www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Sapphire plánuje alternativu NUC s APU od AMD

Sapphire plánuje alternativu NUC s APU od AMD
, , aktualita
Společnost Sapphire se chystá vyrábět základní desky a potažmo celé počítače, které budou evidentně postaveny proti systémům Intel NUC. Jedná se o desky s podobnými rozměry, na nichž však budou pracovat APU od firmy AMD.reklama
Výrobu nových desek má zajistit divize Embedded Systems Business Unit ve firmě Sapphire, mezi jejíž první výsledky patří třeba zobrazená deska BP-FT3.

Ta svými rozměry, rozložením slotů SO-DIMM, mini PCIe, mSATA i pozicemi externích portů velmi připomíná základní desky v systémech Intel NUC, jak se můžete přesvědčit i v naší recenzi modelu NUC DC3217IYE. Jasné je i to, že na opačné straně desky bude samotné APU, a to především z toho důvodu, aby se na něj vešel i potřebný chladič. I velmi malý vzduchový chladič s nízkým radiálním ventilátorem totiž na takovéto desce zabere podstatnou část.

Sapphire chce konkrétně využít APU patřící do série G a zcela zřejmě půjde o G Series 2.0, čili čipy Kabini z roku 2013. Ty mají poměrně široké rozpětí s ohledem na spotřebu, a tedy i výkon. Nejníže stojí model GX-210JA se dvěma 1GHz jádry Jaguar, Radeonem HD 8180 se 128 shadery na 225 MHz a spotřebou 6 W, zatímco nejlepší model GX-420CA má čtyři 2GHz jádra, HD8400E s rovněž 128 shadery, ale na 600 MHz, a to s celkovou spotřebou až 25 W. Sapphire alespoň bude mít na výběr, stejně tak jako pak i my (snad).

Desky přijdou s podporou až 16 GB paměti DDR3 v modulech SO-DIMM a pak tu máme pro rozšíření jeden slot mini PCIe pro malé desky (hodit se bude především pro Wi-Fi s Bluetooth) a pro úložné zařízení se v případě desky BP-FT3 využije slot mSATA, čili zde je možné zapojit pouze SSD. Ovšem nebude překvapením, když Sapphire přijde také s deskami, které umožní zapojit i klasické SSD či HDD s rozhraním SATA. Zmíněná deska dále nese dva porty HDMI 1.4a, dva USB 2.0, stejně tolik USB 3.0, gigabitový Ethernet, a to ve stejném formátu 10 x 10 cm jako mají Intel NUC.

Otázkou je, kdy se tyto systémy dostanou na trh a s jakou cenou. Jisté však je, že tato iniciativa přeci jen přichází trošku pozdě, když Kabini série G jsou na trhu již tři čtvrtě roku.

Zdroj: Tom's Hardware
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře