grafických čipů a na tom, v jakých podobách přijde na trh. NVIDIA přitom slibuje značný výkonnostní skok, však už dříve oznámila, že její Pascaly nabídnou až 32 GB paměti HBM (respektive schopnost je využít) a ty největší čipy se budou skládat ze 17 miliard tranzistorů. Pro srovnání, čipy AMD Fiji se svými 4096 shadery mají 8,9 miliard tranzistorů a asi netřeba nic dodávat.

Samotné AMD v příštím roce přijde s čipy Arctic Islands, které už konečně mají představit novou architekturu GCN a doufejme, že AMD už nebude tak masivně přeznačovat staré čipy. Nemělo by, pokud má ve větším měřítku využít čipy HBM, což by se stávajícími Radeony nešlo.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek